Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza?

Maciej Kluba

Maciej Kluba

4 minuty czytania

Kupując oczyszczacz powietrza powinniśmy przede wszystkim pamiętać o tym, że sprzęt ten wybieramy z myślą o danym pomieszczeniu, a nie całym mieszkaniu. Uświadamiając sobie to zrozumiemy, że plan postawienia oczyszczacza w przedpokoju czy na środku salonu to kiepski pomysł. Gdzie w takim razie ustawić oczyszczacz powietrza? I w jakich przypadkach możemy kupić 1 oczyszczacz do sypialni i pokoju dziennego? 

Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza w mieszkaniu?

Bardzo ciężko będzie nam znaleźć tak mocny oczyszczacz powietrza, który gwarantowałby skuteczną wymianę powietrza w kilku pomieszczeniach. Ze względu na bariery architektoniczne: obecne korytarze, zaułki, układ ścian, oczyszczacz w salonie, w jednej części mieszkania, nie przefiltruje powietrza w sypialni po drugiej stronie lokalu.

Poniżej kilka sugestii, gdzie warto postawić oczyszczacz powietrza. Oczywiście nie musimy spełnić wszystkich kryteriów, ale dobrze, jeśli jak najwięcej z nich uda się połączyć.

Oczyszczacz powietrza powinien stać:

✅ Niedaleko okna

✅ Na płaskiej, równej powierzchni

✅ W pobliżu ciągu wentylacyjnego, w miejscu swobodnego przepływu powietrza

✅ Blisko miejsc, gdzie spędzamy dużo czasu (łóżko, kanapa, stół)

Poniżej przygotowaliśmy dla Was przykładowe ustawienia oczyszczacza powietrza w salonie i w sypialni. ⬇️

Oczyszczacz powietrza w salonie

Wariant 1 (prawidłowy) – Oczyszczacz powietrza w pobliżu okien

projekt-pomieszczenia-salon
Oczyszczacz powietrza w salonie ustawiony w pobliżu okien i głównych ciągów wentylacyjnych w pomieszczeniu. Grafika własna Ranking-Oczyszczaczy.pl

Ustawiając oczyszczacz powietrza w salonie, postarajmy się, by znalazł się w pobliżu okien oraz (w miarę możliwości) stref, gdzie spędzamy wiele czasu (kanapa, stół). Z drugiej strony dobrze, by znajdował się na kawałku otwartej przestrzeni, tak by nic nie zaburzało cyrkulacji powietrza (nie może stać bardzo blisko ściany czy mebli). Bliskość ciągów wentylacyjnych, którymi przepływa powietrze w pomieszczeniu to kolejna zaleta.

Wariant 2 (nieprawidłowy) – Oczyszczacz powietrza pomiędzy meblami

projekt-ulozenia-oczyszczacza
Oczyszczacz powietrza w salonie ustawiony za kanapą, pomiędzy kanapą a szafą, będzie daleko od okna i naturalnych ciągów wentylacyjnych. Grafika własna Ranking-Oczyszczaczy.pl

W drugim wariancie oczyszczacz ustawiony jest pomiędzy meblami, za kanapą. Choć z jednej strony to plus, bo jest blisko osób wypoczywających. Z drugiej takie ustawienie jest złe, gdyż urządzenie jest dość daleko od okien, którędy dużo powietrza się dostaje, jak również daleko od naturalnych traktów wentylacyjnych, gdzie strumienie powietrza przechodzą. Zdecydowanie korzystniej jest umieścić oczyszczacz w pobliżu któregoś z okien.

Oczyszczacz powietrza w sypialni

sharp-kc-d40-euw-wyswietlacz-noc-1024x576
Sharp KC-D40EUW zdjęcia w nocy. Materiały własne: Ranking-oczyszczaczy.pl
projekt-sypialni-i-oczyszczacz
Oczyszczacz powietrza ustawiony jest w pobliżu okien oraz łóżka (w nogach). Grafika własna Ranking-Oczyszczaczy.pl

Ustawiając oczyszczacz powietrza w sypialni, idealnie jeśli uda nam się znaleźć miejsce w miarę blisko okna i traktu wentylacyjnego. Na powyższej grafice, przy takim ustawieniu mebli, strumień powietrza przepływa pomiędzy oknami, a drzwiami. Ustawiając oczyszczacz nieco dalej od głowy (tutaj w nogach) będziemy też mniej odczuwać potencjalny hałas (choć większość oczyszczaczy ma „tryb nocny”). 

? Sprawdź polecane przez nas ➡ oczyszczacze powietrza do sypialni.

Wariant 2 (nieprawidłowy) – oczyszczacz ustawiony w rogu, daleko od okna

gdzie-nie-ustawiac-oczyszczacza-w-sypialni
Samo ustawienie oczyszczacza w rogu to nie najgorsze rozwiązanie. Jednak bliskość ścian i duża odległość od okien sprawiają, że oczyszczacz może mieszać powietrze w pomieszczeniu wolniej, niż gdy ustawimy go w innych strefach. Grafika własna Ranking-Oczyszczaczy.pl

Na podłodze czy na biurku?

oczyszczacz-powietrza-na-biurku-1
Oczyszczacz powietrza na półce. Źródło: Canva.com

Na skutek oddziaływania grawitacyjnego największa ilość pyłów zgromadzona jest przy podłodze lub innych powierzchniach płaskich. Cięższe opadają szybko na powierzchnie podłóg i mebli. Mniejsze i lżejsze dryfują często w powietrzu, poruszane przez jego strumień. Wśród cząstek unoszących się w powietrzu, wzniecanych często przez nas samych, znajdują się najbardziej szkodliwe dla zdrowia pyły PM2,5.

Dlatego też najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie ustawienie oczyszczaczy powietrza na podłodze, optymalnie w miejscu, gdzie przebiega strumień powietrza, tak by naturalnie wspomóc oczyszczanie.

Oczywiście dostępne są również tzw. oczyszczacze biurkowe, które możemy postawić na biurku czy stoliku nocnym. Urządzenia te jednak charakteryzują się bardzo niewielką wydajnością i nie będą w stanie zassać powietrza z całego pomieszczenia. W najlepszym wypadku uda im się dość wolno oczyścić nieco powietrze wokół samego urządzenia. Są to jednak z reguły zgrabne, kompaktowe i tanie konstrukcje, dlatego też jeśli szukacie oczyszczacza na biurko – polecamy artykuł „Oczyszczacz powietrza na biurko – czy to dobry pomysł?


Gdzie oczyszczacz powietrza nie powinien stać?

❌ W przedpokoju czy korytarzu

❌ w rogu lub ciasnym zaułku

❌ w zbyt bliskiej odległości od ścian i innych mebli utrudniających swobodny przepływ

❌ w bezpośrednim sąsiedztwie innych urządzeń z elektroniką

❌ na półce, szafie czy komodzie


FAQ – gdzie ustawić oczyszczacz powietrza?

Tak. Wiele osób, ze względu na ograniczony budżet czy miejsce w mieszkaniu, decyduje się na zakup jednego oczyszczacza, który przenosi na noc do innego pomieszczenia. Rozwiązanie to jest dobre, choć nie idealne, gdyż należy pamiętać, iż w czasie gdy jedno pomieszczenie jest oczyszczane, w drugim powietrze pozostanie dość brudne.

Tak. Ale tylko na krótkie odstępy czasu. Wietrzenie pomieszczeń jest zdrowe, gdyż pozwala się pozbyć nadmiaru CO2. Pamiętajmy jednak, by nie robić tego za długo i nie wychłodzić zbytnio pomieszczenia oraz nie stwarzać bezsensownej, syzyfowej pracy dla oczyszczacza.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 3,7 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oczyszczanie powietrza w domu

13 września 2024 · 13 minut czytania

Smog bez tajemnic

Smog to mieszanina zanieczyszczeń powietrza, w której mogą znajdować się szczególnie pyły zawieszone, tlenki azotu i siarki, ozon. Sama nazwa …

10 września 2024 · 4 minuty czytania

Jak czyścić filtr HEPA? Trzeba wymieniać czy można myć?

Jak dbać o filtr HEPA? Co ile miesięcy należy go wymieniać? A może wystarczy go umyć? Niestety produkcja zmywalnego filtra HEPA jest bardzo droga, dlatego nie spotkasz ich w oczyszczaczach powietrza, gdyż podniosłoby to ich cenę do nieopłacalnych wartości.

30 sierpnia 2024 · 6 minut czytania

Lekki odkurzacz dla seniora – co wybrać?

Lekki bezprzewodowy odkurzacz pionowy dla seniora? To możliwe! Oprócz oczywistego kryterium, jakim jest waga, zwróć uwagę również na czas pracy na akumulatorze, moc silnika czy podświetlenie szczotki.

30 sierpnia 2024 · 6 minut czytania

Nawilżacz ultradźwiękowy czy ewaporacyjny? Wybór jest oczywisty

Rekomendowany przez nas wybór to nawilżacz ewaporacyjny. Zapewnia większe bezpieczeństwo od nawilżacza ultradźwiękowego. Ponadto nie wymaga stosowania wody destylowanej, a …

20 sierpnia 2024 · 4 minuty czytania

Elektroszczotka w odkurzaczu pionowym — czy warto ją wybrać?

Elektroszczotka to popularny element wyposażenia odkurzacza. Posiada ją zarówno odkurzacz pionowy, jak i odkurzacz klasyczny. W tej końcówce wałek jest …