Oczyszczacz powietrza Levoit Core 400S – ciekawy, nieźle wyceniony, jednak nieco pobłażliwy

Maciej Kluba

Maciej Kluba

6 minut czytania

Levoit Core 400S Smart True HEPA – najważniejsze cechy

Zalety
  • Niezła relacja ceny do wydajności
  • Imponująco cicha praca i niskie zużycie prądu
  • Aplikacja mobilna VeSync posiadająca ciekawe funkcje
Wady
  • Pobłażliwe podejście do smogu – powolne usuwanie zanieczyszczeń
  • Irytująca dolna klapa osłaniająca filtra

Choć większość oczyszczaczy Levoit to raczej bardzo małe i niezbyt wydajne, kompaktowe oczyszczacze, Levoit Core 400S zaskakuje pozytywnie swoją wydajnością i dobrą relacją parametrów do ceny. 

Za ok. 1200 zł otrzymujemy pełnoprawny oczyszczacz powietrza ze średniej półki, który sprawdzi się nawet w większych, otwartych pomieszczeniach, do 50 m2.

Urządzenie urzekło nas swoją cichą pracą i ciekawie zaprojektowaną aplikacją mobilną. Do tego jest całkiem lekkie i poręczne.

Bolączką, podobnie jak w przypadku innych modeli tego producenta, jest słaby tryb automatyczny i myląca interpretacja wskazań jakości powietrza.

Urządzenie sugeruje bardzo dobre powietrze, gdy unosi się w nim nawet do 35 µg/m3. Przy 75 µg/m3 również świeci na zielono.

Naszym zdaniem to dyskredytuje sprzęt dość mocno. Jeżeli jednak jesteście zainteresowani zakupem, poniżej znajdziecie link do najlepszych ofert.

Levoit Core 400S Smart True HEPA – 888 zł (link do ceneo.pl)

Jak Levoit Core 400S oczyszcza powietrze?

oczyszczacz Levoit 400s z filtrem obok

Oczyszczacz powietrza Levoit Core 400S wraz z filtrem, widziane od przodu. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Mogło być lepiej, mogło być gorzej. Z jednej strony Levoit Core 400S posiada 3-stopniowy system filtracji, na który składają się: filtr wstępny, HEPA H13 oraz węglowy. Z drugiej tryb auto pozostawia sporo do życzenia, dopuszczając wysokie stężenia PM2,5.

Wracając jednak do zastosowanych filtrów, w środku Levoit Core 400S znajdziemy:

  • filtr wstępny, zaprojektowany z myślą o większych zanieczyszczeniach – sierści, włosach, kłębach kurzu,
  • filtr HEPA H13, usuwa pyły smogowe (w tym PM2,5) oraz alergeny takie jak pleśń, pyłki i kurz z dokładnością 99,95%,
  • filtr węglowy, który pochłania szkodliwe gazy, m.in. benzen i formaldehyd, a także neutralizuje zapachy.

Żywotność i cena filtrów wymiennych

Zintegrowany filtr 3w1 do modelu Levoit Core 400S – 238 zł (link do Amazon.pl), żywotność: 12 mies.

Tryby pracy i eksploatacja

Nocne zdjęcia wyświetlacza Levoit Core 400S. Znajdziemy na nim m.in. kolorystyczny i cyfrowy wskaźnik jakości powietrza, jak również regulację podświetlenia, timer czy zmianę prędkości oczyszczania. Levoit.com

W Levoicie Core 400S znajdziemy 4 prędkości oczyszczanianiską, średnią, wysoką oraz turbo. Na wyświetlaczu znajduje się również timer czy blokada rodzicielska.

Ważnym czynnikiem jest obecność trybu nocnego, który przygasza podświetlenie ekranu i aktywuje pracę sprzętu na najniższych obrotach. Korzystając z trybu nocnego, musimy być jednak świadomi, że pewien poziom hałasu jest nieodzownie związany z oczyszczaniem powietrza.

Im mniejszy hałas, tym wolniej oczyszczacz pracuje, a więc też mniej efektywnie będzie pozbywał się zanieczyszczeń z powietrza.

Czujnik i wskaźnik PM2,5 – cyfrowe wskazania i mylące podświetlenie

Pozytywną zmianą w porównaniu z mniejszymi modelami Levoit jest obecność laserowego czujnika PM2,5, który na bieżąco monitoruje poziom pyłów w otoczeniu.

Urządzenie komunikuje aktualny poziom zanieczyszczeń za pomocą cyfrowego i kolorowego wskaźnika na wyświetlaczu, co jest akurat dużym plusem, gdyż użytkownicy mogą od razu wiedzieć jak interpretować dany poziom zanieczyszczeń.

Negatywnie oceniamy natomiast sam system oceny jakości przez oczyszczacz Levoit. Urządzenie sugeruje dobrą jakość powietrza (kolor zielony), gdy poziom PM2,5 sięga 75 µg/m3).

Wyświetlacz Levoit 400s od góry

Biężące dane dot. jakości powietrza są również dostępne w aplikacji mobilnej VeSync.

Aplikacja mobilna VeSync

Levoit Core 400S wraz z aplikacją mobilną VeSync. Materiały producenta Levoit.

Wielu użytkowników ucieszy się z obecności Wi-Fi. Pozwala ono połączyć się łatwo z aplikacją mobilną VeSync, która oprócz funkcji dostępnych normalnie z panelu sterowania sprzętu, prezentuje również dokładne dane liczbowe z odczytów PM2,5 przez czujniki.

Najważniejszym odkryciem była jednak dla nas możliwość zmiany wariantu pracy trybu automatycznego – do wyboru 1 z 3 (Default, Quiet i Efficient).

Czar prysł nieco, gdy zauważyliśmy, że tryb Efficient to tak naprawdę nie do końca tryb automatyczny, a bardziej tryb Ulubiony znany z oczyszczaczy Xiaomi.

Za pomocą suwaka ustawiamy metraż pomieszczenia, jednak oczyszczacz zamiast dostosowywać intensywność oczyszczania na bieżąco, w zależności od warunków, miesza powietrze z niezmienną siłą.

Oczywiście są tu też wszystkie standardowe funkcje, jak timer, blokada rodzicielska czy zmiana prędkości.

Zmian możemy dokonywać praktycznie z dowolnego miejsca na ziemi. Niestety aplikacja VeSync nie pozwala tworzyć własnych reguł pracy, co mogłoby poprawić pobłażliwy algorytm trybu automatycznego.

Niski pobór prądu i naprawdę cicha praca

Levoit Core 400S test głośności

Cicha praca to dla mnie bezapelacyjnie mocny punkt oczyszczaczy Levoit. Przyznam, że z początku podchodziłem nieco sceptycznie do deklaracji producenta. Gdy jednak miałem okazję dłużej potestować modele Core 300S i Core 400S, zostałem oczarowany ich cichą pracą.

Znajduje to potwierdzenie w pomiarach wykonanych w naszym labie, gdzie Levoit w najwyższej prędkości generował nieco ponad 59,5 dB. To mniej niż modele Xiaomi, Klarty czy Philipsa o podobnej wydajności.

2 i 3 prędkość, które w praktyce będą pewnie znacznie częściej wykorzystywane są również bardzo ciche i nie przeszkadzają w codziennych czynnościach (54 dB w teście głośności przy 3 poziomie prędkości).

Test poboru pradu Levoit Core 400S

Nieźle wypada także pobór prądu. Producent deklaruje tu 2-38 W (w zależności od aktualnie wybranego trybu pracy). Nasze pomiary wskazały

Wygląd

Oczyszczacz LEvoit od tyłu
Tył oczyszczacza Levoit Core 400S z umieszczonym centralnie laserowym czujnikiem pyłów. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Levoit Core 400S reprezentuje design charakterystyczny dla pozostałych modeli tej marki. Jest on od nich jedynie nieco większy. Okrągła, nowoczesna bryła sprawdzi się we współczesnych wnętrzach. Urządzenie mierzy 27.4 x 27.4 x 52 cm i waży ok. 6,4 kg.

Dół oczyszczacza LEvoit 400s
Odkręcana klapa przykrywająca filtr cylindryczny 3w1. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Urządzenie wykonano z dobrej jakości tworzyw. Irytuje jedynie nieco otwierana od dołu klapaprzykrywająca filtr 3w1.

Po wyjęciu filtra, problematyczne okazało się jej trwałe zamocowanie z powrotem – kilka razy, gdy wydawało się, że została odpowiednio założona, odpadała podczas przenoszenia urządzenia, co kończyło się wypadnięciem filtra.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Levoit Core 400S

MarkaLevoit
ModelCore 400S
Cena888 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza400 m³/h
Zalecana maks. powierzchnia*50 m²
Zalecana maks. kubatura125 m³
Głośność24-48 dB
Pobór mocy0,6-37 W
Liczba prędkości wentylatora3
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAH13
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA≥ 99,95%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrów6 mies.
Waga [kg]6,4
Certyfikatyb.d.
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h.

Zdaniem eksperta:

Levoit Core 400S jest jedną z najlepszych propozycji firmy z siedzibą w Kalifornii. Model ten wypada naprawdę nieźle pod względem oferowanych parametrów i jakości wykonania. Nieźle, choć nie idealnie. Bardzo spodobała mi się cicha praca urządzenia, które pozostaje ledwo słyszalne w 1 i 2 prędkości. Pozytywnie oceniam również aplikację mobilną VeSync, która pozwala m.in. wybrać 1 z 3 wariantów pracy automatycznej.

Wśród minusów na pierwszy plan wysuwa się średnio restrykcyjny tryb auto. Algorytm zastosowany w Levoicie Core 400S przypomina te z dawnych modeli Xiaomi, gdzie za dobre powietrze uznawano wciąż takie, w którym stężenie PM2,5 sięgało 75 µg/m3.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe wady i zalety, warto zainteresować nieco bardziej restrykcyjnymi urządzeniami, jak chociażby Klarta Forste 4Winix Zero czy Samsung AX40.

Galeria zdjęć Levoit Core 400S

FAQ – najczęstsze pytania o Levoit Core 400S?

Wydajnością oczyszczania, a co za tym idzie polecanym metrażem. Levoit Core 400S posiada wydajność oczyszczania (CADR) na poziomie 400 m3/h, co pozwala stosować sprzęt na w dużych pomieszczeniach, o powierzchni 50 m2.

Zintegrowany filtr 3w1 należy wymieniać co ok. 12 mies. (wg producenta). Jego koszt to około 280 zł.

Pozostałe oczyszczacze powietrza Levoit

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 3,8 / 5. Ilość ocen: 66

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

19 września 2024 · 11 minut czytania

Recenzja Air Essence Eco Plasma ESP Light Graphene – czy warto kupić elektrostatyczny oczyszczacz?

Elektrostatyczny oczyszczacz powietrza Air Essence Eco Plasma Light Graphene ma jedną ogromną zaletę - brak kosztów filtrów wymiennych. Pod innymi względami wypada jednak przeciętnie. Stosunek wydajności do ceny, reakcja i działanie czujników, głośność podczas oczyszczania - to wszystko mogłoby być lepsze.

5 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure 500. Stylowy oczyszczacz w wersji mini. Dobry do małego pokoju?

Oczyszczacz powietrza Electrolux Pure 500 z cylindrycznym, zintegrowanym filtrem powietrza i wydajnością 215 m³/h to propozycja do mniejszych pomieszczeń. Urządzenie można pochwalić za Wi-Fi oraz cichą pracę. Relacja ceny do parametrów mogłaby być jednak korzystniejsza.

3 czerwca 2024 · 4 minuty czytania

Oczyszczacz powietrza IKEA UPPATVIND / DAJLIEN – Oczyszczacz na biurko czy zabawka? Warto kupić?

Niewielki rozmiar, niewielka cena i niewielka wydajność - kompaktowe oczyszczacze biurkowe IKEA to propozycja dla osób, które szukają przede wszystkim taniego sposobu na nieco czystsze powietrze w swoim najbliższym otoczeniu. Propozycje IKEI są jednak pozbawione wielu ważnych elementów.

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 nie różni się zbytnio od swojego poprzednika. Tak naprawdę jedyną istotną modernizacją względem wersji UA-KIN40 jest pojawienie się modułu WiFi. Sterowanie mobilne to wygoda, która została przez producenta wyceniona na kilkaset złotych. Czy warto?