Jak odkamienić nawilżacz powietrza – instrukcja krok po kroku
Do nawilżacza ewaporacyjnego zaleca się wlewać wodę kranową. Jest ona tania i łatwo dostępna, lecz zawiera związki wapnia i magnezu, które tworzą kamień wodny.
Osad kamienny gromadzi się głównie na filtrze ewaporacyjnym, którego zadaniem jest m.in. zatrzymywanie obecnych w wodzie zanieczyszczeń. Na szczęście usunięcie kamienia z nawilżacza nie jest trudnym zadaniem.
W skrócie
- Bardzo dobrym sposobem na usunięcie kamienia z filtra jest wymoczenie go w wodzie z kwaskiem cytrynowym.
- Przed ponownym użyciem nawilżacza należy dokładnie wypłukać resztki środka odkamieniającego.
- Tempo gromadzenia się kamienia można ograniczyć, przestrzegając zasad higieny nawilżacza.
Odkamienianie nawilżacza powietrza krok po kroku
Prawidłowe odkamienianie pozwala usunąć całość lub większość osadu kamiennego, bez uszczerbku dla urządzenia. Przedstawiamy rekomendowany sposób działania i wyjaśniamy, na co uważać, aby nie doprowadzić np. do uszkodzenia filtra ewaporacyjnego.
Odłączenie nawilżacza od zasilania i przygotowanie do oczyszczenia
Przed przystąpieniem do pracy należy oczywiście wyłączyć nawilżacz i odłączyć go od zasilania. Następnie wyciągamy filtr ewaporacyjny i przygotowujemy duży pojemnik. Najlepiej, aby jego rozmiary pozwalały na wlanie takiej ilości wody, która umożliwi całkowite zakrycie filtra.
Przygotowanie środka odkamieniającego
Do usunięcia kamienia można wykorzystać:
- roztwór wody i kwasku cytrynowego – na 1 litr wody należy zastosować 60-100 gram kwasku, jest to rekomendowana przez nas metoda, ze względu na skuteczność, brak efektów ubocznych i niski koszt,
- roztwór wody i octu – optymalne proporcje wynoszą 1:1, to skuteczna metoda, ale ma wadę w postaci zapachu octu,
- roztwór wody i sody oczyszczonej – na 1 litr trzeba użyć 2-3 łyżek sody,
- gotowy preparat odkamieniający – można sięgnąć po produkt przeznaczony do usuwania kamienia z czajnika lub ekspresu do kawy.
Uwaga! Bez względu na rodzaj wybranego środka odkamieniającego, należy pamiętać o odpowiedniej temperaturze wody. Należy stosować wodę zimną lub letnią. Jeśli jej temperatura będzie wyższa niż 40 stopni, może dojść do uszkodzenia filtra.
Odkamienianie filtra nawilżacza
Przygotowany środek należy wlać do naszykowanego wcześniej pojemnika i umieścić w nim filtr, a następnie pozostawić tam na przynajmniej 30 minut. W tym czasie można delikatnie poruszać filtrem, co ułatwi dobre wypłukanie z niego rozpuszczonego kamienia.
Usuwanie kamienia ze zbiornika
Filtr jest elementem najbardziej podatnym na gromadzenie osadu kamiennego, ale może się zdarzyć – zwłaszcza w przypadku zaniedbania higieny nawilżacza – że kamień pojawi się również na ściankach zbiornika. Także i ten element urządzenia można odkamienić przy pomocy wspomnianych wcześniej preparatów. Wystarczy wlać roztwór do zbiornika i pozostawić na pół godziny.
Dokładne wypłukanie środka odkamieniającego
Bez względu na rodzaj zastosowanego preparatu odkamieniającego, przed ponownym użyciem nawilżacza, oczyszczane z kamienia części należy dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą.
Sprawdź też nasz ranking nawilżaczy powietrza:
Dlaczego odkamienianie nawilżacza jest ważne
Duża ilość kamienia na filtrze ewaporacyjnym sprawia, że przestaje on prawidłowo spełniać swoją funkcję. Nie jest w stanie dobrze przewodzić wody, co prowadzi do spadku efektywności nawilżania i przyśpiesza zużycie filtra.
Zapobieganie gromadzeniu się kamienia w nawilżaczu
Przy używaniu wody kranowej nie da się całkowicie uniknąć gromadzenia kamienia, lecz odpowiednia higiena pozwala znacząco spowolnić ten proces. Teoretycznie skutecznym rozwiązaniem może być stosowanie wody przefiltrowanej, jednak niektórzy producenci zwracają uwagę na fakt, że ma ona swoje wady. Woda z dzbanka filtrującego jest pozbawiona osadu kamiennego, lecz także chloru, a ten niszczy drobnoustroje. W rezultacie stosowanie takiej wody zapobiega gromadzeniu kamienia, lecz jednocześnie zmusza do jeszcze większej dbałości o higienę.
Zasady, które pozwalają ograniczyć tempo powstawania kamienia w nawilżaczu, to:
- codzienna wymiana wody,
- płukanie filtra pod bieżącą wodą przynajmniej co drugi dzień,
- dokładne mycie zbiornika i plastikowych elementów przynajmniej raz na tydzień,
- niepozostawianie w niepracującym urządzeniu wody – jeśli nie korzystamy z nawilżacza przez kilkanaście godzin lub dłużej, to należy wylać wodę, umyć zbiornik i plastikowe elementy oraz przepłukać filtr i pozostawić go w miejscu, gdzie będzie mógł wyschnąć.
FAQ, czyli najczęstsze pytania o to, jak odkamienić nawilżacz powietrza
Pomoże w tym np. roztwór wody z kwaskiem cytrynowym.
Filtr należy wypłukać przez pół godziny np. w roztworze wody z kwaskiem cytrynowym albo octem.
Jak odkamienić nawilżacz powietrza w 5 krokach
- Wyłącz i Przygotuj Nawilżacz
Najpierw należy wyłączyć nawilżacz i odłączyć go od źródła zasilania. Następnie wyjmujemy filtr ewaporacyjny i przygotowujemy duży pojemnik, który pomieści wystarczającą ilość wody do całkowitego zanurzenia filtra.
- Wybór Środka Odkamieniającego
Do wyboru są różne środki:
1. Roztwór wody i kwasku cytrynowego: Na każdy litr wody dodaj 60-100 gram kwasku. Ta metoda jest zalecana ze względu na skuteczność i niski koszt.
2. Roztwór wody i octu: Stosuj proporcje 1:1. Jest to skuteczna metoda, ale może pozostawić zapach octu.
3. Roztwór wody i sody oczyszczonej: Użyj 2-3 łyżek sody na litr wody.
4. Gotowy preparat odkamieniający: Możesz użyć produktu przeznaczonego do czajników lub ekspresów do kawy.
Uwaga: Pamiętaj o stosowaniu wody o temperaturze pokojowej. Woda o temperaturze powyżej 40 stopni C może uszkodzić filtr. - Odkamienianie Filtra
Wlej przygotowany środek do pojemnika i zanurz w nim filtr na co najmniej 30 minut. Możesz delikatnie poruszać filtrem, aby lepiej usunąć kamień.
- Odkamienianie Zbiornika
Jeśli kamień znajduje się również na ściankach zbiornika, użyj któregoś z powyższych środków, wlej go do zbiornika i pozostaw na pół godziny.
- Dokładne Wypłukanie
Po odkamienieniu, wszystkie elementy nawilżacza należy dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą, aby usunąć resztki środka odkamieniającego.
Testuję i recenzuję oczyszczacze oraz nawilżacze powietrza. Ponadto analizuję zagadnienia związane z jakością powietrza i jej wpływem na zdrowie, co pozwala mi tworzyć artykuły poradnikowe, w których doradzam czytelnikom, jak dbać o powietrze, a więc także i o siebie oraz swoich bliskich.