3,8
(65)

Xiaomi Air Purifier 2S (XAP2S) to ulepszona wersja popularnego nie tylko w Polsce chińskiego oczyszczacza powietrza Xiaomi Air Purifier 2. Urządzenie zadebiutowało na rynku jesienią 2017, czyli 2 lata po premierze XAP2. W czym tkwi jego przewaga nad poprzednim modelem i czy ten właśnie oczyszczacz można polecić do walki ze smogiem?

Informacja: Xiaomi Air Purifier 2S nie jest już dostępny w sprzedaży. Urządzeniami tej marki o podobnej wydajności są np. Xiaomi Air Purifier 4 Lite (360 m³/h) i Xiaomi Air Purifier 3H (380 m³/h).

Cena Xiaomi Air Purifier 2s – niedostępny

Oczyszczanie powietrza

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2S jest wyposażony w trójwarstwowy filtr cylindryczny, w skład którego wchodzą:

  • filtr wstępny – zatrzymuje duże zanieczyszczenia (kurz, sierść itp.), aby nie zapychały one pozostałych filtrów,
  • filtr HEPA – wyłapuje pyły zawieszone, alergeny wziewne, część bakterii i wirusów,
  • filtr węglowy – oczyszcza powietrze ze szkodliwych gazów oraz neutralizuje nieprzyjemne zapachy. 

Pod tym względem nie ma zatem żadnej różnicy między pierwszą i drugą wersją chińskiego oczyszczacza. Filtry do XAP 2 i Pro pasują też do modelu XAP 2S. Elementy filtra cylindrycznego nie zostały ze sobą trwale złączone, ale sprzedawane są jako całość. Tak samo jak w przypadku starszych oczyszczaczy Xiaomi użytkownik ma do wyboru:

  1. Filtr niebieski standardowy filtr obecny w oczyszczaczach Xiaomi w chwili zakupu. Składa się z filtra Toray HEPA, który w nomenklaturze europejskiej określany jest jako EPA E11 (jego skuteczność wynosi 95%) oraz filtra węglowego zawierającego około 0,2 kg węgla aktywnego (to dosyć mała ilość, wiążąca się z niską skutecznością). 
  2. Filtr zielony – również ma filtr HEPA klasy E11 oraz filtr węglowy, jednak węgla aktywnego jest tutaj 0,33 kg, a to oznacza skuteczniejszą ochronę przed szkodliwymi gazami.
  3. Filtr fioletowy zawiera filtr HEPA E11 i 0,2 kg węgla aktywnego, tak samo jak podstawowa wersja filtra. Dodatkowo został wyposażony w powłokę antybakteryjną i antywirusową wyprodukowaną na bazie soli organicznych (Organic Metal Salts Anti-Virus and Antimicrobial Technology). Zastosowana tutaj warstwa bakteriobójcza ogranicza rozwój bakterii wewnątrz filtra.

niebieski filtr do oczyszczacza powietrza xiaomi

Cylindryczny standardowy filtr Xiaomi Air Purifier 2S

Tryb pracy i eksploatacja

Oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 2S jest wyposażony w czujniki jakości powietrza, a także wilgotności i temperatury. Różnicą pomiędzy tą a poprzednią wersją oczyszczacza jest rodzaj sensora pyłu zawieszonego PM2,5. W oczyszczaczu XAP 2 był to czujnik na podczerwień, natomiast w XAP 2S znalazł się sensor laserowy, który zapewnia większą dokładność. 

Nowość stanowi też obecność czujnika światła, który sprawia, że po uruchomieniu trybu automatycznego intensywność filtracji dostosowywana jest również do pory dnia. Nowa wersja została wzbogacona o dotykowy ekran OLED, pozwalający na kontrolowanie stanu powietrza bez smartfona. 

Oczyszczaczem powietrza Xiaomi Air Purifier 2S można sterować za pomocą aplikacji mobilnej Mi Home. Niestety, w urządzeniach przeznaczonych na rynek europejski jej funkcjonalność jest gorsza niż w przypadku oczyszczaczy sprzedawanych w Chinach. Nie działa tutaj bowiem automatyzacja, czyli opcja zmiany ustawień trybu automatycznego.

Z naszych obliczeń wynika, że w trybie sleep wydajność wynosi 40 m³/h. To zbyt mało, aby na bieżąco usuwać napływające do pomieszczenia zanieczyszczenia.

Xiaomi Mi Air Purifier 2S i aplikacja Mi Home

Wadliwy system oceny jakości powietrza

Chiński oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2S ma wprawdzie dobry czujnik cząsteczek PM2,5 i potrafi sam dostosować tryb pracy do czystości powietrza, ale nie oznacza to, że zapewnia wówczas wysoki poziom ochrony przed smogiem.

Problem tkwi w tym, że producent bazował na normach chińskich, które mimo wysokiego stężenia pyłu zawieszonego uznają jakość powietrza za dobrą.

Według unijnej normy dopuszczalne średniodobowe stężenia pyłu PM2,5 wynosi 25 µg/m³. Oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 2S uznaje powietrze za czyste nawet wtedy, gdy stężenie pyłu wynosi 300%, a tryb turbo uruchamia w momencie, kiedy sięgnie ono 600%.

Kolory wyświetlacza w oczyszczaczu powietrza Xiaomi Air Purifier 3

Rozwiązaniem tego problemu nie jest ręczna zmiana ustawień trybu automatycznego poprzez aplikację, gdyż automatyzacja w europejskiej wersji Xiaomi Air Purifier 2S nie działa. Problem ten dotyczy również pozostałych oczyszczaczy marki Xiaomi. Nie da się zmienić sposobu działania trybu auto ani poprzez oficjalną aplikację MiHome, ani poprzez alternatywne, nieoficjalne aplikacje.

Problem wadliwej automatyzacji rozwiązuje zakup wersji CN, czyli produkowanej na rynek chiński, ale te wersje są teraz droższe. W cenie wersji CN można kupić już Xiaomi Air Purifier 3H, który posiada filtr klasy HEPA H13, większy CADR wynoszący 380 m3/h oraz umożliwia ustawienie reguł automatycznych na europejskim serwerze. XAP 3H jest najnowszą propozycją marki Xiaomi.

Xiaomi Air Purifier 2 vs 2S

Podsumowując, XAP 2S od swojego poprzednika różni się metodą pomiaru cząstek pyłu PM2,5 i sposobem prezentacji ich stężenia. XAP2 wyposażony jest bowiem w sensor na podczerwień, a XAP2S w sensor laserowy. Wyświetlacz OLED przedstawia stężenie pyłów PM2,5, wilgotność i temperaturę, a także informuje o trybach pracy. Czujnik światła sprawia, że oczyszczacz sam przyciemnia go nocą.

Wszystkie różnice w modelach XAP 2, XAP 2S i XAP Pro prezentuje poniższa tabela:

Porównanie oczyszczaczy powietrza Xiaomi

 
NazwaXiaomi Air Purifier 2Xiaomi Air Purifier 2SXiaomi Air Purifier Pro
ModelAC-M1-AAAC-M4-AAAC-M3-CA
Wydajność (CADR)310 m³/h310 m³/h500 m³/h
Sugerowana powierzchnia21-37 m²21-37 m²30-60 m²
Wyświetlacz OLEDNieTakTak
Wskaźnik PM2,5NieTakTak
Wskaźnik wilgotnościTakTakTak
Wskaźnik temperaturyTakTakTak
Pierścień LEDNieTakTak
Czujnik światłaNieTakTak
Laserowy czujnik cząsteczekNieTakTak
Napięcie100V~220V100V~220V100V~220V
Częstotliwość50/60Hz50/60Hz50/60Hz
Moc1,5-31,W1,5-31,W1,5-66W
WiFi802.11 b/g/n802.11 b/g/n802.11 b/g/n
Waga produktu4,8 kg4,8 kg9,7 kg
Waga z opakowaniem6,5 kg6,5 kg12,95 kg
Wymiary produktu24 x 24 x 52 cm24 x 24 x 52 cm26 x 26 x 73 cm
Wymiary opakowania29 x 29 x 58 cm30 x 30 x 60 cm35 x 35 x 90 cm

Zobacz ranking oczyszczaczy powietrza >

Wygląd

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Mi Air Purifier 2 S dobrze wygląda i nie zajmuje zbyt wiele miejsca, gdyż jego wymiary wynoszą 52 x 24 x 24 cm. Jak widać na zdjęciach znajdujących się w naszej galerii, sprzęt przypomina kształtem głośnik kolumnowy.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Xiaomi Air Purifier 2S

MarkaXiaomi
Model Air Purifier 2S
Cena599 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]310
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*38,75
Zalecana maks. kubatura [m³]96,87
Głośność [dB]≥31
Pobór mocy [W]1,5, 4,8, 31
Liczba prędkości wentylatorawiele
Filtr wstępny tak
Filtr HEPA E11
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA95%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrów3-6 miesięcy
Waga [kg]4,8
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza XiaomiAir Purifier 2S?

Xiaomi Air Purifier 2S mógłby stanowić ciekawą propozycję dla osób poszukujących oczyszczacza przeznaczonego do walki ze smogiem i alergenami, ponieważ wykorzystuje skuteczne technologie oczyszczania, ma dobrą wydajność i jest tani. Jego CADR to 310 m³/h, tak więc według naszych obliczeń urządzenie sprawdzi się w pomieszczeniach o wielkości maksymalnie 38,75

Niestety, zastosowany tutaj tryb automatyczny bazuje na normie chińskiej, której założenia nie służą naszemu zdrowiu. Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2S pracuje na niskich obrotach przy wysokich stężeniach smogu. Z tego powodu nie zaliczymy do grona najlepszych urządzeń na rynku.

Jedną z alternatyw dla XAP 2S jest oczyszczacz Klarta Forste 3, który ma prawie taką samą wydajność (do 300 m³/h) i rewelacyjny tryb automatyczny. Urządzenie to dostępne jest aż w 5 kolorach, dlatego można wybrać wersję dobrze dopasowaną do konkretnego pomieszczenia.

Jeśli jednak lubisz aplikacje i sterowanie smartfonem zobacz model Xiaomi Air Purifier 3H, który posiada od modelu 2S większy CADR (aż 380 m3/h) oraz filtr HEPA H13.

Jeśli poszukujesz taniego oczyszczacza Xiaomi, to sprawdź model z 2020 roku – Xiaomi Air Purifier 3c (filtr hepa H13, 399 zł, laserowy czujnik pyłów PM2,5, ale brak czujnika wilgotności i temperatury).

Zobacz porównanie modeli Xiaomi 3c vs 3h.

Galeria zdjęć Xiaomi Mi Air Purifier 2S

Xiaomi Mi Air Purifier 2S w naszej opinii

Zalety
  • Wyjątkowo niski pobór prądu
  • Laserowy sensor pyłów PM2,5
  • Wskaźnik PM2,5, temperatury, wilgotności
  • Sterowanie za pomocą smartfona (przez WiFi)
  • Dobry stosunek ceny do wydajności
Wady
  • Tryb automatyczny łagodny dla smogu
  • Aplikacja nie spełnia wszystkich swoich funkcji
  • W trybie Sleep urządzenia charakteryzują się zbyt niskimi przepływami powietrza (około 40 m³/h), które przy normalnej wentylacji są zbyt słabe, by oczyszczacz w warunkach dużego smogu był skuteczny
  • Stosunkowo głośny przy wyższych prędkościach filtracji (dodatkowo częstotliwość emitowanego dźwięku może przeszkadzać)

Wszystkie recenzje oczyszczaczy powietrza Xiaomi na RO

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 3,8 / 5. Ilość ocen: 65

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

95 komentarzy

  • Ja bym uważał na ten portal. Długo szukałem oczyszczacza, widzę że portal wykluczył produkty XIAOMI i bardzo neguje ich działanie. A to jedne z tańszych produktów, które warto wziąć pod uwagę. Z początku czytając ich tutejsze komentarze, opinie zniechęciłem się. Niedawno kupiłem jednak dla próby 2S i sprawdza się świetnie. Za niecałem 530zł mam urządzenie które spełnia moje oczekiwania. Co do automatyzacji, faktycznie brak w wersji EU. Ale można to obejść. Wystarczy ściągnąć moda, i działa automatyzacja. https://xiaomifans.pl/topic/1066-mod-xiaomi-home-mi-home/

    Xiaomi 2s spełnił moje oczekiwania na tyle, że zamówieniem po kilku dniach kolejny oczyszczacz tej firmy w wersji 3H. Mieszkam w centrum Wrocławia Stare Miasto Nadodrze, gdzie jest bardzo dużo kamienic, i ludzie palą w piecach na maksa! Od momentu posiadania tych 2 oczyszczaczy, podczas sezonu grzewczego, powietrze w końcu w mieszkaniu jest bardzo dobre. I nie musiałem wydawać majątku. Dodam jeszcze, że urządzenia są baardzo dobrze wykonane, estetycznie można nawet śmiało stwierdzić że jest to taka ozdoba w mieszkaniu. Plastiki są dobrej jakości, wszystko spasowane idealnie. Wyświetlacz dobrej jakości. POLECAM!

    W dodatku to świetna sprawa, kiedy ma się aplikacje na telefonie, w której wracając z pracy można sobie sprawdzić na telefonie temperature, wilgotność, zanieczyszczenie i wszystkim sterować. Generalnie aplikacja MI - HOME obsługuję wszystkie domowe urządzenia od MI. Dla mnie to dość przyszłościowa sprawa, bo ta firma ma wiele urządzeń, które można połączyć i obsługiwać jedną aplikacją.
    • Dzięki za obszerny komentarz pomimo braku zaufania do naszego serwisu. Xiaomi Mi Air Purifier 2S to bardzo fajne urządzenie i może być dobrze skonfigurowane. Nie jest to takie oczywiste dla wszystkich, ale dzisiaj oczyszczacze Xiaomi wybiera już 30% kupujących oczyszczacze w Polsce.

      Gdybyś chciał pooglądać inne oczyszczacze Xiaomi lub innych marek, to wpadaj po sąsiedzku na Odrzańską we Wrocławiu, bo tu mamy biuro i lab.
    • Ranking-oczyszczaczy.pl

      19 grudnia 2019 at 14:59

      Dzień dobry,
      dziękujemy za opinię. Wykluczyliśmy Xiaomi z rankingu z wielu przyczyn, jedną z nich jest właśnie brak automatyzacji. Nie chcemy rekomendować sprzętu, który nie chroni zdrowia, a w związku z wysoką opłacalnością byłby na wysokim miejscu w rankingu.

      - Co do aplikacji, wypowiem się za siebie - Dominika. Testuję wchodzące aplikacje, aktualizuję tą oficjalną i sprawdzam czy coś się zmieniło w nowych wersjach. Tę aplikację z linku znam, niestety wielokrotnie próbowałam zainstalować i nie mogę. Prosiłam o to kilka osób i to samo. Nie mogę polecić czegoś czego nie mogę przetestować. Mimo wszystko dobrze, że aplikacja i automatyzacja u Ciebie działa i oby służyła dalej. Dziękuję za wklejenie linku, może innym Użytkownikom się przyda i co ważniejsze - będzie chodziło jak należy.
  • Witam. Mam 2 pytania:

    1. Jak wysoko oceniono by Xiaomi Mi Air Purifier 2S, gdyby nie miał wadliwego systemu oceny powietrza? Pytam, bo można samodzielnie ustawić inne normy w aplikacji, choć jest to trudne. Gdzie to urządzenie znalazło by się w rankingu?

    2. Czy śledzicie państwo promocje czarnego piątku dotyczące oczyszczaczy powietrza? Chcę kupić ten sprzęt i póki co decyduję pomiędzy Xiomi S2, a Klarą 3, ale czaję się na promocję innego sprzętu.
    • Ranking-oczyszczaczy.pl

      26 listopada 2019 at 17:30

      Dzień dobry,
      - oczyszczacze Xiaomi są opłacalnym zakupem, byłby wysoko w rankingu Opłacalności. Jest to dobry produkt o ile mu chcemy poświęcić czas ustawiając samodzielnie jego pracę poprzez ustawienie reguł w aplikacji. Nie zawsze jest taka możliwość, my posiadamy model 2s i Pro w wersjach EU i nie ma aplikacji, która by u nas działała poprawnie i pozwalała na automatyzację. My wolimy, żeby to urządzenie dbało za nas o nasze zdrowie. :)

      Jeżeli jednak mamy możliwość automatyzacji to samo ustawianie reguł nie jest trudne :) Możemy doradzić.

      - Śledzimy Black Friday! Stworzyliśmy artykuł, aktualizujemy go w miarę pojawiania się nowych ofert. Tutaj link:
      https://ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/oczyszczacze-powietrza-na-black-friday/
    • Przy dzisiejszych cenach (540 zł) Xiaomi Mi Air Purifier 2S jest notowany z 30 punktami Możliwości i 81 punktami Opłacalności.

      Jesteśmy w trakcie tworzenia zestawienia z ofertami Black Friday: https://ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/oczyszczacze-powietrza-na-black-friday/
    • Ranking Oczyszczaczy

      19 września 2019 at 10:49

      Dzień dobry,
      na pewno kupno w "pewnym" sklepie, na Ceneo można zobaczyć ofertę wielu sklepów. Pewne będą np. Proline, Electro, Sferis, BuyElectro. Allegro w takim wypadku jest niepewne, często jest niższa cena, ale nie mamy pewności co do oryginalności.

      Po zakupie - wyciągając wewnętrzną część filtra, powinien znajdować się czarny filtr węglowy, a w zamiennikach jest sama HEPA. Jeśli kierujesz się chipem RFID, to takie są przy modelach 2s i PRO, wcześniej dla modelu 2 oryginalne były bez chipa.
      Jak już wymienisz filtr, to trzeba zresetować oczyszczacz - należy przytrzymać jednocześnie przez ok. 5 sek na przycisk włączania/wyłączania i z tyłu przycisk "wyłączenia wyświetlacza" nad klapką od filtra.

      Pozdrawiamy
      • Ranking Oczyszczaczy

        23 września 2019 at 14:58

        Różnice między oryginałem a zamiennikiem można zobaczyć na zdjęciach - zielony jest nieoryginalny, niebieski - oryginał.
        /
        https://uploads.disquscdn.com/images/daff89cdb30b30f51570439fa418611634bbf5ce8ce1b306f021e3368bc819f7.jpg https://uploads.disquscdn.com/images/42e1b1ab896160af0c5c5ecf32c9a8d17484c56068350ff065fe046d7cb9821f.jpg
        https://uploads.disquscdn.com/images/54aa1f1a3c4ec7fc7608c303e205102d6209bdf657e47942360cde10e26a429f.jpg
      • Ranking Oczyszczaczy

        23 września 2019 at 15:09

        Na zdjęciu jest nieoryginalny filtr - w środku brakuje filtra węglowego, jest tylko HEPA. Brak filtra węglowego wpływa na skuteczność filtracji - oczyszczacz nie usuwa zapachów, dymu papierosowego ani szkodliwych gazów np. formaldehyd.

        https://uploads.disquscdn.com/images/54aa1f1a3c4ec7fc7608c303e205102d6209bdf657e47942360cde10e26a429f.jpg
  • Karol Jastrzębski

    8 września 2019 at 19:00

    Rozumiem że jeśli się okaże, że w mieszkaniu mam zbyt czyste powietrze poniżej <15 pm 2,5, to w trybie automatycznym urządzenie nie włączy się i nie będzie działało ? Albo jeśli cząsteczki pm2,5 są niewykrywalne ale za to dużo kurzu się unosi, to jak urządzenie będzie działać, czy w ogóle będzie reagować na sam kurz w trybie automatycznym ? Będę wdzięczny za rzeczową odpowiedź. Pozdrawiam
    • Ranking Oczyszczaczy

      12 września 2019 at 16:24

      Dzień dobry,
      przepraszamy za późną odpowiedź, postaramy się odpowiedzieć jak najbardziej rzeczowo :)

      Oczyszczacze Xiaomi zarówno 2s jak i Pro w trybie automatycznym przy wartości niższej niż 15 µg/m3 PM2,5 będą pracowały, ale słabo bo na najniższym trybie (to jest duży minus tych urządzeń, są ciche, ale wolno pracuje wentylator co w rezultacie przekłada się na niewielką skuteczność oczyszczania. Można to zmienić w nieoficjalnej aplikacji, w której ustawia się reguły przy jakich zakresach powinien przełączać tryb/włączać/wyłączać oczyszczacz).
      Kurz jest dużą cząsteczką, zatem jeżeli będzie bardzo dużo kurzu w powietrzu (co najmniej 70 µg/m3) to urządzenie zacznie pracować szybciej.
      Pozdrawiamy
      • Ranking-oczyszczaczy.pl

        4 listopada 2019 at 17:15

        Dzień dobry,
        jeżeli jest to oczyszczacz w wersji Global czyli EU to te modele (Xiaomi Air Purifer 2s, Pro) już jakiś czas temu straciły możliwość podłączenia do regionu Chiny czyli automatyzację - ustawianie reguł pracy, a głównie ustawienia prędkości dla danych stężeń pyłu PM2,5.

        Wersję można sprawdzić przy naklejce z kodem, ostatnie 2 literki - GL oznaczają wersje Global.

        Aktualnie niestety nie ma działającej aplikacji, która pozwalałby na automatyzację pracy Xiaomi. Prawdopodobnie ta możliwość pojawi się przy modelu Xiaomi Air Purifier 2H i w kolejnym 3 (3h). Jeżeli pojawi się nieoficjalna aplikacja, która będzie działała - wstawimy link do pobrania.

        Pozdrawiamy
        • Rozumiem @rankingoczyszczaczy:disqus ,że 2s w auto ma tryb najsłabszy od 0 do 15µg, powyżej 15µg jednak trochę przyspiesza i tak do 75µg jeden tryb?
          Pytam bo w większości miejsc temat jest opisywany jakby pomiędzy 0µg a 75µg auto działało na takiej samej mocy.
          • Oczyszczacze Xiaomi, w tym także model Xiaomi Air Purifier 2S, mają wielostopniowe sterowanie prędkością, które wykorzystują w pełnym zakresie od 1 (Xiaomi nie pokazuje zera) do 150 ug/m3, gdzie przy 75 ug/m3 powinien uzyskiwać połowę mocy. Tu około 180 m3/h CADR.
          • Oczyszczacze Xiaomi, w tym także model Xiaomi Air Purifier 2S, mają wielostopniowe sterowanie prędkością, które wykorzystują w pełnym zakresie od 1 (Xiaomi nie pokazuje zera) do 150 ug/m3, gdzie przy 75 ug/m3 powinien uzyskiwać połowę mocy. Tu około 180 m3/h CADR.
  • Gdzieś w listopadzie/grudniu 2018 weszła aktualizacja (tylko nie wiem, czy firmware czy apki na "japcoka", bo było wtedy i to i to), która umożliwia współpracę "mojego" egzemplarza wyłącznie z serwerami "mainland China". Na serwerze europejskim dostępny jest wyłącznie odczyt pomiaru PM2.5, ale już nie można wejść w menu "zarządzania" urządzeniem (komunikat "failed to initialize device (7)"). Co jest o tyle upierdliwe, że np. Roborock działa mi tylko z serwerem europejskim.

    Do listopada wszystko działało na eupejskim serwerze i nagle zdechło - aby zrobić aktualizację firmware muszę przełączyć się na serwer chiński.
  • Hej, czy autorzy rankingu, lub ktoś kto ma dostęp do Xiaomi, Klarty i innych modeli mógłby zrobić porównawczy test głośności, chociażby apką z telefonu?
    Xiaomi ma wielopoziomową regulację prędkości, IMHO używalne są jednak jedynie cztery jej ustawienia. Przy najniższej i poziom wyżej( 3-4db) jest komfort pracy przy komputerze, 3ci poziom prędkości ( kolejne 4db) nadaje się do krzątania się, sprzątania, robienia posiłków. później jest już głośno i najlepiej po prostu włączyć na max i opuścić na chwilę pomieszczenie. Drugi poziom prędkości zbliżony jest głośnością do Klarty Forste 2, ciekawe jak ma się CADR Xiaomi na tej 2giej i 3ciej prędkości w porównaniu do Klarty. Test tych minimalnych CADRów to już by była bomba.
    • Hej, mamy w labie Xiaomi. Możemy dowieźć Forste. Niestety CADRu nie określimy. Nie jest łatwo skonstruować kołnierz do tego. Próbowaliśmy. Możemy zrobić testy 2-gi tryb XAP2S vs 1 tryb KF2 sprawdzając jak sobie poradzą z oczyszczeniem "labu". Wykonujemy teraz testy w trybach auto. Chwilę to potrwa, bo niestety testy takie wymagają czasu i powtórzeń.
    • Dominik Grontkowski

      8 marca 2019 at 17:47

      Mam wersję PRO, może coś pomogę.
      Przy trybie automatycznym z niskim poziomem zanieczyszczenia powietrza <32dB.
      Tryb nocny o dziwo głośniejszy ale jednak jest to praca ciągła (bez względu na zanieczyszczenie) w granicach 39dB.
      Potem jest 17 trybów manualnych (tyle się doliczyłem zmian pracy wentylatora, kontrolując suwak trybu w telefonie):
      Głośność/moc przechodzi płynnie, można sobie dostosować do indywidualnych potrzeb gdy tryb automatyczny za często zmienia pracę, jest za głośny albo zbyt mało wydajny.
      Zakres od 40dB, potem 50dB na mocy 50% do 62dB na maksymalnej mocy: fruwające kartki, latające listki z kwiatków, ogólnie huragan w mieszkaniu :P
  • Jeśli chodzi o automatyzację wg poziomu PM2.5 to nie działa ona zarówno na serwerze EU jak i chińskim. Ja kupiłem 2S w sklepie Mi-home.pl i połączyłem się z serwerem chińskim jak i europejskim. Na obu nie ma automatyzacji. Na EU jest nowsza aktualizacja softu.
  • Jeśli chodzi o automatyzację wg poziomu PM2.5 to nie działa ona zarówno na serwerze EU jak i chińskim. Ja kupiłem 2S w sklepie Mi-home.pl i połączyłem się z serwerem chińskim jak i europejskim. Na obu nie ma automatyzacji. Na EU jest nowsza aktualizacja softu.
  • Witam,
    mam 2 pytania od laika w temacie:
    1. czy jeden oczyszczacz s2 wystarczy na mieszkanie o powierzchni 41 m²? Widzę, że jest zalecany do 38,75 m², ale co to w praktyce oznacza? Że trochę słabiej będzie oczyszczone mieszkanie, że trzeba będzie nastawiać na wyższe obroty, czy też powyżej tej magicznej granicy wydajność spada jakoś poważnie?
    2. Czy dobrze zrozumiałam, że są 3 tryby:
    - auto, który zwykle filtruje słabo, bo uznaje na podstawie zaprogramowanych (chińskich?) norm, że jest czysto,
    - nocny, który wg powyższej oceny jest za słaby (około 40 m3/h)
    - ulubiony, fabrycznie ustawiony na max moc,
    ew można ustawić tryb manualny na telefonie i wybrać obroty.
    3. Czy wszystkie ustawienia trzeba robić przez apkę, czy można ręcznie na pudełku coś wybrać? Słabo się poruszam w smartofnowym świecie.
    Będę wdzięczna za podpowiedź :)
  • Witam,
    mam 2 pytania od laika w temacie:
    1. czy jeden oczyszczacz s2 wystarczy na mieszkanie o powierzchni 41 m²? Widzę, że jest zalecany do 38,75 m², ale co to w praktyce oznacza? Że trochę słabiej będzie oczyszczone mieszkanie, że trzeba będzie nastawiać na wyższe obroty, czy też powyżej tej magicznej granicy wydajność spada jakoś poważnie?
    2. Czy dobrze zrozumiałam, że są 3 tryby:
    - auto, który zwykle filtruje słabo, bo uznaje na podstawie zaprogramowanych (chińskich?) norm, że jest czysto,
    - nocny, który wg powyższej oceny jest za słaby (około 40 m3/h)
    - ulubiony, fabrycznie ustawiony na max moc,
    ew można ustawić tryb manualny na telefonie i wybrać obroty.
    3. Czy wszystkie ustawienia trzeba robić przez apkę, czy można ręcznie na pudełku coś wybrać? Słabo się poruszam w smartofnowym świecie.
    Będę wdzięczna za podpowiedź :)
  • Kochani bardzo prosze o porade. Czytam tutaj wszystkie recenzje i totalnie juz nie wiem co wybrac. Mam dwa pokoje po ok 30m2 i chcialbym kupic jakis oczyszczacz powietrza, tylko pytanie czy 2s czy szarpnac sie odrazu na wersje pro?? Zalezy mi tez na nawilzeniu powietrza i czy kupic ktorys z tych modeli co wymienilem i do tego dodatkowy nawilzacz czy odrazu lepiej byloby zainwestowac i kupic np oczyszczacz z opcja nawilzania np philips combi lub sharp?? Bardzo prosze o porade
    • Ekspert ds. oczyszczaczy

      10 grudnia 2018 at 15:31

      Potrzebne są minimum 2 oczyszczacze typu Xiaomi Air Purifier 2S (jeden nie poradzi sobie z dwoma pokojami) i 2 nawilżacze ewaporacyjne. Jeżeli 2w1 to również 2 urządzenia.
  • Kochani bardzo prosze o porade. Czytam tutaj wszystkie recenzje i totalnie juz nie wiem co wybrac. Mam dwa pokoje po ok 30m2 i chcialbym kupic jakis oczyszczacz powietrza, tylko pytanie czy 2s czy szarpnac sie odrazu na wersje pro?? Zalezy mi tez na nawilzeniu powietrza i czy kupic ktorys z tych modeli co wymienilem i do tego dodatkowy nawilzacz czy odrazu lepiej byloby zainwestowac i kupic np oczyszczacz z opcja nawilzania np philips combi lub sharp?? Bardzo prosze o porade
    • Ekspert ds. oczyszczaczy

      31 grudnia 2018 at 12:39

      Potrzebne są minimum 2 oczyszczacze typu Xiaomi Air Purifier 2S (jeden nie poradzi sobie z dwoma pokojami) i 2 nawilżacze ewaporacyjne. Jeżeli 2w1 to również 2 urządzenia.
  • Witam,
    @Ekspert Ds. Oczyszczaczy: wiece coś na temat planów wprowadzenia automatyzacji na podstawie czujnika pm2.5 w regionie EU? Bo jeśli dobrze rozumiem mając sprowadzone urządzenie z Chin i wybierając region "Chiny Mainland" to mamy automatyzację na podstawie czujnika pm2.5.
    Pozdrawiam
    • Ekspert ds. oczyszczaczy

      4 grudnia 2018 at 13:36

      Niestety nie znamy planów marki XIAOMI, bo nie ma ona oficjalnego przedstawicielstwa w Polsce, które chciałoby udostępniać takie informacje.
    • Wydaje mi się, że to i tak za dużo nie da, wyzwalacz na bazie pm2.5 z tego co widziałem może tylko zmienić tryb (auto, sleep, fav), nie wiem czy można zmienić dynamicznie prędkość. Czyli ustawiamy sobie "fav" na połowę mocy, i teraz wyzwalacz > 15 włącz "fav", głośno, cicho -> głośno. Fajnie byłoby mieć możliwość dynamicznej zmiany typu: 1/5 mocy, 10-15 -> 2/5, 15-20 -> 3/5, > 20 -> max wtedy oczyszczacz powinien płynnie zmieniać prędkość, a nie wiem czy takie ustawienia są możliwe nawet w rgn Chiny.
  • Witam,
    @Ekspert Ds. Oczyszczaczy: wiece coś na temat planów wprowadzenia automatyzacji na podstawie czujnika pm2.5 w regionie EU? Bo jeśli dobrze rozumiem mając sprowadzone urządzenie z Chin i wybierając region "Chiny Mainland" to mamy automatyzację na podstawie czujnika pm2.5.
    Pozdrawiam
    • Ekspert ds. oczyszczaczy

      31 grudnia 2018 at 12:39

      Niestety nie znamy planów marki XIAOMI, bo nie ma ona oficjalnego przedstawicielstwa w Polsce, które chciałoby udostępniać takie informacje.
    • Wydaje mi się, że to i tak za dużo nie da, wyzwalacz na bazie pm2.5 z tego co widziałem może tylko zmienić tryb (auto, sleep, fav), nie wiem czy można zmienić dynamicznie prędkość. Czyli ustawiamy sobie "fav" na połowę mocy, i teraz wyzwalacz > 15 włącz "fav", głośno, cicho -> głośno. Fajnie byłoby mieć możliwość dynamicznej zmiany typu: 1/5 mocy, 10-15 -> 2/5, 15-20 -> 3/5, > 20 -> max wtedy oczyszczacz powinien płynnie zmieniać prędkość, a nie wiem czy takie ustawienia są możliwe nawet w rgn Chiny.
  • Kupiłam trzy oczyszczacze Xiaomi Airpurifier 2S w promocji za 499zł z bonem od Avivy. Niesttety jeden z nich wydaje dziwny dźwięk przy wentylatorze -jakby haczył. W drugim wskazania czujnika są znacznie odmienne od dwóch pozostałych. Napisałam do sklepu mi-home.pl i czekam na odpowiedź. Będę reklamować. Ogólnie oczyszczacze wyglądają na fajne i są ciche, gdy nie ma dużego smogu w domu.
  • Kupiłam trzy oczyszczacze Xiaomi Airpurifier 2S w promocji za 499zł z bonem od Avivy. Niesttety jeden z nich wydaje dziwny dźwięk przy wentylatorze -jakby haczył. W drugim wskazania czujnika są znacznie odmienne od dwóch pozostałych. Napisałam do sklepu mi-home.pl i czekam na odpowiedź. Będę reklamować. Ogólnie oczyszczacze wyglądają na fajne i są ciche, gdy nie ma dużego smogu w domu.
  • Witam,
    Ja zwracam się raczej z prośbą o pomoc w wyborze oczyszczacz. Całość mieszkania niecałe 60m2. Pokój gdzie będzie stał 18 m2 kubatura 38m3.
    Rejon Śląsk, pogranicze Zabrze- Gliwice czy Airly ciągle na czerwono lub czarno.
    W domu mały alergik i astmatyk.
    Zastanawiam się nad Xiaomi 2s lub Klarta Forste 2 ( tutaj wątpliwość co do działania jonizatora).

    Niemniej gdyby ktoś miał inne propozycje to z chęcią przeczytam.
  • Witam,
    Ja zwracam się raczej z prośbą o pomoc w wyborze oczyszczacz. Całość mieszkania niecałe 60m2. Pokój gdzie będzie stał 18 m2 kubatura 38m3.
    Rejon Śląsk, pogranicze Zabrze- Gliwice czy Airly ciągle na czerwono lub czarno.
    W domu mały alergik i astmatyk.
    Zastanawiam się nad Xiaomi 2s lub Klarta Forste 2 ( tutaj wątpliwość co do działania jonizatora).

    Niemniej gdyby ktoś miał inne propozycje to z chęcią przeczytam.
    • Dołączam się do prośby. Również rozważam Xiaomi 2s lub Klarta Forste 2. Mieszkanie 37m2. Kraków...Który bardziej polecacie?
  • Ja niestety nie jestem w stanie wykryć tego urządzenia apką, ani na ustawieniach europejskich ani na chińskich :(.

    Mam pytanie o wskaźnik PM - w jakich jednostkach on jest wyświetlany? W mojej instrukcji nic nie jest napisane o tym, poza tym że do 75 wskaźnik jest zielony do 150 pomarańczowy, a potem czerwony.
    ug/m3? coś innego? bo jeśli ug/m3 to trochę słabo - 75ug/m3 to bardzo duże stęzenie
  • Ja niestety nie jestem w stanie wykryć tego urządzenia apką, ani na ustawieniach europejskich ani na chińskich :(.

    Mam pytanie o wskaźnik PM - w jakich jednostkach on jest wyświetlany? W mojej instrukcji nic nie jest napisane o tym, poza tym że do 75 wskaźnik jest zielony do 150 pomarańczowy, a potem czerwony.
    ug/m3? coś innego? bo jeśli ug/m3 to trochę słabo - 75ug/m3 to bardzo duże stęzenie
  • Dzisiaj otrzymałem Xiaomi Air Purifier 2S. Instalacja i konfiguracja to tylko 1 minuta. Apka Mi Home wykryła natychmiast urządzenie i jedyne co potrzebowała to hasła wi-fi. Nie zmieniałem żadnych ustawień na chiny, apka standardowo po polsku jednak obsługa oczyszczacza po angielsku. Faktycznie urządzenie bardzo cichę zobaczymy jak się sprawdzi w użytkowaniu codziennym.
    • Cześć Sebastian , a czy ten oczyszczacz ma na końcu EU ? Ja kupiłem wczoraj mi air purifier 2s i nie moge się połączyć za piernika wybierając region europa... pozdrawiam
    • Hej, jak kupiłem z PL dystrybucji, jest wtyczka europejska i bez problemu działa na serwerze europejskim (który jest zalecany), aplikacja Mi-Home jest z 22.11.2018, jak kupiłem 25.11, może rozwiązali jakieś problemy. Niestety dla 2S, przynajmniej w konfiguracji europejskiej nie ma możliwości definiowania reguł na bazie PM2.5, tylko timer :/ Ogólnie pomysł z automatyzacją jest świetny, można ustawić (lub uruchomić zdalnie) max tryb przed przyjściem z pracy i całe mieszkanie jest wyczyszczone.
      Jeżeli jest to możliwe, to polecam stworzenie sieci gościnnej i z taką skonfigurowanie urządzenia (żeby nie wpuszczać do głównej sieci domowej).
      Poprzez aplikację można ustawić kilka poziomów obrotów (i za razem głośności).
      Auto mode jeszcze nie testowałem, ale raczej nie jest on polecany (nie wiem jakie normy są ustawione, jeżeli takie jak w instrukcji to .... do niczego się nie nadaje), dodatkowo, bazując na opiniach do modelu 2, auto mode na najniższych obrotach nie ma uruchomionego dolnego wirnika, przez co gorzej filtruje niż tryb "Sleep". Polecam ustawienie stałej prędkości (ewentualnych reguł, jak będą dostępne). Tryb użytkownika ("custom") działa ciągle, nie przełącza się po 3h jak to miało miejsce w przypadku modelu 2 (przez co po 3h przełączył się na auto i bazując na normach chińskich nic nie filtrował).
      • Łukasz, czyli tryb auto jest w żaden sposób nieustawialny? Czyli działa mocniej dopiero powyżej 75pm, a poniżej jest „zdrowo” i nie trzeba czyścić czyli działa wolno? Reguł żadnych nie ma?
        Poza tym rozumiem, że można to jakoś regulować z apki?
        • hej, szczerze to auto nie testowałem jakoś dobrze, jak go włączę to zawsze obroty spadają do minimum, zgodnie z instrukcją, wskaźnik jakości powietrza:
          - zielony 0-75pm :O
          - pomarańczowy 76-150
          - czerwony 150
          ja mam urządzenie z polskiego sklepu i z polską instrukcją, wtyczką europejską. Domyślne serwery to europejskie i w nich z automatyzacji jest tylko wyzwalacz czasowy. Na chińskich serwerach i bazując na
          https://wsparcie.lifeplanet.pl/hc/pl/articles/115003259632-Konfiguracja-automatycznego-trybu-w-Xiaomi-Air-Purifier-2 możliwe jest ustawianie trybu w zależności od pm2.5. Jednak z tego na co wygląda i tak to jest tylko wybór konkretnego trybu a nie konkretnych obrotów.

          Ja używam oczyszczacza w trybie manualnym. Jak widzę, że stan powietrza się pogarsza to zwiększam obroty ręcznie -> jest to możliwe z poziomu aplikacji. Ogólnie mamy 3 tryby, nocny, auto i ulubiony (serduszko). Domyślnie ulubiony jest ustawiony na max, można to zmienić krokowo przez apkę, przytrzymując dłużej na ikonie. Jeżeli oczyszczacz chodzi w zamkniętym pomieszczeniu (gdzie może przefiltrować wszystko), to chwila na max, i ustawiam, 2-3poziom, który radzi sobie super przy zanieczyszczeniu 100pm za oknem, da się przy nim spać, pokój 12mkw. Dla powierzchni ~25mkw, trzeba ustawić średnie obroty, żeby dobrze przefiltrowało, później można pewnie zejść niżej, ale tego nie testowałem. Testy robię LaserEgg 2 i sprawdzam poziom przez całą noc (jest tam taki raport). Spróbuję nagrać jakiś filmik.
  • Dzisiaj otrzymałem Xiaomi Air Purifier 2S. Instalacja i konfiguracja to tylko 1 minuta. Apka Mi Home wykryła natychmiast urządzenie i jedyne co potrzebowała to hasła wi-fi. Nie zmieniałem żadnych ustawień na chiny, apka standardowo po polsku jednak obsługa oczyszczacza po angielsku. Faktycznie urządzenie bardzo cichę zobaczymy jak się sprawdzi w użytkowaniu codziennym.
    • Cześć Sebastian , a czy ten oczyszczacz ma na końcu EU ? Ja kupiłem wczoraj mi air purifier 2s i nie moge się połączyć za piernika wybierając region europa... pozdrawiam
    • Hej, jak kupiłem z PL dystrybucji, jest wtyczka europejska i bez problemu działa na serwerze europejskim (który jest zalecany), aplikacja Mi-Home jest z 22.11.2018, jak kupiłem 25.11, może rozwiązali jakieś problemy. Niestety dla 2S, przynajmniej w konfiguracji europejskiej nie ma możliwości definiowania reguł na bazie PM2.5, tylko timer :/ Ogólnie pomysł z automatyzacją jest świetny, można ustawić (lub uruchomić zdalnie) max tryb przed przyjściem z pracy i całe mieszkanie jest wyczyszczone.
      Jeżeli jest to możliwe, to polecam stworzenie sieci gościnnej i z taką skonfigurowanie urządzenia (żeby nie wpuszczać do głównej sieci domowej).
      Poprzez aplikację można ustawić kilka poziomów obrotów (i za razem głośności).
      Auto mode jeszcze nie testowałem, ale raczej nie jest on polecany (nie wiem jakie normy są ustawione, jeżeli takie jak w instrukcji to .... do niczego się nie nadaje), dodatkowo, bazując na opiniach do modelu 2, auto mode na najniższych obrotach nie ma uruchomionego dolnego wirnika, przez co gorzej filtruje niż tryb "Sleep". Polecam ustawienie stałej prędkości (ewentualnych reguł, jak będą dostępne). Tryb użytkownika ("custom") działa ciągle, nie przełącza się po 3h jak to miało miejsce w przypadku modelu 2 (przez co po 3h przełączył się na auto i bazując na normach chińskich nic nie filtrował).
      • Łukasz, czyli tryb auto jest w żaden sposób nieustawialny? Czyli działa mocniej dopiero powyżej 75pm, a poniżej jest "zdrowo" i nie trzeba czyścić czyli działa wolno? Reguł żadnych nie ma?
        Poza tym rozumiem, że można to jakoś regulować z apki?
        • hej, szczerze to auto nie testowałem jakoś dobrze, jak go włączę to zawsze obroty spadają do minimum, zgodnie z instrukcją, wskaźnik jakości powietrza:
          - zielony 0-75pm :O
          - pomarańczowy 76-150
          - czerwony 150
          ja mam urządzenie z polskiego sklepu i z polską instrukcją, wtyczką europejską. Domyślne serwery to europejskie i w nich z automatyzacji jest tylko wyzwalacz czasowy. Na chińskich serwerach i bazując na
          https://wsparcie.lifeplanet.pl/hc/pl/articles/115003259632-Konfiguracja-automatycznego-trybu-w-Xiaomi-Air-Purifier-2 możliwe jest ustawianie trybu w zależności od pm2.5. Jednak z tego na co wygląda i tak to jest tylko wybór konkretnego trybu a nie konkretnych obrotów.

          Ja używam oczyszczacza w trybie manualnym. Jak widzę, że stan powietrza się pogarsza to zwiększam obroty ręcznie -> jest to możliwe z poziomu aplikacji. Ogólnie mamy 3 tryby, nocny, auto i ulubiony (serduszko). Domyślnie ulubiony jest ustawiony na max, można to zmienić krokowo przez apkę, przytrzymując dłużej na ikonie. Jeżeli oczyszczacz chodzi w zamkniętym pomieszczeniu (gdzie może przefiltrować wszystko), to chwila na max, i ustawiam, 2-3poziom, który radzi sobie super przy zanieczyszczeniu 100pm za oknem, da się przy nim spać, pokój 12mkw. Dla powierzchni ~25mkw, trzeba ustawić średnie obroty, żeby dobrze przefiltrowało, później można pewnie zejść niżej, ale tego nie testowałem. Testy robię LaserEgg 2 i sprawdzam poziom przez całą noc (jest tam taki raport). Spróbuję nagrać jakiś filmik.
          • Tomasz P. Szynalski

            30 stycznia 2019 at 10:02

            Ja używam oczyszczacza w podobny sposób, tzn. ręcznie przełączam tryby. Jeszcze żadna wbudowana automatyka mi się nie sprawdziła. Jak wychodzę na 10 minut z pokoju, włączam tryb Max. W małym pomieszczeniu to wystarczy, żeby znakomicie oczyścić powietrze. Potem przełączam w tryb Low i tak chodzi prawie non-stop, także w nocy. Mam Winixa P150, a teraz kupuję drugi oczyszczacz i chyba wybiorę Winixa Zero N. Wolę prosty przełącznik 3 prędkości na urządzeniu niż otwieranie jakiejś appki, żeby zmienić prędkość. Za obowiązkowe łączenie z serwerem w Chinach też raczej podziękuję.
  • Istotna uwaga: nowsze urządzenia z serii 2S/Pro nie są aktualnie w oficjalnym kanale dystrybucji w Polsce i na razie nie ma planów na ich wprowadzenie (potwierdzone w Xiaomi Polska na początku sierpnia 2018). Oznacza to potencjalnie kłopoty z konfiguracją i z serwisem (jeżeli coś się popsuje).

    Ja zakupiłem Xiaomi Air Purifier Pro w jednym z nielicznych sklepów internetowych, które prawdopodobnie importują urządzenia z Chin. Podłączenie urządzenia do aplikacji zajęło mi 4 godziny (bez przesady) i to mimo tego że jestem z wykształcenia informatykiem... Udało się dzięki znajomości podstaw chińskiego, programowi Wireshark i informacjom z internetu. Podpowiedź (na Android): w aplikacji Mi Home przy instalacji należy wybrać region "China Mainland"; wejść w wyszukiwanie urządzeń, gdy to nic nie da wrócić do menu głównego i wejść w profile, przy odrobinie szczęścia pojawi się informacja o widocznym nowym urządzeniu. Dodać urządzenie, wybrać sieć wifi do podłączenia wraz z jej hasłem lub wpisać SSID innej sieci. Sieć wifi powinna być "niefiltrowana", w razie problemów można próbować użyć sieci udostępnionej z innego telefonu komórkowego. Może za jakiś czas te błędy zostaną poprawione, ale update firmware w urządzeniu wymaga zestawienia połączenia...

    Mimo tych problemów pierwsze wrażenia z używania są dobre. Różnica między Xiaomi Air Purifier 2 a 2S to przede wszystkim wyświetlacz OLED, jednak jego obecność to duża zaleta.
    • Ekspert ds. oczyszczaczy

      16 sierpnia 2018 at 18:08

      Dziękujemy za komentarz. Xiaomi Air Purifier 2S nie jest jeszcze w oficjalnej dystrybucji, bo nie przeszedł certyfikacji CE.
        • Ekspert ds. oczyszczaczy

          30 września 2018 at 23:30

          Model Xiaomi Air Purifier 2S otrzymał certyfikację CE w lipcu, ale do dzisiaj nie ma wielu ofert tego oczyszczacza w Polsce.
          • 16 sierpnia piszecie, że "nie jest jeszcze w oficjalnej dystrybucji, bo nie przeszedł certyfikacji CE".
            30 września piszecie, że "otrzymał certyfikację CE w lipcu".
            Czy nie ma tu sprzeczności?
          • Ekspert ds. oczyszczaczy

            3 października 2018 at 16:06

            Mamy dostęp do tych danych z trzeciej ręki. Xiaomi Poland takimi się nie dzieli. Zdobywamy je od różnych dystrybutorów i sprzedawców. Przepraszam za nieścisłości.
    • chłopie...każde urządzenie xiaomi wymaga wybór chin jako rejon... dopiero wtedy widoczna jest znacznie większa ilość urządzeń.... informatyk i zajęło Ci to 4y godziny?... gdzie pracujesz? będę wiedział gdzie unikać rozwiązań IT...
      • Ekspert ds. oczyszczaczy

        15 października 2018 at 15:05

        To prawda, że używanie aplikacji Xiaomi sprawia wiele problemów mniej zaawansowanym użytkownikom. Podejście z Chinami nie jest niestety intuicyjne.
  • Istotna uwaga: nowsze urządzenia z serii 2S/Pro nie są aktualnie w oficjalnym kanale dystrybucji w Polsce i na razie nie ma planów na ich wprowadzenie (potwierdzone w Xiaomi Polska na początku sierpnia 2018). Oznacza to potencjalnie kłopoty z konfiguracją i z serwisem (jeżeli coś się popsuje).

    Ja zakupiłem Xiaomi Air Purifier Pro w jednym z nielicznych sklepów internetowych, które prawdopodobnie importują urządzenia z Chin. Podłączenie urządzenia do aplikacji zajęło mi 4 godziny (bez przesady) i to mimo tego że jestem z wykształcenia informatykiem... Udało się dzięki znajomości podstaw chińskiego, programowi Wireshark i informacjom z internetu. Podpowiedź (na Android): w aplikacji Mi Home przy instalacji należy wybrać region "China Mainland"; wejść w wyszukiwanie urządzeń, gdy to nic nie da wrócić do menu głównego i wejść w profile, przy odrobinie szczęścia pojawi się informacja o widocznym nowym urządzeniu. Dodać urządzenie, wybrać sieć wifi do podłączenia wraz z jej hasłem lub wpisać SSID innej sieci. Sieć wifi powinna być "niefiltrowana", w razie problemów można próbować użyć sieci udostępnionej z innego telefonu komórkowego. Może za jakiś czas te błędy zostaną poprawione, ale update firmware w urządzeniu wymaga zestawienia połączenia...

    Mimo tych problemów pierwsze wrażenia z używania są dobre. Różnica między Xiaomi Air Purifier 2 a 2S to przede wszystkim wyświetlacz OLED, jednak jego obecność to duża zaleta.
    • Ekspert ds. oczyszczaczy

      31 grudnia 2018 at 12:29

      Dziękujemy za komentarz. Xiaomi Air Purifier 2S nie jest jeszcze w oficjalnej dystrybucji, bo nie przeszedł certyfikacji CE.
        • Ekspert ds. oczyszczaczy

          31 grudnia 2018 at 16:08

          Model Xiaomi Air Purifier 2S otrzymał certyfikację CE w lipcu, ale do dzisiaj nie ma wielu ofert tego oczyszczacza w Polsce.
          • 16 sierpnia piszecie, że "nie jest jeszcze w oficjalnej dystrybucji, bo nie przeszedł certyfikacji CE".
            30 września piszecie, że "otrzymał certyfikację CE w lipcu".
            Czy nie ma tu sprzeczności?
          • Ekspert ds. oczyszczaczy

            31 grudnia 2018 at 17:03

            Mamy dostęp do tych danych z trzeciej ręki. Xiaomi Poland takimi się nie dzieli. Zdobywamy je od różnych dystrybutorów i sprzedawców. Przepraszam za nieścisłości.
    • chłopie...każde urządzenie xiaomi wymaga wybór chin jako rejon... dopiero wtedy widoczna jest znacznie większa ilość urządzeń.... informatyk i zajęło Ci to 4y godziny?... gdzie pracujesz? będę wiedział gdzie unikać rozwiązań IT...
      • Ekspert ds. oczyszczaczy

        31 grudnia 2018 at 13:52

        To prawda, że używanie aplikacji Xiaomi sprawia wiele problemów mniej zaawansowanym użytkownikom. Podejście z Chinami nie jest niestety intuicyjne.
  • Wszystko pięknie i ładnie tylko, dlaczego przy urządzeniach filtrujących podaje powierzchnię pomieszczenia a nie jego kubaturę?
    Oczyszczacz świetnie poradzi sobie w standardowym pomieszczeniu, ale jeżeli macie sufit na wysokości ponad standardowej to musicie liczyć się z gorszą skutecznością.

    PS. Od ponad roku mam wersję AP 2 i jestem z niej zadowolony.
    PPS. Filtry nie są "zintegrowane", każda z warstw filtrowania jest wsuwana do poprzedniej. To taki szczegół bez znaczenia, ponieważ nie można kupić tylko jednej warstwy.
    • Ekspert ds. oczyszczaczy

      28 maja 2018 at 11:50

      Dziękujemy za komentarz. Podajemy powierzchnię podłogi, bo ta jest wartością, którą użytkownicy szybciej potrafią przenieść na swoje warunki. W obliczeniach kierujemy się wzorem, który podajemy na górze rankingu:
      "Maksymalna powierzchnia pomieszczenia – wyliczamy ze wzoru Max metraż = (Max CADR / (8 m3/h) / m2) i jest podawany dla pomieszczeń o wys. 2.7 m."
      Jest ona miksem praktyki oraz spojrzeniem na normy CADR stosowane przez AHAM.

      Uwaga z filtrami Xiaomi jest słuszna. Niemniej są różne ich rodzaje i nie wszystkie są takie rozłączne. Posługujemy się określeniem zintegrowanego, bo są one srzedawane jako jedna całość.

      Jakie plusy i minusy widzi Pan w oczyszczaczu Xiaomi Air Purifier 2?

      • Witam, posiadam wersję bez oled.
        Plusy:
        - działanie, czyli dobrze oczyszcza powietrze, skuteczny (w pokoju około 20m2, wysokość pokoju 2,5 m)
        - najnowsza technologia, czujniki, apki itd.,
        - hałas (wszyscy podają, że głośny, ale...) - gdy włączymy go w zanieczyszczonym pomieszczeniu, na początku faktycznie chodzi głośno (mowa o trybie auto), dobierając szybkość do możliwości oczyszczania, jednak po kilku minutach, czasem kilkunastu, jak oczyści powietrze, uspokaja się i chodzi powoli, wtedy jest cisza,
        - tryby auto używam w nocy włączając go pół godziny przed snem, ponieważ tylko na początku szaleje wiatr, potem chodzi cichutka, a mam pewność, że gdy się bardzo zabrudzi, przyspieszy i oczyści skutecznie, jeszcze mnie nigdy nie obudził,
        - po 10 miesiącach bezawaryjny,
        - wymiana filtra - po 10 miesiącach jeszcze nie woła o nowy filtr, ale zastosowałem specjalną bibułę którą wymieniam co 4 miesiące i wtedy filtr wstępny jest czysty, może dlatego jeszcze mi nie kazał wymieniać, powietrze na wyjściu pachnie jak na początku, to będzie dla mnie sygnał, że czas na zmiany nadchodzi.
        - lepszy oddech, mniejsze problemy z zatokami, przyjemny sen, wigor nad ranem, brak przykładania się na trochę, bo jest się wyspanym, co ciekawe, oczy mniej szczypią (nie wiem o co chodzi, ale tak jest u mnie).

        Minusy:
        - by zbić cenę, urządzenie trzeba kupić w Chinach i czekać miesiąc na dostawę, wtedy brak gwarancji,
        - bibuła ochronna żywotności filtra jest tania, ale też tylko w Chinach dostępna.

        Minusy dotyczące wszystkich oczyszczaczy:
        - by dobrze oczyścić powietrze trzeba mieć w każdym pokoju oczyszczacz, innej drogi nie ma. Zatem lepiej dopasować wydajność do konkretnego pokoju, nie za mały, nie za duży, ale używać go z myślą tylko dla danego pomieszczenia, bez wiary, że gdzie indziej też będzie czysto, może będzie czyściej, ale z okien i tak dostawać się będzie to co za oknem!
  • Wszystko pięknie i ładnie tylko, dlaczego przy urządzeniach filtrujących podaje powierzchnię pomieszczenia a nie jego kubaturę?
    Oczyszczacz świetnie poradzi sobie w standardowym pomieszczeniu, ale jeżeli macie sufit na wysokości ponad standardowej to musicie liczyć się z gorszą skutecznością.

    PS. Od ponad roku mam wersję AP 2 i jestem z niej zadowolony.
    PPS. Filtry nie są "zintegrowane", każda z warstw filtrowania jest wsuwana do poprzedniej. To taki szczegół bez znaczenia, ponieważ nie można kupić tylko jednej warstwy.
    • Ekspert ds. oczyszczaczy

      31 grudnia 2018 at 12:29

      Dziękujemy za komentarz. Podajemy powierzchnię podłogi, bo ta jest wartością, którą użytkownicy szybciej potrafią przenieść na swoje warunki. W obliczeniach kierujemy się wzorem, który podajemy na górze rankingu:
      "Maksymalna powierzchnia pomieszczenia – wyliczamy ze wzoru Max metraż = (Max CADR / (8 m3/h) / m2) i jest podawany dla pomieszczeń o wys. 2.7 m."
      Jest ona miksem praktyki oraz spojrzeniem na normy CADR stosowane przez AHAM.

      Uwaga z filtrami Xiaomi jest słuszna. Niemniej są różne ich rodzaje i nie wszystkie są takie rozłączne. Posługujemy się określeniem zintegrowanego, bo są one srzedawane jako jedna całość.

      Jakie plusy i minusy widzi Pan w oczyszczaczu Xiaomi Air Purifier 2?
      • Witam, posiadam wersję bez oled.
        Plusy:
        - działanie, czyli dobrze oczyszcza powietrze, skuteczny (w pokoju około 20m2, wysokość pokoju 2,5 m)
        - najnowsza technologia, czujniki, apki itd.,
        - hałas (wszyscy podają, że głośny, ale...) - gdy włączymy go w zanieczyszczonym pomieszczeniu, na początku faktycznie chodzi głośno (mowa o trybie auto), dobierając szybkość do możliwości oczyszczania, jednak po kilku minutach, czasem kilkunastu, jak oczyści powietrze, uspokaja się i chodzi powoli, wtedy jest cisza,
        - tryby auto używam w nocy włączając go pół godziny przed snem, ponieważ tylko na początku szaleje wiatr, potem chodzi cichutka, a mam pewność, że gdy się bardzo zabrudzi, przyspieszy i oczyści skutecznie, jeszcze mnie nigdy nie obudził,
        - po 10 miesiącach bezawaryjny,
        - wymiana filtra - po 10 miesiącach jeszcze nie woła o nowy filtr, ale zastosowałem specjalną bibułę którą wymieniam co 4 miesiące i wtedy filtr wstępny jest czysty, może dlatego jeszcze mi nie kazał wymieniać, powietrze na wyjściu pachnie jak na początku, to będzie dla mnie sygnał, że czas na zmiany nadchodzi.
        - lepszy oddech, mniejsze problemy z zatokami, przyjemny sen, wigor nad ranem, brak przykładania się na trochę, bo jest się wyspanym, co ciekawe, oczy mniej szczypią (nie wiem o co chodzi, ale tak jest u mnie).

        Minusy:
        - by zbić cenę, urządzenie trzeba kupić w Chinach i czekać miesiąc na dostawę, wtedy brak gwarancji,
        - bibuła ochronna żywotności filtra jest tania, ale też tylko w Chinach dostępna.

        Minusy dotyczące wszystkich oczyszczaczy:
        - by dobrze oczyścić powietrze trzeba mieć w każdym pokoju oczyszczacz, innej drogi nie ma. Zatem lepiej dopasować wydajność do konkretnego pokoju, nie za mały, nie za duży, ale używać go z myślą tylko dla danego pomieszczenia, bez wiary, że gdzie indziej też będzie czysto, może będzie czyściej, ale z okien i tak dostawać się będzie to co za oknem!
        • Filtry mają chip, ale żywotność jest obliczana najprawdopodobniej algorytmem uwzględniającym poziom zanieczyszczenia jaki wskazuje czujnik i poziom obrotów wentylatora. Raczej wątpliwe jest, że takie filtry mają sensory sprawdzające jakość filtra. Przedłużanie żywotności filtra okładziną, może jest trochę prawdziwe, powodując mniejsze zapychanie, więc dłuższy czas funkcjonowania na lepszej charakterystyce filtracji i mniejszych oporach powietrza, ale jeżeli chodzi o licznik godzin używalności, raczej taka okładzina nie ma wpływu.
          Zastanawiam się też czy nie lepiej obłożyć matą węglową.
          Czy ktoś wymieniał już filtry? Czy "zużyty" filtr da się dalej eksploatować, czy oczyszczacz przestaje działać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

10 stycznia 2025 · 6 minut czytania

Oczyszczacz Philips Pure Protect serii 4200 (AC4220/12). Wydajny i nieduży

Philips Pure Protect serii 4200 to wydajny sprzęt, ale czy poza tym ma inne zalety? Sprawdziliśmy i wyjaśniamy, czy warto go kupić.

19 grudnia 2024 · 6 minut czytania

Daikin MC30YV– mały oczyszczacz z elektrostatycznym filtrem HEPA i niewielką wydajnością

Daikin MC30YV łączy dwie technologie filtracji, zapewniając przy okazji długą żywotność filtrów. Czy najmniejszy model japońskiego producenta jest również wydajny?

19 grudnia 2024 · 6 minut czytania

Electrolux Pure 900. Oczyszczacz z zagadkowym nawilżaczem

Electrolux Pure 900 to oczyszczacz z funkcją nawilżania. Pierwsze zadanie powinien wypełniać bardzo dobrze. A drugie?

11 grudnia 2024 · 13 minut czytania

Recenzja Klarta Stor 3. Szybki, bezkompromisowy, bardziej czytelny

Klarta Stor 3 zawiesił poprzeczkę naprawdę wysoko, piastując w zależności od ceny, 1 lub 2 pozycję w naszym rankingu. Zobacz dlaczego warto wybrać ten model.

5 grudnia 2024 · 7 minut czytania

Philips AC3420/10 i AC3421/13 – Wydajne nawilżacze, Wi-Fi, ale dość standardowe oczyszczacze

Philips AC3220/10 i AC3221/10 to nowe modele marki, zaprojektowane z myślą o większych pomieszczeniach, nawet do 60-65 m2. Dostępny jest on w 2 wersjach kolorystycznych, gdzie obydwie oferują to samo wyposażenie m.in.: aplikację mobilną i czujnik światła. Brakuje natomiast czujnika LZO czy jonizacji powietrza.