3,7
(37)

TCL TKJ400F – najważniejsze cechy

Zalety
  • Jonizator
  • Korzystna relacja wydajności oczyszczania do ceny urządzenia
Wady
  • Nawilżanie ultradźwiękowe
  • Niemiarodajne odczyty czujników

TCL TKJ400F w skrócie

Oczyszczacz powietrza TCL TKJ400F występuje obecnie w kilku marketach RTV i AGD. Spotkać go mozna też w ofercie operatorów sieci telefonów komórkowych. Urządzenie kusi niską ceną, przyzwoitą wydajnością oczyszczania (400 m³/h) oraz jonizacją. Sprzęt może być stosowany na powierzchniach do 50 m². Sprawdzi się więc w większych salonach czy sypialniach.

Niestety sprzęt został zaprojektowany w nieprzemyślany sposób. Czujniki odpowiadające za mierzenie poziomu zanieczyszczeń oraz wilgotności są okłamywane przez ultradźwiękową mgiełkę tworzącą się w trakcie pracy nawilżacza.

Sama technologia ultradźwięków również nie należy do najbezpieczniejszych. Korzystając z opcji nawilżania, należy pamiętać o stosowaniu wody destylowanej. W przeciwnym razie będziemy nieustannie narażeni na biały pył, osadzający się na meblach i drażniący naszą skórę i śluzówki.j cenie. Czy na pewno warto zdecydować się na zakup tego urządzenia?

Cena TCL TKJ400F 799 zł (link do Ceneo.pl)

Jak TCL TKJ 400F oczyszcza powietrze?

(źródło: materiały producenta)

Oczyszczacz powietrza marki TCL wyposażony jest w standardowy zestaw 3 filtrów. Znajdziemy w nim:

  • Filtr HEPA H12 – średniej klasy filtr HEPA, filtrujący ok. 99% zanieczyszczeń w formie stałej (pyły zawieszone, pyłki roślin, drobnoustroje). Filtr ten w zupełności wystarcza do użytku domowego
  • Filtr węglowy – odpowiedzialny za usuwanie szkodliwych gazów i nieprzyjemnych zapachów, m.in. lotnych związków organicznych czy dymu papiersowego
  • Filtr wstępny – zatrzymujący duże cząstki zanieczyszczeń – kurz, sierść zwierząt czy włosy. Filtr ten pozwala wydłużyć nieco żywotność pozostałych dwóch.

Żywotność i cena filtrów wymiennych

Komplet filtrów do modelu TCL TKJ400F (żywotność do 12 mies.) – ok. 159 zł. Producent określa maksymalny czas korzystania z filtrów na 12 miesięcy. W przypadku intensywnego sezonu smogowego, zaleca jednak wymianę raz na pół roku.

Tryby pracy i wrażenia z użytkowania

Urządzenie wyposażone jest w tryb automatyczny, dopasowujący intensywność pracy oczyszczacza do warunków panujących w otoczeniu. Swoje odczyty opiera o czujnik pyłów zawieszonych PM2,5. Oprócz niego w modelu znalazł się również czujnik światła, dopasowujący intensywność emitowanego światła do otoczenia.

TKJ400F pozwala wybierać spomiędzy 5 prędkości pracy wentylatora. W urządzeniu znalazł się też tryb nocny, w którym to urządzenie pracuje wolniej, emituje mniej światła i jest cichsze, generując jedynie ok. 25 dB.

Przedni panel urządzenia z charakterystycznym kołowym wyświetlaczem LED informuje o aktualnym stanie powietrza w pomieszczeniu, podświetlając się na jeden z 4 kolorów, gdzie:

  • niebieski – oznacza doskonałe powietrze
  • zielony – dobre
  • żółty – średnie
  • czerwony – złe
Wskaźnik zanieczyszczeń TCL TKJ400F

(źródło: materiały producenta)

Niestety nie możemy pochwalić mechanizmu odpowiadającego za interpretację odczytów. Dlaczego? Podczas korzystania z nawilżacza, mgiełka generowana na skutek rozbijania cząsteczek wody przez ultradźwięki zakłamuje odczyty nawilżacza, ale przede wszystkim zaburza pracę oczyszczacza.

Pierwsza rzecz zdarza się niestety dość często w przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych. Generując wilgotną mgiełkę, urządzenia mają tendencję do oszukiwania swoich czujników i wyświetlania wilgotności o 10-15% większej niż w rzeczywistości.

Alarmujący i niedopuszczalny jest jednak fakt wpływania na pracę oczyszczacza. Cząsteczki magnezu czy żelaza, ulatniające się wskutek rozbicia wody, unoszą się w pobliżu sensorów zanieczyszczeń. Oczyszczacz interpretuje je jako zagrożenia, których należy pozbyć się jak najszybciej. Dlatego tez wyświetlacz momentalnie robi się czerwony, a sprzęt zaczyna uciążliwie głośno pracować.

Po zużyciu całej wody w nawilżaczu, urządzenie informuje użytkownika o potrzebie uzupełnienia zbiornika. Innym ważnym wskaźnikiem jest również informacja o konieczności wymiany filtrów w oczyszczaczu.

Wygląd TCL TKJ400F

TCL TKJ400F wyróznia się schludnym, zgrabnym designem. Niestety w bliższym kontakcie dostrzeżemy sporą ilość „tanich” plastików. Panel dotykowy umieszczony na górnej ścianie obudowy jest ergonomiczny i zapewnia wygodne korzystanie.

TCL TKJ400F gorny panel

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza TCL TKJ400F

MarkaTCL
Model TKJ400F
Cena999 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]400
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*50
Zalecana maks. kubatura [m³]125
Głośność [dB]>25
Pobór mocy [W]do 70
Liczba prędkości wentylatora5
Filtr wstępny
tak
Filtr HEPAH12
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA99,5%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówb.d.
Waga [kg]8,3
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Zdaniem eksperta:

W oczyszczaczu powietrza TCL TKJ400F podoba mi się przyzwoita wydajność oczyszczania. 400 m³/h sprawia, że sprzęt szybko przefiltruje powietrze w standardowym salonie czy sypialni.

Niestety nie mogę powiedzieć nic dobrego o nawilżaczu. W momencie jego uruchomienia zaczynają się schody. Ultradźwiękowy charakter w połączeniu ze złym rozmieszczeniem czujników (błąd po stronie projektantów), sprawia że urządzenie staje się niewiarygodne, głośne i nieskuteczne.

Maciej Kluba

Galeria zdjęć TCL TKJ400F

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 3,7 / 5. Ilość ocen: 37

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

10 stycznia 2025 · 6 minut czytania

Oczyszczacz Philips Pure Protect serii 4200 (AC4220/12). Wydajny i nieduży

Philips Pure Protect serii 4200 to wydajny sprzęt, ale czy poza tym ma inne zalety? Sprawdziliśmy i wyjaśniamy, czy warto go kupić.

19 grudnia 2024 · 6 minut czytania

Daikin MC30YV– mały oczyszczacz z elektrostatycznym filtrem HEPA i niewielką wydajnością

Daikin MC30YV łączy dwie technologie filtracji, zapewniając przy okazji długą żywotność filtrów. Czy najmniejszy model japońskiego producenta jest również wydajny?

19 grudnia 2024 · 6 minut czytania

Electrolux Pure 900. Oczyszczacz z zagadkowym nawilżaczem

Electrolux Pure 900 to oczyszczacz z funkcją nawilżania. Pierwsze zadanie powinien wypełniać bardzo dobrze. A drugie?

11 grudnia 2024 · 13 minut czytania

Recenzja Klarta Stor 3. Szybki, bezkompromisowy, bardziej czytelny

Klarta Stor 3 zawiesił poprzeczkę naprawdę wysoko, piastując w zależności od ceny, 1 lub 2 pozycję w naszym rankingu. Zobacz dlaczego warto wybrać ten model.

5 grudnia 2024 · 7 minut czytania

Philips AC3420/10 i AC3421/13 – Wydajne nawilżacze, Wi-Fi, ale dość standardowe oczyszczacze

Philips AC3220/10 i AC3221/10 to nowe modele marki, zaprojektowane z myślą o większych pomieszczeniach, nawet do 60-65 m2. Dostępny jest on w 2 wersjach kolorystycznych, gdzie obydwie oferują to samo wyposażenie m.in.: aplikację mobilną i czujnik światła. Brakuje natomiast czujnika LZO czy jonizacji powietrza.