Filtr elektrostatyczny – zasada działania

Katarzyna Wnuk

Katarzyna Wnuk

1 minuta czytania

Filtr elektrostatyczny nie jest szczególnie popularną technologią w oczyszczaczach powietrza, ale na polskim rynku można spotkać wykorzystujące go urządzenia. W tym krótkim artykule wyjaśniamy, jakie zanieczyszczenia usuwa filtr elektrostatyczny oraz w jaki sposób to robi.

Jakie zanieczyszczenia usuwa filtr elektrostatyczny?

Filtr elektrostatyczny w oczyszczaczach powietrza umożliwia usuwanie z powietrza cząsteczek stałych i kropli cieszy. Technologia ta wykazuje skuteczność w przypadku takich zanieczyszczeń jak:

  • pyły zawieszone,
  • pyłki roślinne,
  • kurz i roztocza,
  • pleśnie,
  • wirusy.

Funkcja filtra elektrostatycznego pokrywa się z tą, jaką w większości oczyszczaczy pełni filtr HEPA. Jednak filtry elektrostatyczne potrzebują więcej czasu na oczyszczenie powietrza. Mają bowiem niższą skuteczność pierwszego przejścia, czyli procent zatrzymanych podczas pierwszego przejścia przez filtr zanieczyszczeń (pleśń, kurz, pyłki itp.). Skuteczność pierwszego przejścia wynosi tutaj 60-80%, podczas gdy w przypadku filtra HEPA jest to 87-90%.[1]

Działanie filtra elektrostatycznego

Filtry elektrostatyczne wykorzystują mechanizm wyładowania koronowego. Powietrze przechodzi przez specjalną obudowę, wewnątrz której ulega silnemu zjonizowaniu. Cząsteczki zanieczyszczeń zostają naładowane dodatnio, a następnie przyciągnięte przez elektrody naładowane ujemnie. W kolejnym etapie dochodzi do ich rozłożenia na neutralne osady.

Czy filtr elektrostatyczny podlega wymianie?

Jako zaletę filtra elektrostatycznego często wskazywany jest brak potrzeby jego wymiany. Jednak filtr elektrostatyczny zapycha się, co doprowadza w końcu do spadku efektywności pracy. Da się go co prawda oczyścić, jednak jest to zadanie skomplikowane i czasochłonne, co warto wziąć pod uwagę w przypadku decyzji o zakupie oczyszczacza z filtrem elektrostatycznym.

Filtr elektrostatyczny a ozon. Czy trzeba się go obawiać?

filtr-a-ozon

Opracowanie Ranking-oczyszczaczy.pl

Skutkiem ubocznym działania filtra elektrostatycznego jest emisja ozonu. Podobnie jak w przypadku oczyszczaczy powietrza z jonizatorem jego ilość jest znikoma, więc nie powinna mieć wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie.

? O oznonie pisaliśmy także w tym artykule: Oczyszczacz powietrza z jonizatorem – 5 najlepszych modeli do 1000 i 2000 zł.

Źródła

[1]HEPA vs Electrostatic: Which Air Purifier is Best?, https://alen.com/pages/hepa-air-purifiers-are-more-effective-than-electrostatic-air-purifiers, dostęp online 02.02.2022.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o filtr elektrostatyczny

Filtr elektrostatyczny zatrzymuje pyły zawieszone, alergeny i wirusy.

Działanie filtra elektrostatycznego nie stwarza zagrożenia, pomimo emisji ozonu. Ilość generowanego ozonu jest bowiem znikoma.

Filtr elektrostatyczny nie jest niezbędny w oczyszczaczu powietrza. Zatrzymywane przez niego zanieczyszczenia usuwa filtr HEPA, który jest obecny w większości oczyszczaczy.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 4,8 / 5. Ilość ocen: 9

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oczyszczanie powietrza w domu

18 października 2024 · 7 minut czytania

Dwutlenek siarki (SO2) – konserwant w przemyśle, ale i trujący składnik smogu

Z jednej strony siarka to jeden z najbardziej uniwersalnych pierwiastków, Z drugiej strony tlenki siarki emitowane do atmosfery mogą stać niebezpiecznym elementem smogu. Podrażniają drogi oddechowe, inicjują zmiany nowotworowe, korozję materiałów budowlanych i przyczyniają się do powstawania kwaśnych deszczy. Jak się chronić?

16 października 2024 · 6 minut czytania

Pył zawieszony PM2,5 – co to jest? Jaki ma wpływ na zdrowie?

PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek, których średnica nie przekracza 10 mikrometrów. Jaki jest ich wpływ na zdrowie? I jak się chronić?

15 października 2024 · 6 minut czytania

Philips AC3220/10 – mocny oczyszczacz do średnich i dużych pomieszczeń

Philips AC3220/10 i AC3221/10 to nowe modele marki, zaprojektowane z myślą o większych pomieszczeniach, nawet do 60-65 m2. Dostępny jest on w 2 wersjach kolorystycznych, gdzie obydwie oferują to samo wyposażenie m.in.: aplikację mobilną i czujnik światła. Brakuje natomiast czujnika LZO czy jonizacji powietrza.

15 października 2024 · 3 minuty czytania

Elektryczny pochłaniacz wilgoci do domu – praktyczny przewodnik, który pomoże Ci w wyborze urządzenia

Najlepszy pochłaniacz wilgoci do domu to osuszacz kondensacyjny. Jest to sprzęt, który pozwoli Ci pozbyć się nadmiaru wody z powietrza …

14 października 2024 · 5 minut czytania

Oczyszczacz powietrza Philips AC0921/14 i AC0951/13 – ciekawa alternatywa do małych pomieszczeń

Dwa kompaktowe oczyszczacze powietrza Philips, które zaprojektowano z myślą o pokojach do 30 m2. Tańszy kusi niską ceną, ale nie ma filtra węglowego ani aplikacji mobilnej, Droższy natomiast nie posiada żadnych braków, jednak ceną przewyższa lepszą, bardziej wydajną konkurencję.