Oczyszczacze powietrza Philips

 1. Oczyszczacze powietrza Philips – które wybrać?  
 2. Philips Dual Scan – nasza opinia
 3. Oczyszczacze powietrza Philips Dual Scan – różnice
 4. Oczyszczacze Philips z funkcją nawilżania. Czy warto?
 5. Oczyszczacz Philips z funkcją ogrzewania. Czy warto?
 6. Tryb antyalergenowy – chwyt marketingowy
 7. Filtry w Philips – nasza ocena
 8. Oczyszczacze Philips sterowane smartfonem
 9. Funkcje dodatkowe w Philips – które są warte uwagi?
 10. Oczyszczacze powietrza Philips. Czy to opłacalny wybór?
 11. Pozostałe oczyszczacze Philips

1. Oczyszczacze powietrza Philips – które wybrać?

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza Philips? Który model wybrać? Naszym zdaniem najciekawszymi propozycjami są oczyszczacze powietrza z nawilżaczem Philips – gwarantują one niezłą wydajność nawilżania, szybko podnosząc poziom wilgotności w pomieszczeniu. Dodatkowo, są dość proste i bezpieczne w codziennej eksploatacji (technologia ewaporacji). Poza tym w naszych testach oczyszczania powietrza starsze modele Philips radziły sobie lepiej z przywróceniem czystego powietrza w pomieszczeniu labowym niż nowa seria Dual Scan.

Średni czas z 3 testów oczyszczania powietrza w naszym pomieszczeniu laboratoryjnym o wielkości 14 m2. Philips Dual Scan 3858/50 osiągnął czas znacznie gorszy od ponad 2-krotnie tańszego Philipsa AC2887/10.

Nie warto natomiast przepłacać za nową serię oczyszczaczy Philips Dual Scan, które pomimo dużej wydajności oczyszczania, realnie nie oczyszczają go szybciej od starszych i sporo tańszych modeli.

2. Philips Dual Scan – nasza opinia

Stylowe i drogie oczyszczacze Philips Dual Scan nie są naszym zdaniem najlepszym wyborem. Seria, która pojawiła się w sprzedaży w 2020 ma kilka zalet, ale też znajdzie się w nich sporo elementów, które mogłyby działać lepiej. Cała seria charakteryzuje się dużą wydajnością oczyszczania, lecz nie jest ona w pełni wykorzystywana przez urządzenie – w trybie pracy automatycznej oczyszczacze Dual Scan wykorzystują tylko 3 z 4 prędkości. Sama liczba prędkości też jest mała. Klarta oferuje np. 8 prędkości, Xiaomi czy LIFAair nawet 20.

Ich liczba wpływa na bardziej komfortowe odczuwanie zmian w trakcie pracy urządzenia – mniejsze skoki prędkości obrotowych wentylatora przekładają się na mniejsze różnice w hałasie – oczyszczacz działa wtedy mniej zauważalnie.

Oczyszczacze powietrza Dual Scan przyspieszają przy poziomie pyłu PM2,5 20 ug/m³.  Jest to akceptowalne, ale po przekroczeniu tej wartości urządzenie wykorzystuje tylko połowę swojej mocy, natomiast w trzecią prędkość przechodzą, gdy stężenie PM2,5 wyniesie 50 ug/m³. Nawet powyżej PM2,5 wynoszącym 100 ug/m³ oczyszczacz nie sięga po prędkość maksymalną (Turbo). Tą możemy wybrać tylko ręcznie.

W dalszej części przedstawimy wady i zalety oczyszczaczy powietrza Dual Scan oraz różnice pomiędzy modelami.

W skład serii Philips Dual Scan wchodzą 4 oczyszczacze:

Nazwa linii pochodzi od obecnych w oczyszczaczach dwóch czujników jakości powietrza. 

Technologia Dual Scan, o której wspomina producent, to proces podwójnej kontroli czystości powietrza, w której biorą udział:

 • czujnik PM2,5,
 • czujnik gazów (LZO/TVOC)

Czy dwa mierniki zanieczyszczeń to zaleta oczyszczaczy Philips Dual Scan? Nie, ponieważ jak pokazują nasze testy, czujników gazów działa słabo i w zasadzie nie reaguje na pojawiające się w pomieszczeniu lotne związki.

Oczyszczacze Philips Dual Scan są wyposażone w trzy wskaźniki:

 • numeryczny wskaźnik stężenia pyłu zawieszonego PM2,5,
 • wskaźnik gazów z 4-stopniową skalą,
 • wskaźnik poziomu alergenów IAI z 12-stopniową skalą.

Warto jednak podkreślić, iż w urządzeniach tych nie ma czujnika alergenów. Wskaźnik IAI jest zsynchronizowany z czujnikiem PM2,5. W praktyce oznacza to, iż wzrost stężenia smogu prowadzi do tego, że wskaźnik IAI prezentuje wyższy poziom alergenów. Wyniki nie są zatem wiarygodne. 

3. Czym różnią się od siebie oczyszczacze Dual Scan?

Główną różnicą między oczyszczaczami powietrza Philips Dual Scan jest wydajność. W przypadku modeli AC3055/50 i AC3059/50 wynosi ona 400 m³/h, natomiast oczyszczacze Philips Dual Scan AC3854/50 i AC3858/50 w najwyższej prędkości uzyskują wydajność 500 m³/h. 

Philips Dual Scan AC3055/50 oraz AC3059/50 różnią się między sobą wyłącznie kolorystyką, podobnie jak Philips Dual Scan AC3854/50 i AC3858/50. Pozostałe różnice (wynikające z wydajności) między dwiema „parami” urządzeń prezentuje tabela.

Philips Dual Scan AC3055/50
Philips Dual Scan AC3059/50
Oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan AC3055/50Oczyszczacz powietrza Philips AC3059/50, widok od przodu.
Wydajność400 m³/h
Maks. powierzchnia50 m²
Pobór mocydo 58 W
Wymiary29,5 x 29,5 x 65,7 cm 
Philips Dual Scan AC3854/50
Philips Dual Scan AC3858/50

Oczyszczacz powietrza Philips AC3854/50 Dual ScanOczyszczacz powietrza Philips AC3858/50, widok od przodu.
Wydajność500 m³/h
Maks. powierzchnia62 m²
Pobór mocydo 60 W
Wymiary30 x 30 x 71,8 cm 
Wyświetlacz oczyszczacza Philips Dual Scan

4. Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem Philips. Czy warto?

W przypadku decyzji o zakupie urządzenia 2w1, warto wziąć pod uwagę oczyszczacz powietrza z nawilżaczem Philips. Urządzenie te wyróżniają się bowiem:

 • dobra wydajność oczyszczania,
 • wykorzystywanie technologii HEPA i węgla aktywnego,
 • obecność czujnika PM2,5,
 • wykorzystywanie technologii ewaporacji,
 • dobra wydajność nawilżania,
 • obecność higrostatu,
 • możliwość korzystania z oczyszczacza bez nawilżania.
Ranking 127 oczyszczaczy

Oczyszczacze z funkcją nawilżania to modele:

Oczyszczacz powietrza Philips AC2729/50 widoczny od przoduOczyszczacz powietrza Philips AC2729/50 widoczny od przodu
Philips AC2729/50Philips AC3829/10
Wydajność oczyszczania250 m³/h310 m³/h
Maksymalna wydajność nawilżania500 ml/h*600 ml/h*
Maksymalna powierzchnia pracy31 m²38 m²

* Deklarowaną wydajność nawilżania urządzenia uzyskały w teście przeprowadzonym zgodnie z normą GB/T 23332. W komorze testowej wilgotność względna wynosiła 30% (mierzona z dokładnością do 3%), a temperatura 20 °C (mierzona z dokładnością do 2°C).

Nawilżacze działały w trybie turbo. W innych warunkach (głównie przy wyższej wilgotności wyjściowej) oraz podczas pracy w niższych prędkościach, wydajność nawilżania będzie niższa.

W przeszłości w ofercie znajdował się jeszcze trzeci oczyszczacz z funkcją nawilżania – Philips Combi AC4080/10. Obecnie jest już niedostępny.

Wylot powietrza Philips AC3829/10
Oczyszczacz powietrza Philips AC3829/10

W oczyszczaczach Philips z funkcją nawilżania poza standardowym zestawem filtrów (wstępnym, HEPA i węglowym) znajduje się jeszcze filtr nawilżacza, któremu producent nadał nazwę NanoCloud. Jego działanie jest takie samo jak w przypadku innych filtrów obecnych w nawilżaczach ewaporacyjnych.

O wadach i zaletach oczyszczaczy powietrza z nawilżaczem Philips, jak i innych modeli, napisaliśmy w artykule Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem – polecane modele.

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza Philips

Warto wspomnieć o tym, że możliwy jest zakup oczyszczacza i nawilżacza marki Philips oddzielnie. Samodzielne nawilżacze tej firmy to Philips HU4816/10, Philips HU4801/01, Philips HU4813/10, Philips HU4803/01, Philips HU2716/10, Philips HU2718/10 oraz Philips HU4706/11.

5. Oczyszczacz powietrza z funkcją ogrzewania – czy warto?

Philips AMF220/15 wraz z filtrem widok z przodu
Oczyszczacz powietrza Philips AMF220/15 wraz ze zintegrowanym filtrem 3w1

W 2021 roku swoją premierę miał też nowy model tzw. oczyszczacza 3w1Philips AMF220/15 Pure Breeze&Hot. Model ten przypomina swoją konstrukcją oczyszczacze powietrza Dyson, w szczególności model Dyson Pure Hot&Cool, Urządzenie kosztuje ok. 1500 zł, oferując w zamian:

 • Tryb ogrzewania powietrza
 • Wentylację powietrza
 • Oscylację głowicy, umożliwiającą lepsze rozprowadzanie powietrza
 • wykorzystywanie technologii HEPA i węgla aktywnego,
 • obecność czujnika PM2,5

Niestety model ten ma też sporo wad, z których najważniejszą jest niska wydajność oczyszczania (zaledwie 165 m³/h). W praktyce urządzenie nadaje się jedynie do naprawdę małych powierzchni – ok. 15-20 m2. W porównaniu z dość niewielką wydajnością, oczyszczacz powietrza Philips jest też zadziwiająco głośny.

6. Tryb antyalergenowy – chwyt marketingowy?

W opisach swoich oczyszczaczy powietrza Philips zwraca uwagę na obecność trybu antyalergenowego. Ma on zapewniać jeszcze większą czułość na alergeny, a w konsekwencji ułatwiać ich szybkie usuwanie. Dla osób zmagających się z alergią wziewną tryb ten może być bardzo kuszący.

Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, iż oczyszczacze Philips (ani żadne inne) nie mają specjalnego czujnika wykrywającego alergeny. 

Tryb ten wykorzystuje czujnik pyłu zawieszonego PM2,5. Oznacza zatem wyższą czułość nie tylko na alergeny. 

7. Filtry w Philips – nasza ocena 

Standardowy zestaw filtrów w oczyszczaczach powietrza Philips obejmuje:

 • filtr wstępny – zatrzymuje duże zanieczyszczenia, np. kurz i sierść,
 • filtr HEPA (najczęściej klasy H13, rzadziej E12) – wychwytuje pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10, alergeny roślin (pyłki), zwierząt, roztoczy kurzu domowego i pleśni, a także wirusy i bakterie,
 • filtr węglowy – pochłania zanieczyszczenia gazowe, takie jak formaldehyd i inne lotne związki organiczne, a dodatkowo neutralizuje brzydkie zapachy.

Taki zestaw skutecznie oczyszcza powietrze z różnych rodzajów zanieczyszczeń, w tym smogu, alergenów wziewnych, lotnych związków organicznych i dymu papierosowego.

Filtr do oczyszczacza powietrza Philips Dual Scan
Wymiana filtra w oczyszczaczu powietrza Philips Dual Scan

W opisach oczyszczaczy powietrza Philips można spotkać niezrozumiałe dla wielu konsumentów nazwy technologii.

Wyjaśnimy więc, co się pod nimi kryje.

7.1. NanoProtect HEPA
7.2. VitaShield IPS
7.3. NanoCloud
7.4. AeraSense

7.1. NanoProtect HEPA

Filtr HEPA bywa określany przez producenta filtrem NanoProtect HEPA. Możemy o nim przeczytać, iż: Zatrzymuje niemal 100% mikrozanieczyszczeń takich jak cząsteczki PM2,5, PM10, alergeny – kurz, roztocza, zarodniki pleśni i grzyby oraz bakterie i wirusy.

Jak widać, filtr ten działa dokładnie w taki sam sposób, jak każdy inny filtr HEPA.

7.2. VitaShield IPS

Niczym szczególnym nie wyróżnia się też technologia VitaShield IPS, czyli: system wieloetapowej filtracji, który wyłapuje do 99,7% szkodliwych cząsteczek, od kurzu i alergenów po szkodliwe gazy i cząsteczki PM2,5. W ten sposób działa każdy oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA i filtrem węglowym.

7.3. NanoCloud

Nawilżacze wykorzystują technologia NanoCloud, która: pozwala na nawilżanie powietrza z wykorzystaniem naturalnego procesu parowania. Niewidoczna mgiełka, którą tworzą mikroskopijnej wielkości cząsteczki wody, zapewnia o 99% mniej bakterii w porównaniu do nawilżaczy ultradźwiękowych. Cząsteczki wody są tak małe, że trudniej przyczepiają się do nich bakterie.

Podsumowując, mamy tutaj do czynienia z normalną ewaporacją. 

7.4. AeraSense

Na stronie Philipsa możemy znaleźć informację, iż technologia ta: na bieżąco informuje o stężeniu cząstek PM2,5, monitoruje, a w przypadku wykrycia zwiększonego zanieczyszczenia zwiększa prędkość wentylatora. 

W praktyce oznacza to, że oczyszczacze mają tryb automatyczny z czujnikiem cząsteczek PM2,5.

Co ile trzeba wymieniać i jak konserwować filtry Philips?

W większości oczyszczaczy powietrza Philips przewidywana żywotność filtra HEPA wynosi 2 lata, a filtra węglowego 1 rok. W przypadku serii Philips Dual Scan producent zaleca wymianę filtra zintegrowanego maksymalnie po 3 latach. 

W praktyce żywotność filtra uzależniona jest od ilości przepływających przez filtr zanieczyszczeń. Istotne znaczenie ma zatem:

 • ilość zanieczyszczeń napływających z zewnątrz – w sąsiedztwie domów opalanych węglem filtr zużyje się znacznie szybciej niż w okolicy, w której dominują budynki ogrzewane ekologicznie,
 • występowanie czynników zanieczyszczających powietrze wewnątrz budynku – są nimi np. kominek albo wypalane w domu papierosy,
 • powierzchnia pomieszczenia – w większym pokoju przepływ powietrza będzie większy, a zatem filtr zużyje się szybciej,
 • częstotliwość używania oczyszczacza – używanie oczyszczacza powietrza 24 godziny na dobę oznacza szybsze zużywanie filtra niż wyłączanie urządzenia przed wyjściem z domu, ale dla zdrowia najlpiej jest pozostawiać oczyszczacz włączony przez całą dobę.

Nazwy, ceny oraz maksymalną żywotność filtrów do poszczególnych oczyszczaczy powietrza Philips prezentuje tabela.

ModelCena filtrówMinimalny koszt roczny
Oczyszczacze z nawilżaczem
Philips AC2729/50 filtr węglowy FY1413/30 (wymiana co roku) – od 128 zł + filtr HEPA FY1410/30 (wymiana co 2 lata) – od 168 zł + filtr nawilżacza FY2425/30 (wymiana co roku) – od 69 zł281 zł
Philips AC3829/10filtr węglowy FY2420 (wymiana co roku) – od 145 zł + filtr HEPA FY2422 (wymiana co 2 lata) – od 199 zł + filtr nawilżacza FY3435 (wymiana co roku) – od 99 zł343 zł
Seria Philips Dual Scan
Philips Dual Scan AC3059/50 i AC3055/50filtr 3w1 FY3430/30 (wymiana co 3 lata) – od 329 zł109 zł
Philips Dual Scan AC3858/50 i AC3854/50filtr 3w1 FY4440/30 (wymiana co  3 lata) – od 379 zł126 zł
Pozostałe oczyszczacze Philips
Philips AC0830/10filtr 3w1 FY0293 (wymiana co roku) – od 169 zł169 zł
Philips AC0819/10filtr 2w1 FY0194 (wymiana co roku) – od 72 zł72 zł
Philips AC1214/10 i AC1215/10filtr węglowy FY1413/30 (wymiana co roku) – od 128 zł + filtrt HEPA FY1410/30 (wymiana co 2 lata) – od 168 zł212 zł
Philips AC2887/10 i AC2889/10filtr węglowy FY2420 (wymiana co roku) – od 145 zł + filtr HEPA FY2422 (wymiana co 2 lata) – od 199 zł244 zł
Philips AC2959/53 zintegrowany filtr FY2180/30 typu 3w1 (żywotność do 3 lat) – cena 299299 zł
Philips AC3256/10, AC3259/10, AC4550/50 i AC4558/50filtr węglowy FY3432/10 (wymiana co roku) – od 169 zł + filtr HEPA FY3433/10 (wymiana co 2 lata) – od 164 zł251 zł
Philips AC5659/10 filtr węglowy FY5182/30 (wymiana co roku) – od 249 zł + filtr HEPA FY5185/30 (wymiana co 2 lata) – od 349 zł423 zł
Philips AC6608/10filtr węglowy FY6171/30 (wymiana co roku) – od 299 zł + filtr HEPA FY6172/30 (wymiana co 2 lata) – od 398 zł498 zł

8. Oczyszczacze powietrza Philips sterowane smartfonem

Sterowanie oczyszczaczami powietrza Philips wyposażonymi w moduł wi-fi jest możliwe za pośrednictwem aplikacji Clean Home +. W wi-fi wyposażone zostały wszystkie oczyszczacze serii Dual Scan oraz takie modele jak: Philips AC1214/10, AC1215/50, AC2889/10, AC2959/53, AC3259/10, AC4550/50, AC4558/50, AC5659/10, AC2729/50, AC3829/10.

Jak połączyć oczyszczacz Philips z telefonem

W celu połączenia oczyszczacza Philips z telefonem lub tabletem, należy:

 1. włączyć oczyszczacz powietrza,
 2. zainstalować na telefonie lub tablecie aplikację Clean Home +,
 3. uruchomić pobraną aplikację i postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

W przypadku problemów z podłączeniem oczyszczacza do sieci warto rozpocząć od upewnienia się, że telefon jest połączony z siecią wi-fi.

Jak zresetować oczyszczacz powietrza Philips

Zresetowanie oczyszczacza jest konieczne w przypadku zmiany sieci, do której został on podłączony. Aby tego dokonać, należy:

 1. włączyć oczyszczacz powietrza,
 2. użyć przycisków wskazanych w instrukcji obsługi (dla poszczególnych oczyszczaczy Philips kombinacja ta jest inna),
 3. ponownie wykonać część kroków z pierwszej instalacji, czyli uruchomić aplikację mobilną i postępować zgodnie ze wskazówkami wyświetlonymi na ekranie urządzenia mobilnego.

9. Funkcje dodatkowe w Philips – które są warte uwagi?

Spośród funkcji dodatkowych obecnych w oczyszczaczach powietrza Philips na uwagę zasługują:

 • wskaźnik wymiany filtrów – przypomina o potrzebie wymiany filtra HEPA i filtra wstępnego oraz przeczyszczenia filtra wstępnego (z uwagi na różne tempo zużywania filtrów zalecamy jednak co jakiś czas skontrolować ich stan, mimo iż wskaźnik jeszcze nie informuje o konieczności wymiany),
 • blokada rodzicielska – umożliwia najmłodszym samodzielną zmianę ustawień oczyszczacza albo wyłączenie go.

10. Oczyszczacze powietrza Philips. Czy to opłacalny wybór?

Zalety

 • ✓ Duży wybór oczyszczaczy
 • Urządzenia 2w1 wykorzystują technologię ewaporacji
 • W większości oczyszczaczy znajduje się numeryczny wskaźnik PM2,5
 • Niektórymi oczyszczaczami można sterować przez aplikację
 • ✓ Blokada rodzicielska
 • Wskaźnik zużycia filtrów Health Air (przypomina o potrzebie wymiany filtrów węglowego i HEPA oraz o konieczności wyczyszczenia filtra wstępnego)

Wady: 

x Słaby stosunek ceny do oferowanych możliwości – najwyżej punktowany model Philipsa zajmuje dopiero 13 pozycję. Dual Scan zajmuje 47 pozycję.

x Głośna praca znacznej części oczyszczaczy

x Większość oczyszczaczy ma czujnik na podczerwień, który nie dorównuje precyzyjnością czujnikowi laserowemu

x W serii Dual Scan tryb auto ma zły algorytm, przez co urządzenia nie wykorzystują w pełni swojej wydajności

x W serii Dual Scan czujnik gazów słabo reaguje na zanieczyszczenia

10. Pozostałe oczyszczacze Philips

Pod względem opłacalności znacznie lepiej prezentują się pozostałe oczyszczacze powietrza Philips. Znajdują się wśród nich urządzenia przeznaczone do różnych powierzchni.

Seria 800

Seria 1000i 

Seria 2000i 

 • Philips AC2887/10  – wydajność 333 m³/h, zalecana maksymalna powierzchnia 41 m²
 • Philips AC2889/10  – wydajność 333 m³/h, zalecana maksymalna powierzchnia 41 m²
 • Philips AC2959/53  – wydajność 330 m³/h, zalecana maksymalna powierzchnia 41 m²

Seria 3000i 

 • Philips AC3256/10  – wydajność 397 m³/h, zalecana maksymalna powierzchnia 49 m²
 • Philips AC3259/10  – wydajność 397 m³/h, zalecana maksymalna powierzchnia 49 m²

Seria 4500i 

 • Philips AC4550/50  – wydajność 400 m³/h, zalecana maksymalna powierzchnia 50 m²
 • Philips AC4558/50  – wydajność 400 m³/h, zalecana maksymalna powierzchnia 50 m²

Serie 5000i 

 • Philips AC5659/10  – wydajność 500 m³/h, zalecana maksymalna powierzchnia 62 m²

Seria 6000i

ranking oczyszczaczy powietrza
Philips Dual Scan – różnice

Główną różnicą między oczyszczaczami powietrza Philips Dual Scan jest wydajność.
Oczyszczacze tej serii różnią się również kolorystyką.

W skład serii Philips Dual Scan wchodzą cztery oczyszczacze:
Philips Dual Scan AC3055/50– wydajność 500 m³/h, zalecana maks. powierzchnia 65 m²,
Philips Dual Scan AC3059/50– wydajność 500 m³/h, zalecana maks. powierzchnia 65 m²,

Philips Dual Scan AC3854/50 – wydajność 610 m³/h, zalecana maks. powierzchnia 76 m²,
Philips Dual Scan AC3858/50–wydajność 610 m³/h, zalecana maks. powierzchnia 76 m².

Więcej o oczyszczaczach Philips Dual Scan dowiesz się z naszej recenzji.

Zobacz ranking 127 oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem Philips

O wadach i zaletach oczyszczaczy powietrza z nawilżaczem Philips, jak i innych modeli, napisaliśmy w artykule: Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem – polecane modele.

Philips AMF220/15 Pure Breeze&Hot – z ogrzewaniem

W praktyce urządzenie nadaje się do małych powierzchni ok. 15-20 m2. Czy warto kupić Philips AMF2020/15 Pure Breeze&Hot dowiecie się z naszej recenzji