Testujemy.
Oceniamy.
Porównujemy.

Osuszacz powietrza służy do usuwania zbyt dużej wilgoci z otoczenia. Ustawione w pomieszczeniu zasysa powietrze do wewnątrz, gdzie na skutek niskiej temperatury, wykrapla się wilgoć, gromadząc w specjalnym zbiorniku na wodę..
W naszym rankingu osuszaczy powietrza znajdują się głównie kondensacyjne osuszacze powietrza, charakteryzujące się wysoką efektywnością.
Ze względu na uniwersalne zastosowanie osuszaczy kondensacyjnych (mieszkania, domy, piwnice, prace budowlane, osuszanie prania itp.), są one najsensowniejszym rodzajem odwilżaczy, co znajduje również odzwierciedlenie w naszym zestawieniu.
Więcej informacji, jak wybrać osuszacz powietrza, znajdziesz pod rankigiem.
Spis treści:
Jak wskazują respondenci w naszej ankiecie, główną motywacją do zakupu osuszacza jest najczęściej utrzymująca się przez dłuższy czas wysoka wilgotność mieszkania, wynikająca z położenia budynku, jego złej hydroizolacji czy wykorzystanych materiałów budowlanych. Użytkownicy sięgający po osuszacz wilgoci często skarżą się na pojawiającą się pleśń lub problemy z zaparowanymi oknami. Odwilżacze znajdują również świetne zastosowanie podczas trwających prac budowlanych i remontowych.
Domowy osuszacz powietrza posiada z reguły wydajność rzędu 5-40 l/dobę, w zależności od modelu. Jak dobrać osuszacz powietrza do posiadanego metrażu? Określenie optymalnej wydajności osuszania dla danej powierzchni jest dość trudne, gdyż zależy od wielu czynników, np. wentylacji mieszkania, liczby mieszkających tam osób, nasłonecznienia, hydroizolacji budynku etc. Dlatego też ciężko wskazać uniwersalny przelicznik.
Niektórzy w przypadku typowych problemów z wentylacją zalecają:
Wydajność domowego osuszacza powietrza: min. 0,4l/dobę na każdy 1m2
Przy silnym zawilgoceniu mieszkania poleca się:
Domowy osuszacz powietrza o wydajności min. 0,6l/dobę na każdy 1m2
Szukając właściwego odwilżacza powietrza dla siebie, musimy przede wszystkim przemyśleć, w jakich warunkach sprzęt ma być stosowany.
Innych urządzeń poszukiwać będziemy do użytku prywatnego np. do suszenia mieszkania przy niedużych pracach remontowych (malowanie ścian, kładzenie gładzi), jak również do suszenia prania czy tapicerki, a innych do osuszania zalanych piwnic czy pomieszczeń.
Osobną kategorię stanowią profesjonalne odwilżacze, do użytku w pralniach, przetwórniach owoców czy na budowach.
Nasz ranking osuszaczy powietrza zawiera modele, które świetnie sprawdzą się w domu, ale te o większej mocy od 30l/h mogą być wykorzystane również do półprofesjonalnych zastosowań.
Wydajność osuszania
Najważniejszy parametr, podawany zazwyczaj w l/h lub litrach na dobę, wynosi w przypadku urządzeń domowych zazwyczaj od 5 do 40 l na dobę
Pojemność zbiornika na skropliny
Najczęściej o pojemności od 2 do 6 litrów
Głośność
Większość generuje ok. 40-50 dB szumu – słychać je w tle, ale nie na tyle, by przeszkadzały w innych czynnościach
Higrometr i higrostat
Pierwszy pozwala odczytywać aktualną wilgotność otoczenia, drugi ustawić wartość docelową, do której osiągnięcia urządzenie będzie dążyć
Pompa wody
Umożliwia ciągłą pracę urządzenia, wypompowując zebraną wodę poza odwilżacz, np. do kanalizacji
Najważniejszym parametrem jest jednak wydajność osuszania, dlatego też relacja ceny do tejże wydajności stanowi najważniejszy element naszego rankingu osuszaczy.
Zobacz także: Klimatyzator z funkcją oczyszczania – czy warto? Co wybrać?
Zobacz także: 16 mierników jakości powietrza
Zobacz także: Oczyszczacz powietrza z jonizatorem czy jonizator powietrza?
Nasz ranking skupia głównie domowe odwilżacze powietrza. Ich ceny zaczynają się od kilkuset złotych, a wydajność waha się od ok. 5 do 40 l/dobę. Wśród domowych osuszaczy wyróżniamy głównie 3 grupy urządzeń – kondensacyjne, adsorpcyjne oraz z ogniwami Peltiera. Jaki osuszacz powietrza wybrać?
W zwykłym domowym użytku, np. w przypadku wilgotnych kamienic, łazienek czy złej hydroizolacji budynku (problem, który pojawia się czasem w tanim nowym budownictwie), sprawdzi się świetnie kondensacyjny osuszacz powietrza, który szybko odparowuje wodę z otoczenia.
W przypadku miejsc o niskich temperaturach np. piwnic, lepszym wyborem będzie osuszacz adsorpcyjny – bardziej energochłonny, ale o stałej wydajności.
Odwilżacze kondensacyjne odbierają wilgoć poprzez schładzanie powietrza poniżej punktu rosy. Głównymi elementami konstrukcji są kompresor (sprężarka), zbiornik na wodę oraz 2 wymienniki ciepła (jeden z nich chłodzi, a drugi grzeje powietrze) oraz wentylator wydmuchujące suche powietrze na zewnątrz.
Zalety:
bardzo duża wydajność przy odpowiedniej wilgotności i temperaturze (największa wydajność w warunkach ok. 30 st. C i powyżej 80 % rH).
Pozostałe zalety to niska cena oraz brak efektu ubocznego w postaci podgrzanego powietrza (różnica ok. 1 st. C).
Wady:
Wydajność spada wraz ze spadkiem temperatury i wilgotności
Jak działa adsorpcyjny osuszacz powietrza? Odwilżacze tego typu wykorzystują zjawisko adsorpcji, czyli gromadzenia się substancji (w tym przypadku wody) na powierzchni adsorbentu. Rotor pokryty jest tu bowiem specjalnym materiałem (najczęściej żelem krzemionkowym), adsorbując wodę z przechodzącego powietrza.
Adsorpcyjny osuszacz wilgoci cechuje stała wydajność osuszania, są one jednak bardziej energochłonne, generując również sporo ciepła na wylocie.
Zalety:
Stała wydajność w bardzo szerokim zakresie wilgotności i temperatury powietrza (nawet do -30 st. C). Dlatego też polecane są do piwnic
Wady:
Bardziej energochłonne i delikatniejsze od osuszaczy kondensacyjnych (nie nadają się np. do miejsc o dużym zapyleniu ze względu na możliwość uszkodzenia rotora), wzrost temperatury w pobliżu o nawet 10 st. C.
W ofercie znajdziemy również osuszacze kondensacyjne z ogniwami Peltiera. Podobnie jak inne osuszacze, wykorzystują one mechanizm schładzania powietrza poniżej punktu rosy. Zamiast sprężarki znajdziemy w nich jednak zintegrowany przetwornik termoelektryczny wytwarzający duże różnice temperatur – jedna z jego płytek się nagrzewa, druga silnie chłodzi. Różnica temp. to nawet 70 st. C.
Osuszacze powietrza z ogniwem Peltiera nie wymagają kompresora, dlatego też są bardzo ciche. Z drugiej strony zasięg ich działania, jak i skuteczność są również znacznie mniejsze (max. 25 % skuteczności osiąganej przez osuszacz wilgoci ze sprężarką).
Dlatego też nie nadają się do odwilżania pokoi, sprawdzając jedynie w bardzo małych pomieszczeniach bez źródła wilgoci, np. szafach na ubrania czy domowych spiżarniach (kubatura do ok. 10 m3).
Zalety:
Cicha praca, nie wymagają odmrażania
Wady:
Niska skuteczność, mały zasięg działania, do osiągnięcia wydajności osuszacza kondensacyjnego ze sprężarką potrzeba ok. 40 ogniw Peltiera
Profesjonalne osuszacze powietrza wykorzystywane są we wszelkiego rodzaju magazynach, warsztatach, pralniach, suszarniach. Od domowych osuszaczy różni je jednak wydajność (ok. kilkadziesiąt do 100 l/dobę) oraz oczywiście wyższa cena – od 2 do nawet 12 tys. złotych.
Budowlane odwilżacze powietrza przypominają te wykorzystywane w halach, warsztatach, magazynach czy pralniach. Zwłaszcza pod względem wydajności, która również wynosi często 40-80 l/dobę. Różnica polega jednak w obudowie i zastosowanych filtrach. Konieczna jest wytrzymała, stalowa obudowa, dobre filtry przeciwpyłowe oraz duże koła, które ułatwią przemieszczanie sprzętu.
Basenowe osuszacze powietrza polecane są zwłaszcza do basenów przydomowych, gdzie ciepła woda odparowuje z każdą godziną do okolicznego powietrza. Basenowy osuszacz powietrza odprowadza wilgoć, nie zmniejszając przy tym temperatury, co pozwala zaoszczędzić na kosztach utrzymania basenu.
Osuszacze powietrza pomagają pozbyć się nadmiaru szkodliwej wilgoci z otoczenia, przywracając powietrze o optymalnym dla organizmów poziomie wilgotności (40-60 % rH). Pojedyncze modele są również wyposażone w filtry powietrza, które dodatkowo pomagają pozbyć się większych zanieczyszczeń z otoczenia.
Z drugiej strony, podobnie jak w przypadku jakichkolwiek sprzętów elektronicznych, należy pamiętać o właściwej eksploatacji odwilżacza – nie ustawiać odwilżacza w pobliżu źródeł ciepła, nie kłaść żadnych przedmiotów na osuszaczu ani nie zasłaniać jego wlotu czy wylotu powietrza.
Zobacz także: Wilgotność powietrza w domu: względna i bezwzględna – jaka ma być?
Właściwe ustawienie osuszacza powietrza sprowadza się do postawienia urządzenia min. 20 cm od ściany, z dala od bezpośrednich źródeł ciepła. Dodatkowo, ustawienie urządzenia na środku pomieszczenia powinno zwiększyć jego wydajność.
Pomimo że elektryczne osuszacze powietrza są oczywiście pochłaniaczami wilgoci, nie należy jednak zapominać o bardziej tradycyjnych urządzeniach dostępnych w sprzedaży.
Występujące w formie postaci różnego rodzaju proszków, granulatów, tabletek czy saszetek, pochłaniacze wilgoci kosztują zaledwie kilkadziesiąt złotych.
Oferują jednak znikomą, praktycznie niemierzalną wydajność, dlatego też sprawdzą się jedynie w przypadku szaf czy lodówek. Absolutnie nie zdadzą natomiast egzaminu w przypadku odwilżania pomieszczeń.
Jako, że pochłaniacze wilgoci można traktować jak swego rodzaju gadżety, to nie znalazły się one miejsca w naszym rankingu osuszaczy.
Dla jak najlepszego zrozumienia potrzeb swoich użytkowników serwis https://ranking-oczyszczaczy.pl/ przygotował krótką ankietę dotyczącą osuszaczy powietrza. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim respondentom za udział w ankiecie. Dzięki Waszemu zaangażowaniu będziemy mogli z jeszcze większą skutecznością recenzować osuszacze powietrza.
Poniżej prezentujemy nasze wnioski, które są wynikiem analizy 450 odpowiedzi.
A. Wysoka wilgotność w związku z remontem
B. Zalane mieszkanie
C. Utrzymująca się wysoka wilgotność w mieszkaniu
D. Pleśń
E. Zaparowane okna
F. Inne. Jakie?
Z odpowiedzi na to pytanie wynika, że są trzy główne problemy, z którymi borykają się na co dzień nasi użytkownicy:
Zdajemy sobie sprawę z tego, że wybór konkretnej odpowiedzi przez danego użytkownika na pewno miał związek z jego świadomością oraz wiedzą o przyczynach i skutkach nadmiernej wilgotności w domu.
Dlatego należy podkreślić, że zarówno pleśń, jak i zaparowane okna mogą wynikać z długo utrzymującej się wysokiej wilgotności. Zaparowane okna to początkowy objaw nadmiernej wilgoci w domu, natomiast pojawienie się pleśni to sygnał, że sytuacja jest już bardzo poważna.
Żeby wyeliminować grzyby pleśniowe, oraz żeby rozwiązać sprawę parujących szyb i tak wymagane jest obniżenie poziomu wilgotności w domu. Poszukiwanie odpowiedniego osuszacza powietrza jest zatem uzasadnione.
Nieustannie podkreślamy, jak ważne jest wietrzenie pomieszczeń oraz zadbanie o prawidłowe działanie systemu wentylacyjnego. To najlepsze metody na ograniczenie wilgotności. W szybkim reagowaniu pomoże natomiast osuszacz powietrza, dzięki któremu można natychmiast ograniczyć postęp negatywnych skutków wilgoci.
Warto podkreślić, że osuszacz wilgoci nie sprawi, że pleśń na ścianie zniknie. W tym celu trzeba posłużyć się środkami grzybobójczymi lub wynająć odpowiedniego specjalistę.
Na koniec warto zwrócić uwagę, że jedynie marginalna grupa użytkowników wskazywała odmienne potrzeby w związku z zakupem osuszacza:
To również może wskazywać, że problemem jest gromadzenie się wilgoci w związku ze zbyt dużą szczelnością i niesprawną wentylacją w wielu domach oraz mieszkaniach.
Źródła:
Klimatyzatory przenośne – Ranking 2021
Klimatyzatory przenośne to urządzenia wielozadaniowe.
Najnowsze modele wyposażone są również w funkcje osuszania powietrza, jak i ogrzewania.
Klimatyzator przenośny z funkcją osuszania może odprowadzić nawet 60l wody w ciągu doby!