Jak prawidłowo używać oczyszczacza powietrza? Porady i wskazówki

Katarzyna Wnuk

Katarzyna Wnuk

5 minut czytania
4,6
(10)

Oczyszczacze powietrza nie są urządzeniami skomplikowanymi w obsłudze. Istnieje jednak kilka zasad ich użytkowania, które powinien znać każdy posiadacz takiego sprzętu. Wyjaśniamy, jak korzystać z oczyszczacza powietrza, żeby dobrze spełniał swoje zadanie i służył przez lata.

Rozpocznij od przeczytania instrukcji obsługi

Zdajemy sobie sprawę z tego, że instrukcje obsługi nie należą do najciekawszych lektur, ale warto je czytać. Brak znajomości zasad przedstawionych w instrukcji może skutkować tym, że w skutek nieprawidłowego użytkowania oczyszczacz nie będzie prawidłowo spełniać swojej funkcji albo ulegnie uszkodzeniu.

Lokalizacja oczyszczacza powietrza

Oczyszczacz powietrza powinien zostać ustawiony:

  • W pokoju, gdzie najczęściej przebywamy, a więc zwykle w salonie i sypialni. Oczyszczacz utrzymuje dobrą jakość powietrza w tym pomieszczeniu, w którym się znajduje. Nie obsłuży całego mieszkania. Wyposażenie w oddzielny oczyszczacz każdego pokoju nie zawsze jest możliwe, dlatego warto zadbać, aby urządzenia znajdowały się przede wszystkim tam, gdzie spędzamy najwięcej czasu.

Jeżeli potrzebujesz cichego modelu do sypialni sprawdź nasz artykuł: ? Oczyszczacz powietrza do sypialni – Ranking 5 cichych modeli

  • W miejscu zapewniającym swobodny obieg powietrza, czyli nie we wnęce, pod stolikiem albo w odległości mniejszej niż 20 cm od ściany. Więcej informacji w artykule: Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza?
Przyklad-blednego-ustawienia-oczyszczacza-powietrza-1

Przed pierwszym użyciem rozpakuj filtry

W nowym oczyszczaczu powietrza filtry zazwyczaj umieszczone są wewnątrz urządzenia, ale znajdują się w folii ochronnej. Folię tę należy zdjąć przed pierwszym uruchomieniem oczyszczacza. Po rozpakowaniu filtry montujemy z powrotem w urządzeniu. Zafoliowane nie wychwytują zanieczyszczeń.

Monitorowanie skuteczności oczyszczacza

Efektywność pracy oczyszczacza powietrza najłatwiej monitorować wtedy, gdy oczyszczacz ma numeryczny wskaźnik stężenia pyłu PM2,5.

Dobrym rozwiązaniem jest też użycie zewnętrznego czujnika smogu. Obserwacja skuteczności oczyszczania pozwala ocenić jakość trybu automatycznego oraz szybko wykryć ewentualne usterki lub inne powody słabego działania, np. zużycie filtrów.

levoit-400s-poziom-pm25-wyswietlacz-scaled-e1666268282512-1024x576
Wyświetlacz ze wskaźnikiem numerycznym pyłu PM2,5 w oczyszczaczu Levoit Core 400S, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Używaj oczyszczacza powietrza 24 h na dobę

Oczyszczacz powietrza powinien pracować przez całą dobę. Stężenie smogu często wzrasta wieczorem, dlatego dużym błędem jest wyłączania oczyszczacza na noc. Urządzenie powinno być na tyle ciche, żeby w niskiej prędkości nie generowało hałasu utrudniającego sen. Czasami wystarczy odsunąć oczyszczacz trochę dalej od łóżka, aby stał się mniej słyszalny.

Korzystanie z trybu automatycznego

W trybie automatycznym oczyszczacz powietrza sam dostosowuje prędkość filtracji do aktualnego stężenia zanieczyszczeń w powietrzu. Dobry tryb auto skraca czas ekspozycji na smog, dlatego pomaga chronić zdrowie. Warto jednak upewnić się, iż w posiadanym oczyszczaczu powietrza tryb ten działa dobrze.

Jakość działania trybu automatycznego uzależniona jest od dokładności czujnika zanieczyszczeń obecnego w oczyszczaczu oraz od algorytmu określającego zależność między stężeniem smogu a używaną prędkością. Niestety niektóre oczyszczacze bazują na chińskich normach, dlatego traktują wysokie stężenia smogu jako dobrą jakość powietrza. Jako przykład można tu wskazać urządzenia marek Xiaomi czy Toshiba.

Jeśli oczyszczacz ma łagodny tryb automatyczny, ale umożliwia zmianę poziomów reakcji w aplikacji mobilnej (funkcja automatyzacji), to warto skorzystać z tej opcji. W przeciwnym razie w dniach smogowych należy obserwować jakość powietrza i w razie potrzeby samodzielnie zwiększać prędkość oczyszczania, celem skrócenia czasu ekspozycji na smog.

Jeśli chodzi o ochronę przed alergenami, to trzeba sterować prędkością pracy ręcznie, ponieważ nie ma oczyszczaczy z czujnikami ukierunkowanymi na wykrywanie alergenów.

Wymieniaj filtry, kiedy są zużyte

Filtrami wymagającymi wymiany zazwyczaj są filtr HEPA oraz filtr węglowy. Producenci podają przewidywaną żywotność filtrów, a często także umieszczają w urządzeniu wskaźnik zużycia filtra. Jednak nie zawsze filtry należy wymienić właśnie wtedy, gdy minie wskazany okres użytkowania albo uruchomi się wskaźnik zużycia.

Producenci szacują żywotność na podstawie czasu pracy filtrów. Tymczasem na tempo ich zużywania duży wpływ ma stopień zanieczyszczenia powietrza w miejscu użytkowania oczyszczacza. Z tego powodu warto co jakiś czas zerknąć na filtry i ocenić ich stan. Jeśli HEPA z białego zrobił się ciemno szary albo czarny, to znaczy, że jest zużyty.

O zużyciu filtrów może też świadczyć spadek efektywności pracy oczyszczacza powietrza.

brudny-filtr-hepa-w-oczyszczaczu
Brudny filtr HEPA w oczyszczaczu Klarta Forste 4, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Regularne czyszczenie filtra wstępnego ma znaczenie

Spadek wydajności oczyszczania może być też spowodowany dużym zanieczyszczeniem filtra wstępnego. Zwykle nie podlega on wymianie, ale powinien być regularnie oczyszczany, ponieważ gromadzące się na nim kurz i sierść z czasem ograniczają przepływ powietrza. Do usunięcia zanieczyszczeń z filtra wstępnego można użyć miękkiej ściereczki lub odkurzacza pracującego na wolnych obrotach.

zakurzony-filtr-wstępny
Brudny filtr wstępny w oczyszczaczu Klarta Forste 4, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Masz oczyszczacz z nawilżaczem? Dbaj o czystość wody i zbiornika

W przypadku oczyszczacza powietrza z nawilżaczem do powyższych zasad należy dodać:

  • codzienną wymianę wody i przetarcie zbiornika przed ponownym napełnieniem,
  • mycie zbiornika wodą z łagodnym środkiem myjącym przynajmniej raz w tygodniu,
  • regularną wymianę filtra ewaporacyjnego.

Pamiętaj! Brak odpowiedniej higieny może skutkować rozwojem bakterii i pleśni wewnątrz zbiornika lub na filtrze nawilżacza.

W przypadku zaobserwowania kamienia na ściankach zbiornika lub filtrze można usunąć go przy pomocy roztworu wody z octem lub kwaskiem cytrynowym.

Przechowywanie długo nieużywanego oczyszczacza

Wiele osób rezygnuje z używania oczyszczacza powietrza wiosną, gdy stan powietrza w Polsce znacząco się poprawia. W takiej sytuacji trzeba zadbać o to, aby urządzenie umożliwiało bezproblemowe użytkowanie w następnym sezonie.

Oczyszczacz najlepiej przeczyścić, umieścić w oryginalnym opakowaniu albo innym czystym i suchym kartonie w pozycji stojącej. Następnie należy schować urządzenie w miejscu, które nie jest narażone na wilgoć. Nie powinno się stawiać go do góry nogami ani na płasko.

Przestrzegaj wszystkich zaleceń producenta

Dokładne zasady dotyczące użytkowania i konserwacji poszczególnych oczyszczaczy powietrza są trochę różne. Zawsze należy dostosować się do zaleceń producenta dotyczących posiadanego urządzenia. Stosowanie oczyszczacza w sposób niezgodny z nimi może doprowadzić do awarii, za której usunięcie będzie trzeba zapłacić nawet pomimo aktualnej gwarancji.

Przeczytaj także: ?
6 błędów użytkowników oczyszczaczy powietrza!

Zobacz także: ? Najważniejsze funkcje i parametry, na które zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza

Ranking oczyszczaczy powietrza

Zobacz, które modele oceniliśmy najwyżej. Sprawdź ich możliwości, opłacalność i funkcje. Podpowiadamy, które modele warto wybrać.

FAQ – najczęstsze pytania o to, jak korzystać z oczyszczacza powietrza

Oczyszczacz powietrza powinien znajdować się w takim miejscu, aby zapewnić swobodny przepływ powietrza wokół niego. Nie należy stawiać go we wnęce, pod stolikiem czy w odległości mniej niż 20 cm od ściany.

Oczyszczacza powietrza najlepiej używać przez 24 godziny na dobę.

Oczyszczanie zalecane jest zwykle tylko w przypadku filtra wstępnego. Należy robić to miękką ściereczką lub odkurzaczem na wolnych obrotach. Pozostałych filtrów nie powinno się czyścić, zwłaszcza na mokro.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 4,6 / 5. Ilość ocen: 10

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Eksploatacja oczyszczaczy

31 marca 2025 · 4 minuty czytania

Temperatura w pracy – normy prawne i wpływ na pracowników 

5 (1) Za niska lub za wysoka temperatura negatywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie człowieka. W miejscu pracy musi być …

14 marca 2025 · 7 minut czytania

Filtracja powietrza – szybkie i skuteczne usuwanie zanieczyszczeń

4,5 (2) Filtracja powietrza to najskuteczniejsza metoda usuwania z niego szkodliwych zanieczyszczeń, w tym pyłów zawieszonych, lotnych związków organicznych i …

4 marca 2025 · 7 minut czytania

Czy wilgotne powietrze jest zdrowe?

4,7 (18) Z jednej strony wiele osób narzeka zimą na skrajnie niską wilgotność powietrza w swoich mieszkaniach czy biurach. Z …

25 lutego 2025 · 4 minuty czytania

Odkurzacz pionowy Miele czy Dyson? Porównujemy

Odkurzacze pionowe Miele i Dyson łączy m.in. wyposażenie dodatkowe. Która marka wypada lepiej pod tym i innymi względami? Sprawdziliśmy.

11 lutego 2025 · 10 minut czytania

Hizero czy Dyson? Który sprzęt wybrać do czyszczenia podłóg

4,8 (6) Wybór sprzętu do czyszczenia podłóg to trudne zadanie. Zwłaszcza jak weźmiemy pod lupę dwie wiodące marki, czyli Hizero …