Testujemy.
Oceniamy.
Porównujemy.

Najbezpieczniejszym rodzajem nawilżaczy powietrza są nawilżacze ewaporacyjne. Stosowanie nawilżacza ultradźwiękowego obarczone jest dużym ryzykiem problemów zdrowotnych. Niebezpieczne są też wychodzące już z użytku nawilżacze parowe. Zobacz zalety i wady wszystkich typów nawilżaczy, ale miej na uwadze fakt, że na pierwszym miejscu należy stawiać właśnie bezpieczeństwo.
Spis treści
1. Rodzaje nawilżaczy powietrza
2. Dlaczego suche powietrze jest szkodliwe?
3. FAQ – najczęstsze pytania o nawilżacz ultradźwiękowy i nawilżacz ewaporacyjny
Wyróżniamy trzy typy nawilżaczy:
Idealny nawilżacz powietrza jest wydajny i niedrogi, a jednocześnie prosty w obsłudze, cichy, odporny na zanieczyszczenia i energooszczędny. Ponadto jego obecność nie może wpływać negatywnie na komfort domowników, łącznie z dziećmi i zwierzętami.
Nawilżacze ewaporacyjne i ich wnętrza (od lewej Philips HU4803/01, Klarta Humea i Stadler Form Oskar)
(źródło: materiały własne)
Nawilżacz ewaporacyjny – rzadziej nazywany dyfuzyjnym – wykorzystuje proces naturalnego odparowywania wody, czyli ewaporację.
Urządzenie wyposażone jest w wiatrak, który wymusza przepływ powietrza przez zanurzony w wodzie filtr nawilżający albo obrotowe dyski. Później trafia ono z powrotem do otoczenia.
Ewaporacja uznawana jest za najbardziej naturalną i zdrową metodę nawilżania powietrza. Jedną z jej zalet jest niskie ryzyko przewilżenia, ponieważ kiedy wilgotność powietrza w pomieszczeniu osiągnie poziom 60%, wydajność nawilżania zostaje znacznie ograniczona (dobrze nawilżone powietrze słabiej absorbuje wodę).
Ewaporację wykorzystują m.in.:
Klarta Humea WiFi (nr 1. w naszym rankingu pod względem Opłacalności)
Philips HU4816/10 (nr 3. w naszym rankingu pod względem Możliwości)
Stadler Form Oskar oraz wszystkie inne modele Philips HU np. Philips HU4801/01 i Philips HU4813/10
Zobacz ranking nawilżaczy powietrza >
Oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania: Od lewej Panasonic F-VXR70G, Philips AC2729 i Sharp KC-D40.
(Źródło: materiały własne)
Nawilżacz ultradźwiękowy Eldom NU5
Działanie tych nawilżaczy polega na mechanicznym rozbijaniu wody na drobne cząsteczki za pomocą ultradźwięków. W rezultacie są to urządzenia bezkonkurencyjne pod względem niskiej głośności pracy.
Znaczna część nawilżaczy ultradźwiękowych wyposażona jest w higrostat, wskaźnik braku wody i inne udogodnienia, które z pewnością docenią osoby przywiązujące dużą wagę do komfortu użytkowania.
Nie są to jednak urządzenia przeznaczone dla wszystkich. Dźwięki emitowane przez nawilżacze ultradźwiękowe mogą być nieprzyjemne dla zwierząt, dlatego nie są polecane właścicielom domowych pupili.
Co więcej, ultradźwięki rozbijają na mikroskopijną mgiełkę nie tylko samą wodę, ale i wszystko to, co się w niej znajduje.
Uwaga! Należy pamiętać, aby do nawilżaczy ultradźwiękowych używać wody destylowanej lub po odwróconej osmozie. Wlewając wodę kranową, narażamy zdrowie własne i swojej rodziny, ponieważ wraz z powietrzem wdychamy szkodliwy pył kamienny (biały pył), a często też obecne w wodzie patogeny i chemikalia.
Wdychanie ich może doprowadzić nawet do śmierci [1]. Stosowanie wody destylowanej z kolei wiąże się z wysokimi kosztami eksploatacji – nawet 100 zł miesięcznie i nie daje niestety całkowitej gwarancji bezpieczeństwa [2].
Zobacz ranking nawilżaczy powietrza >
Stosowanie wody kranowej w nawilżaczach ultradźwiękowych doprowadziło do epidemii choroby legionistów w żłobku na Cyprze w 2008 r., której śmiertelność wyniosła 33% [1]. Bakterią legionelli zarazili się także pacjenci szpitala w Quebecu, gdzie doszło do skażenia wody destylowanej wykorzystywanej przez aparaturę medyczną i nawilżacze powietrza [3].
O tym, że taka woda nie zawsze gwarantuje bezpieczeństwo, świadczy też przypadek 6-miesięcznego dziecka z Colorado, u którego biały pył spowodował infekcję górnych dróg oddechowych mimo wykorzystywania w nawilżaczu ultradźwiękowym właśnie wody destylowanej [2].
Ten typ nawilżacza wyposażony jest w grzałkę, która doprowadza wodę do wrzenia, czego efektem jest wytwarzanie gorącej pary wodnej.
Do wyboru takiego sprzętu często skłania niska cena, ale wysokie zużycie energii elektrycznej sprawia, że nawilżacze parowe mogą okazać się drogie w eksploatacji. Niektóre urządzenia pobierają nawet 300 W, co oznacza, że rok nieustannej pracy zwiększa rachunki za prąd aż o 1800 zł.
Warto też wiedzieć, że sposób działania nawilżacza parowego prowadzi do nieznacznego wzrostu temperatury w pomieszczeniu. Ze względu na wysoką temperaturę pary wodnej oraz samego urządzenia, nawilżacz parowy nie powinien być ustawiany w zasięgu dzieci czy zwierząt.
Nawilżaczami parowymi są m.in. DeLonghi UH 800 E, Stadler Form Fred i Vicks Warm Mist.
Stosunkowo tanie w zakupie, urządzenia te potrafią być drogie w eksploatacji. Dlatego mimo wszystko zachęcamy Cię do wyboru urządzeń ewaporacyjnych.
Prawidłowa wilgotność w pomieszczeniu mieści się w przedziale 40-60%. Optymalna to 50%. Do spadku poziomu nawilżenia – czasem nawet poniżej 20% – dochodzi najczęściej w sezonie grzewczym, gdy zimne powietrze staje się nośnikiem małej ilości wody. Nawet gdy ta wilgotność za oknem wynosi 80%, to zamieni się ona w podgrzanym powietrzu w mieszkaniu w o wiele niższą.
Kontakt z suchym powietrzem prowadzi do:
Suche powietrze stanowi zagrożenie również dla domowego wyposażenia. Długotrwałe obniżenie wilgotności prowadzi bowiem do wysychania drewnianych podłóg, drzwi oraz mebli. Może się to przejawiać np. skrzypieniem desek podłogowych, wyginaniem płyt pilśniowych i matowieniem drewnianych powierzchni.
Równie niepożądanym zjawiskiem jest wzrost wilgotności względnej powyżej 60%. Problem może być spowodowany np. złą izolacją fundamentów albo niesprawną wentylacją.
Przewilgocenie prowadzi do:
Pod wpływem wilgoci dochodzi też do rozklejania drewnianych mebli i paneli.
Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest nawilżacz powietrza z higrostatem, który umożliwia utrzymanie nawilżenia na wyznaczonym poziomie.
Zobacz ranking nawilżaczy powietrza >
Nawilżacz ultradźwiękowy (z parą wodną) jest efektowny, ale jeśli używamy wody z kranu lub tej z minerałami (np. Brita) to technologia ultradźwięków rozdrabnia minerały na pył kamienny. Z tego powodu trzeba używać wody destylowanej co zwiększa koszty eksploatacji.
Inaczej jest z nawilżaczem ewaporacyjnym – wykorzystuje zdrową i naturalną technologię nawilżania.
Zobacz ranking nawilżaczy ewaporacyjnych
Wybierz nawilżacz ewaporacyjny. W artykule przedstawiamy najbardziej opłacalne modele nawilżaczy ewaporacyjnych na rynku.
Zobacz nasz ranking nawilżaczy, tam uszeregowaliśmy modele wg opłacalności. Dobierz metraż i zobacz na koszty eksploatacji.
Przypisy:
1. First Outbreak of Nosocomial Legionella Infection in Term Neonates Caused by a Cold Mist Ultrasonic Humidifier, Yiallouros PK, Papadouri T, Karaoli C, Papamichael E, Zeniou M, PieridouBagatzouni D, et al., https://academic.oup.com/cid/article/57/1/48/279276
2. Inhalational lung injury associated with humidifier „white dust”, Ameet S Daftary, Robin R Deterding, https://1library.net/document/q2ggno6y-inhalational-lung-injury-associated-with-humidifier-white-dust.html#fulltext-content
3. Legionnaires’ disease caused by Legionella dumoffiiin distilled water, Jean R. Joly, MD Pierre Dery, MD Leo Gauvreau, MD Louise Cote, MD Colette Trepanier, RN, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1491378/pdf/cmaj00131-0036.pdf