4,2
(5)

Czy nawilżacz powietrza może być jednocześnie oczyszczaczem, jeśli nie ma filtra HEPA i węglowego? Zdaniem niektórych producentów tak, ponieważ wykorzystuje filtrację wodną. Niestety, jej wpływ na czystość powietrza jest tak znikomy, że nazywanie takiego urządzenia oczyszczaczem uznać można za nadużycie.

Woda jako filtr powietrza. Jak działa?

filtr-wodny-i-oczyszczacz
Opracowanie własne: Ranking-oczyszczaczy.pl

Działanie tak zwanego filtra wodnego jest bardzo proste. Wykorzystujący go oczyszczacz to w praktyce nawilżacz ewaporacyjny. Powietrze pobrane z otoczenia przepływa przez zbiornik wypełniony wodą, która zatrzymuje niektóre obecne w nim zanieczyszczenia. Niestety wychwycone zostają głównie te duże, takie jak kurz, sierść czy większe pyłki roślinne.

Filtr wodny a pyły zawieszone

Filtr wodny zatrzymuje także pyły zawieszone, ale skuteczności jego działania nie można porównać do skuteczności filtra HEPA. W tym miejscu warto wspomnieć o badaniach przeprowadzonych pod przewodnictwem Arnona Jumlongkula z 2021 r.

Podczas tego badania wykonano 10 testów z zastosowaniem urządzenia wykorzystującego filtrację wodną (określonego mianem pompy powietrza) oraz 10 testów porównawczych bez użycia urządzeń oczyszczających powietrze. Źródłem zanieczyszczeń były kadzidła zapachowe, wytwarzające dym przez 10 sekund. Wykonane zostały pomiary poziomu cząsteczek różnych frakcji PM w minucie 0 i 5.

Wzrost poziomu cząsteczek PM dla wszystkich frakcji poza PM10 był znacząco niższy w przypadku zastosowania urządzenia z filtrem wodnym niż bez niego. Dokładne wyniki prezentuje poniższa tabela, w której cześć Control odnosi się do wyników bez użycia filtracji wodnej, a część Air pump do wyników z jej zastosowaniem. [1]

Tabela-1
Średnie wyniki różnicy procentowej liczby stężeń PM (cząsteczek/m3 ) pomiędzy powietrzem nieoczyszczonym (kontrolnym) i powietrzem uzdatnianym pompą powietrza w porównaniu między 0 a 5 min, źródło

Skutki uboczne pracy filtra wodnego

Skutkiem ubocznym pracy oczyszczacza powietrza z filtrem wodnym jest podnoszenie wilgotności powietrza. O ile jest to pożądane zjawisko, kiedy mamy problem z przesuszeniem powietrza, to przy prawidłowej wilgotności wyjściowej urządzenie stwarza już pewne zagrożenie.

Wprawdzie w przypadku nawilżacza ewaporacyjnego ryzyko przewilżenia jest mniejsze niż podczas użytkowania nawilżacz ultradźwiękowego czy parowego (im wyższa wilgotność, tym mniejsze przyswajanie wody), ale nie można całkowicie go wykluczyć.

Wysoka wilgotność sprzyja rozwojowi pleśni i namnażaniu roztoczy, a oczyszczacz powietrza powinien je usuwać.

Sprawdź także nasz artykuł: Filtry w oczyszczaczach powietrza dla alergików  – które wybrać

Filtr wodny a filtr ewaporacyjny

Czasami określenie „filtr wodny” stosuje się wobec filtra ewaporacyjnego (maty ewaporacyjnej) obecnej w samodzielnym nawilżaczu albo oczyszczaczu z funkcją nawilżania. Rolą tego filtra jest usuwanie zanieczyszczeń obecnych w wodzie. Co prawda mogą gromadzić się na nim większe zanieczyszczenia z powietrza, np. sierść, jednak podobnie jak sama woda nie wyłapie on pyłów zawieszonych czy gazów.

Podsumowanie – czy wodny oczyszczacz powietrza to dobry wybór?

Oczyszczacz z nawilżaczem Venta LW-25 w kolorze czarnym
Wodny oczyszczacz powietrza Venta LW-25, materiały producenta

Oczyszczacz wodny w praktyce lepiej sprawdza się jako nawilżacz powietrza. Nie polecamy jego wyboru, ponieważ nie zapewnia skutecznej ochrony ani przed smogiem, ani przed alergenami. W szczególny sposób należy go unikać w przypadku problemów ze zbyt wysoką wilgotnością powietrza.

Rekomendujemy wybór dobrego oczyszczacza powietrza z filtrem HEPA i węglowym. W wyborze idealnego urządzenia pomoże nasz ranking oczyszczaczy powietrza.

Pozostałe filtry:

Źródła:

  1. Jumlongkul Arnon, Semi-outdoor filterless air purifier for smog and microbial protection with water purifier system, źródło [dostęp online 23.03.2023]

Podsumowanie: pytania i odpowiedzi

Filtracja wodna może redukować stężenie cząsteczek PM, lecz nie jest tak skuteczna w usuwaniu smogu jak połączenie technologii HEPA i filtra węglowego.

Filtracja wodna usuwa większe pyłki czy kurz, ale nie jest odpowiednia przy alergii. Może prowadzić do przewilżenia, co sprzyja rozwojowi pleśni i roztoczy.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 4,2 / 5. Ilość ocen: 5

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oczyszczanie powietrza w domu

31 marca 2025 · 4 minuty czytania

Temperatura w pracy – normy prawne i wpływ na pracowników 

5 (1) Za niska lub za wysoka temperatura negatywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie człowieka. W miejscu pracy musi być …

14 marca 2025 · 7 minut czytania

Filtracja powietrza – szybkie i skuteczne usuwanie zanieczyszczeń

4,5 (2) Filtracja powietrza to najskuteczniejsza metoda usuwania z niego szkodliwych zanieczyszczeń, w tym pyłów zawieszonych, lotnych związków organicznych i …

4 marca 2025 · 7 minut czytania

Czy wilgotne powietrze jest zdrowe?

4,7 (18) Z jednej strony wiele osób narzeka zimą na skrajnie niską wilgotność powietrza w swoich mieszkaniach czy biurach. Z …

25 lutego 2025 · 4 minuty czytania

Odkurzacz pionowy Miele czy Dyson? Porównujemy

Odkurzacze pionowe Miele i Dyson łączy m.in. wyposażenie dodatkowe. Która marka wypada lepiej pod tym i innymi względami? Sprawdziliśmy.

11 lutego 2025 · 10 minut czytania

Hizero czy Dyson? Który sprzęt wybrać do czyszczenia podłóg

4,8 (6) Wybór sprzętu do czyszczenia podłóg to trudne zadanie. Zwłaszcza jak weźmiemy pod lupę dwie wiodące marki, czyli Hizero …