Sprawdź ofertęPrzejdź do rankingu
5
(2)

Odkurzacze Dreame zna prawie każdy, kto choć minimalnie interesuje się branżą AGD. Teraz znany producent robotów i odkurzaczy pionowych dołącza do grona firm sprzedających własne oczyszczacze powietrza.

Dreame AirPursue PM10 to nieco mniejszy i tańszy pomysł na oczyszczacz powietrza z funkcją chłodzenia i ogrzewania. W porównaniu z opisywanym już przez nas AirPursue PM20, urządzenie oferuje niższy CADR (300 vs 400 m3/h), będąc odpowiednią propozycją do mniejszych pomieszczeń – do 37,5 m2.

Oprócz tego otrzymujemy wszystkie te same cechy, a więc retrofuturystyczny wygląd przywodzący na myśl filmy sci-fi z lat 80-tych, obrotową głowicą podążającą za domownikami (unikalna, niespotykana wcześniej w oczyszczaczach funkcja), magnetyczną obudowę czy zdalne sterowanie za pośrednictwem aplikacji oraz pilota.

Dreame AirPursue PM10 salon pies dziecko
Dreame AirPursue PM10 z psem i dzieckiem w salonie. Materiały producenta Dreame.

Wszystko to może robić wrażenie, gdyby nie ta cena. Prawie 3000 zł za urządzenie o wydajności na poziomie 300 m3/h (tyle, co Klarta Forste 4 czy Samsung AX32 kosztujące 3 razy mniej) to stanowczo za dużo.

Z drugiej strony AirPursue Dreame PM10 posiada funkcję ogrzewania i chłodzenia (wentylowania) pomieszczeń, a to zawsze podnosi cenę oczyszczacza. Czy parametry i funkcje recenzowanego oczyszczacza Dreame mogą przekonać użytkowników do zakupu?

Cena Dreame Air Pursue PM10

Dreame Air Pursue Pm10 Przod Ranking
KUP W SKLEPIE CENEO.PL

Dreame AirPursue PM10

2 999 zł

Sprawdź ofertę


Jeśli po przeczytaniu recenzji zdecydujesz się na zakup oczyszczacza powietrza Dreame, prosimy skorzystaj z linków partnerskich, by wesprzeć nasze niezależne testy. Dziękujemy ♥


Nasza opinia o oczyszczaczu AirPursue Dreame PM10

Zalety

  • Ciekawe technologie oczyszczania
  • Tryb automatyczny
  • Spora ilość czujników – PM2,5, LZO, formaldehydu, wilgotności, temperatury, obecności osób
  • Obrotowa głowica z funkcją śledzenia użytkowników (unikalny gadżet przy okazji funkcji wentylacji)
  • Oryginalny design
  • Funkcja ogrzewania
  • Funkcja wentylacji
  • Niedrogie filtry wymienne – zestaw 2 filtrów (spokój na 2 lata) to jedynie 249 zł

Wady

  • Drogi w zakupie – słaby stosunek ceny do wydajności
  • Wysoki pobór mocy w trybie grzewczym
  • Chłodzenie pomieszczeń to jedynie wentylacja – uczucie chłodu przez szybsze odbieranie ciepła z naszej skóry, a nie realne obniżenie temp.

Sprawdź najlepsze modele w naszym rankingu:

Ranking oczyszczaczy powietrza

Top 3 oczyszczacze
1
Klarta Forste 4 oczyszczacz powietrza
Klarta
Forste 4
2
Klarta Stor 3 White Przod
Klarta
Stor 3
3
airdog x5 oczyszczacz z przodu
Airdog
X5

Dreame AirPursue PM10 – opinia eksperta

AirPursue PM10 to jeden z ciekawszych, ale też niestety jeden z droższych oczyszczaczy powietrza.

Urządzenie przykuwa uwagę swoim designem, zwraca uwagę nietuzinkowymi funkcjami, np. regulacją kierunku nawiewu (rozwiązanie znane z oczyszczaczy powietrza Dyson), podążaniem obrotowej głowicy za osobą w pokoju czy filtrem katalitycznym, który dobrze rozkłada np. formaldehyd.

Nigdy wcześniej nie spotkałem się też z tak pomysłową obudową. Jej magnetyczna konstrukcja sprawia, że dostarczany w zestawie pilot możemy odłożyć w zasadzie w każdym miejscu oczyszczacza, nie szukając specjalnie do tego stworzonych schowków czy wgłębień.

Magnetyczna obudowa stanowi też swego rodzaju filtr wstępny, zatrzymując większe zanieczyszczenia (kurz, sierść).

Czy to wszystko warte jest 2 999 zł? Niekoniecznie. Warto jednak pamiętać, że mamy do czynienia z oczyszczaczem powietrza z modułem grzewczym i funkcją wentylacji, a te zawsze dodatkowo kosztują.

Jak AirPursue Dreame PM10 oczyszcza powietrze?

Dreame AirPursue Pm10 - ilustracja filtracji powietrza
Dreame AirPursue Pm10 – ilustracja filtracji powietrza. Materiały producenta Dreame

W materiałach producenta Dreame znajdziemy informację o tym, że oczyszczacz wykorzystuje 4-warstwowy system filtracji. Składają się na niego:

  • Filtr wstępny – w postaci drobnej siatki, stanowiącej element magnetycznej obudowy. Jego zadaniem jest zatrzymywanie dużych zanieczyszczeń, a więc głównie kurzu i sierści.
  • Filtr węglowy – wychwytuje szkodliwe gazy, w tym lotne związki organiczne, a także neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Producent ocenia jego skuteczność filtracji związków takich jak toluen czy formaldehyd na 80 %.
  • Filtr Formaldehyde-Cata – filtr katalityczny, który ma za zadanie neutralizować cząsteczki formaldehydu, zdradzając przy okazji też profil sprzętu i to, jakie zanieczyszczenia Dreame uważa za najgroźniejsze (podobnie jak Dyson w serii oczyszczaczy Formaldehyde)
  • Filtr HEPA – wyłapuje pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10, a więc główne składniki smogu, a także alergeny (pyłki roślinne, zarodniki pleśni, kurz i roztocza, sierść) oraz bakterie i wirusy.
Dreame Air Pursue PM10 z przodu i z boku. Materiały producenta Dreame
Dreame AirPursue PM10 z przodu i z boku. Materiały producenta Dreame

Dodatkowo w urządzeniu znalazły się dwie technologie:

  • Jonizacja plazmowa PlasmaNova – generuje jony dodatnie i ujemne, które wiążą się z wyciągają z otaczających cząstek zanieczyszczeń związki białka, prowadząc do uszkodzenia ich struktury komórkowej i bezwolnego opadania na okoliczne powierzchnie.
  • Lampa UV-C Ultraviolet Photodomain System – w założeniu niszczy DNA bakterii i wirusów. W praktyce w oczyszczaczu powietrza nie jest przydatna, ze względu na zbyt krótki czas kontaktu fal UV z zanieczyszczeniami w przelatującym strumieniu powietrza.

Żywotność i ceny filtrów – pozytywne zaskoczenie

Wobec wysokiej ceny urządzenia, niski koszt filtrów wymiennych pozytywnie zaskakuje – za komplet 2 zintegrowanych filtrów HEPA H13 z filtrem katalitycznym oraz węglowym zapłacimy 249 zł. A filtry te dostępne są chociażby w sieci Biedronka Home.

Z racji wciąż dość krótkiej obecności na rynku, nie udało nam się dotrzeć do jednoznacznych informacji na temat ich żywotności. Jedne źródła podają 6-12 miesięcy w przypadku filtra węglowego i 16-24 w odniesieniu do filtra HEPA. Inne zaś mówią o 24-miesięcznej żywotności wszystkich filtrów.

Tryb pracy i eksploatacja

Ekran wyświetlacza oczyszczacza Dreame AirPursue PM10
Ekran wyświetlacza oczyszczacza Dreame AirPursue PM10. Materiały producenta Dreame

AirPursue Dreame PM10 to oczyszczacz, który łączy jednocześnie funkcję wentylatora. Sam tryb oczyszczania oferuje dużą liczbę prędkości do wyboru, a najwyższej z nich CADR sięga 300 m3/h – niezbyt dużo zważywszy na cenę sprzętu.

Pochwała należy się Dreame natomiast za otwarte podawanie wydajności oczyszczania nie tylko dla pyłów PM2,5, ale również dla formaldehydu. Producent szacuje ją na 165 m3/h.

Oprócz tego Dreame szczyci się 3 trybami pracy, które znalazły się w urządzeniu:

  • Tryb Auto – prędkość przepływu powietrza jest automatycznie dopasowywana do aktualnej jakości powietrza. Gdy poziom pyłów PM2,5 wzrasta, urządzenie zwiększa tempo filtracji. Po ich oczyszczeniu zaś wraca z powrotem do niskich obrotów. Jasność wyświetlacza zmienia się w zależności od oświetlenia pomieszczenia.
  • Comfort (tryb Sleep, tryb Snu) – oczyszczacz pracuje cały czas z wykorzystaniem niskiej prędkości przepływu powietrza. Ponadto po 3 sekundach wyłącza się wyświetlacz. Choć producent nazywa ten tryb Comfort, jest to zatem nic innego jak tryb Snu
  • Pet (tryb Turbo) – skierowany do właścicieli zwierząt. Po jego uruchomieniu górny i dolny wylot powietrza otwierają się, a oczyszczacz utrzymuje wysoką prędkość oczyszczania. Producent tłumaczy to szybkim usuwaniem sierści i nieprzyjemnych zapachów. W praktyce można więc uznać, że jest to odpowiednik trybu Turbo.
  • Ręczny – użytkownik sam dostosowuje prędkość filtracji do swoich preferencji.

Czujniki i wskaźniki

Czujniki zastosowane w Dreame AirPursue PM10.
Czujniki zastosowane w Dreame AirPursue PM10. Materiały producenta Dreame.

W oczyszczaczu powietrza znalazło się kilka czujników jakości powietrza, a Dreame mówi o skanowaniu otoczenia 7D. W praktyce oznacza to monitoring:

  • pyłów zawieszonych PM1, PM2,5 i PM10,
  • lotnych związków organicznych,
  • formaldehydu,
  • wilgotności,
  • temperatury powietrza

oraz

  • światła – w niektórych trybach jasność wyświetlacza zostaje dostosowana do stopnia oświetlenia pomieszczenia.
  • ruchu/obecności człowieka – głowica urządzenia obraca się zgodnie z ruchem człowieka w otoczeniu oczyszczacza, kierując strumień powietrza w jego stronę

I to ten ostatni czujnik jest zdecydowanie najbardziej unikalną funkcją, wprowadzając do oczyszczaczy rozwiązanie, którego nie znaliśmy wcześniej (choćby z oczyszczaczy Dyson czy Philips)

Ogrzewanie powietrza

Dreame AIrPursue PM10 salon dziecko
Dreame AIrPursue PM10 i dziecko bawiące się w salonie. Materiały producenta Dreame

Jako oczyszczacz powietrza z funkcją ogrzewania, Dreame AirPursue PM10 umożliwia szybkie podniesienie temperatury otoczenia.

Producent mówi o podgrzaniu go nawet do 40 st. i to zaledwie w 3 sekundy. Wydaje się to trochę zbyt optymistyczne, choć samą funkcję należy zdecydowanie pochwalić.

Może być bowiem przydatnym dodatkowym źródłem ogrzewania w trakcie sezonów przejściowych. Minusem jest jedynie duży pobór prądu, sięgający wg niektórych źródeł 2000 W.

Chłodzenie/Wentylacja powietrza

AirPursue Dreame PM10 może również chłodzić powietrze, przynajmniej w teorii. W praktyce jest to bowiem nic innego jak wentylator bezłopatkowy. Efekt chłodzenia osiągnięty jest zatem przez szybszą wymianę ciepła z naszą skórą.

Dzięki wspomnianej już funkcji automatycznej detekcji obecności człowieka (Enviro Detect), urządzenie automatycznie obróci głowicę tak, by skierować strumień powietrza na nas.

Podczas upałów zapewni więc ulgę, choć nie obniży realnie temperatury, tak jak robią to klimatyzatory.

Sterowanie – aplikacja mobilna DreameHome i pilot

Sterowanie mobilne w oczyszczaczu powietrza Dreame AirPursue PM10
Sterowanie mobilne w oczyszczaczu powietrza Dreame AirPursue PM10. Materiały producenta Dreame

Oczyszczaczem powietrza AirPursue Dreame PM10 można sterować na kilka sposobów:

  • za pośrednictwem całkiem czytelnego panelu sterowania,
  • pilota,
  • aplikacji mobilnej Dreame,
  • sterowania głosowego

Najwięcej możliwości daje oczywiście aplikacja, która pozwala m.in. na:

  • planowanie czasu pracy,
  • zmiany trybów pracy
  • monitorowanie stopnia zużycia filtra,
  • przeglądanie historii pomiarów jakości powietrza.

Dla osób korzystających z pilota ciekawym udogodnieniem będzie możliwość łatwego odłożenia go na magnetyczną obudową oczyszczacza, która trwale go przytwierdzi do swej powierzchni.

To sprytne i warte pochwały rozwiązanie. Nie trzeba bowiem szukać specjalnego wgłębienia ani też martwić się o potencjalnie zgubienie rzeczonego pilota.

Pozostałe funkcje

W urządzeniu znalazły się również takie funkcje jak:

  • Dualflow Modulation – pod tą nazwą kryje się możliwość regulacji nawiewu w dwóch kierunkach: w górę oraz do przodu.
  • Wyłącznik czasowy/Timer – można zaprogramować wyłączenie urządzenia po upływie od 1 do 12 godzin.

Niezła kultura pracy – cicho i energooszczędnie (pod warunkiem, że nie korzystamy z ogrzewania)

Dreame AirPursue PM10 salon
Dreame AirPursue PM10 i 5m zasięg strumienia powietrza. Materiały producenta Dreame

Podczas pracy w najwyższej prędkości głośność recenzowanego oczyszczacza wynosi 60 dB. Minimalną głośność producent szacuje na 22-23 dB. W realnych warunkach będzie to pewnie ok. 36-38 dB (w zależności od tła akustycznego pomieszczenia).

Tak czy inaczej sprzęt można zaliczyć do grona cichych oczyszczaczy.

Nieźle wypada tez pobór prądu (o ile nie korzystamy z grzałki). Maksymalny pobór prądu w trybie oczyszczania to 33 W – bardzo dobry wynik, powyżej rynkowej średniej.

W trybie ogrzewania pomieszczenia zużycie może, wg niektórych źródeł, wzrosnąć aż do 2000 W. A to może przełożyć się na wyższe rachunki za prąd.

Wygląd

Dreame AirPursue PM10 widziany od przodu. Materiały producenta Dreame
Dreame AirPursue PM10 widziany od przodu. Materiały producenta Dreame

Oczyszczacz powietrza Dreame PM10 AirPursue wyróżnia się nowoczesnym, minimalistycznym designem. Ma smukłą, pionową konstrukcję w eleganckim, srebrnym kolorze z delikatnymi, zaokrąglonymi krawędziami.

Na górze urządzenia znajduje się intuicyjny panel dotykowy oraz cyfrowy wyświetlacz, który pokazuje m.in. jakość powietrza i tryb pracy. Boczne wloty i górny wylot powietrza zostały dyskretnie wkomponowane w bryłę urządzenia, co nadaje mu elegancji i sprawia, że dobrze prezentuje się zarówno w salonie, jak i sypialni.

Całe urządzenie mierzy 38 × 38 × 83,7 cm. Niestety nie znamy dokładnej wagi sprzętu. Warto natomiast podkreślić obecność sprytnie schowanych w obudowie kółek jezdnych, które bardzo ułatwiają manewrowanie.

Nietrudno też odnieść wrażenie, że Dreame mocno inspirowało się Dysonem, a recenzowany AirPursue PM10 przypomina chociażby model Dyson Purifier Big+Quiet Formaldehyde.

Parametry techniczne Dreame AirPursue PM10

ModelDreame AirPursue PM10
Cena2 999 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza300 m³/h (cząstki stałe PM2,5), 165 m³/h (formaldehyd)
Zalecana maks. powierzchnia*37,5
Zalecana maks. kubatura93,75
Głośnośćdo 60 dB
Pobór mocy33 W (do 2000 W w trybie ogrzewania)
Liczba prędkości wentylatorab.d.
Wagab.d.
Wymiary38 × 38 × 83,7 cm

Dreame AirPursue PM10 czy Dyson Big+Quiet Formaldehyde BP03?

Dreame czy Dyson? Który oczyszczacz powietrza wybrać? Za sprawą obrotowej głowicy urządzenia chińskiego producenta mocno przypominają modele Dysona. Niemniej największe podobieństwo pod względem funkcji i designu widzimy do modelu Dyson Big+Quiet Formaldehyde BP03.

Obydwa urządzenia są niestety bardzo drogie, choć za Dysona przyjdzie nam zapłacić jeszcze 1000 zł więcej.

ModelDreame AirPursue PM10Dyson Big+Quiet Formaldehyde BP03
Cena2 999 zł4 799 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza300 m³/h (cząstki stałe PM2,5), 165 m³/h (formaldehyd)300 m³/h (cząstki stałe PM2,5)
Zalecana maks. powierzchnia*37,5 37,5
Zalecana maks. kubatura93,7593,75
Głośnośćdo 60 dBdo 56 dB
Pobór mocy33 W (do 2000 W w trybie ogrzewania)do 45 W
Liczba prędkości wentylatorab.d.b.d.
Wagab.d.11,9 kg
Wymiary38 × 38 × 83,7 cm43,4 x 41,5 x 83,5 cm

Czy warto kupić AirPursue Dreame PM10?

AirPursue Dreame PM10 to bardzo ciekawy oczyszczacz powietrza, ale i drogi oczyszczacz powietrza. Kapitalny, nieco kosmiczny design znajdzie na pewno swoich odbiorców wśród fanów sci-fi i osób lubiących gadżety i nowinki techniczne.

Sama funkcja oczyszczania wypada tutaj również całkiem dobrze – pomimo przeciętnie restrykcyjnego algorytmu oceny jakości powietrza, urządzenie dysponuje całą armią czujników, rozróżniając np. formaldehyd od reszty lotnych związków organicznych, co jest rzadko spotykaną funkcją!

Wentylacja i ogrzewanie powietrza działają również bez zarzutu, a funkcja obracanej głowicy, regulowanego kąta nawiewu (0, 45, 90 lub 180 stopni) robią wrażenie.

Wszystko wygląda zatem naprawdę dobrze, gdyby nie wysoka cena. Niemal 2 999 zł to naprawdę dużo, zwłaszcza że wśród samych modeli z funkcją ogrzewania można znaleźć tańsze alternatywy, np.

Philips AMF870/15 Air Performer lub

Vestfrost VP-B1H50GP

Jeśli nie zależy Ci zbytnio na funkcji grzewczej, zdecydowanie sprawdź tańsze propozycji oczyszczaczy, które znajdziesz w naszym rankingu

Galeria zdjęć AirPursue Dreame PM10


Źródła:

  1. Strona internetowa producenta Draeme-polska.pl

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

30 czerwca 2025 · 6 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure 500 XL. Większy rozmiar, większa wydajność, większa cena. Warto kupić?

Oczyszczacz powietrza Electrolux Pure 500 z cylindrycznym, zintegrowanym filtrem powietrza i wydajnością 215 m³/h to propozycja do mniejszych pomieszczeń. Urządzenie można pochwalić za Wi-Fi oraz cichą pracę. Relacja ceny do parametrów mogłaby być jednak korzystniejsza.

18 czerwca 2025 · 6 minut czytania

AirPursue Dreame PM20 – oczyszczacz powietrza z grzaniem i wentylacją. Dobry?

AirPursue Dreame PM20 to nie tylko oczyszczacz powietrza, ale ma też pewne wady. Sprawdź, czy warto go kupić.

25 lutego 2025 · 7 minut czytania

Oczyszczacz 2w1 Venta AW730/Venta AW735 Hybrid Aerostyle Compact Airwasher – warto kupić?

Seria 730 i 735 Aerostyle Compact oznacza w Vencie linię 3 różnych urządzeń. AW730/735 to Air Washer a więc hybrydowy oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Czy pomimo kompaktowych rozmiarów urządzenie będzie w stanie efektywnie spełniać swoje zadania?

25 lutego 2025 · 6 minut czytania

Oczyszczacze powietrza Venta AP730/Venta AP735 Aerostyle Compact – kompaktowe, a czy efektywne?

Seria 730 i 735 Aerostyle Compact oznacza w Vencie linię 3 różnych urządzeń-AP730/735 to Air Purifier, a więc kompaktowy oczyszczacz o wydajności 250 m3/h. W praktyce oznacza to skuteczność oczyszczania na powierzchni około 30 m2. Czy warto kupić kompaktowe bliźnaiki?

24 lutego 2025 · 6 minut czytania

Venta AP100 Hybrid – oczyszczacz z funkcją ogrzewania i chłodzenia. Czy warto kupić?

Venta AP100 Hybrid - oczyszczacz z funkcją ogrzewania oraz chłodzenia (wentylacji) pomieszczeń. Dostępny w niezłej cenie posiada jednak pewne braki. Warto kupić?