Wskaźnik stężenia pyłów zawieszonych PM2,5 oraz alergenów
NA MINUS:
Wysoka cena
Philips AC4236/10 w skrócie
Oczyszczacz powietrza Philips AC4236/10 to urządzenie, które do niedawna nie był oferowany w Polsce. Sytuacja zmieniła się wraz z pojawieniem się polskiej wersji serwisu Amazon. Oprócz tego urządzenie pojawia się od czasu do czasu na portalach aukcyjnych, dlatego też postanowiliśmy przyjrzeć się mu bliżej.
Na pierwszy rzut oka Philips AC4236/10 posiada współczynnik CADR równy 500 m3/h, 3-stopniową filtrację oraz aplikację mobilną. Sprzęt kosztuje jednak ponad 2300 zł, co jest dość wysoką ceną. Czy oczyszczacz warty jest swojej ceny?
Phiips AC4236/10 oczyszcza powietrze za pomocą 3-stopniowego zestawu filtrów:
Filtr HEPA – wychwytujący pyły zawieszone PM1,0, PM2,5, PM10 oraz inne drobne cząsteczki stałe, w tym pyłki roślinne i pozostałe alergeny, wiele bakterii i wirusów,
Filtr węglowy – odpowiedzialny za pochłanianie szkodliwych gazów, do których zaliczyć można formaldehyd i resztę LZO, a także za eliminację nieprzyjemnych zapachów,
Filtr wstępny – oczyszczający powietrze z kurzu, sierści oraz innych zanieczyszczeń o większych rozmiarach.
Żywotność i cena filtrów wymiennych
Do modelu AC4236/10 producent przewiduje: Zintegrowany filtr FY4440/30 typu 3w1 (żywotność do 3 lat) – cena 338 zł (link do Ceneo.pl)
Tryby pracy i wrażenia z użytkowania
Oczyszczacz powietrza Philips AC4236/10 został zaprojektowany z myślą o większych powierzchniach, o czym świadczy przyzwoita wydajność oczyszczania – 500 m³/h. Dzięki temu urządzenie sprawdzi się na powierzchni do 62 m². Nieprawdą jest tu informacja podawana przez sprzedawców, jakoby urządzenie miało sprawdzić się na aż 130 m². Warto przed tym przestrzegać.
Praca oczyszczacza oparta jest na trzech czujnikach:
Czujnik AeraSense – czujnik pyłów odczytujący informacje o aktualnym poziomie pyłów PM2,5 oraz alergenów (IAI)
Czujnik gazów – badający stężenie lotnych związków organicznych (VOC)
Czujnik światła – dopasowuje poziom podświetlenia do otaczających warunków
W trybie automatycznym, wartości progowe prezentują się następująco:
Dobra jakość powietrza – ≤12 PM2,5, stężęnie alergenów 1-3 IAI, poziom szkodliwych gazów L1,
Przeciętna jakość powietrza – 13-35 PM2,5, 4-6 IAI, poziom szkodliwych gazów L2
Zła jakość powietrza – 36-55 PM2,5, 7-9 IAI, poziom szkodliwych gazów L3
Bardzo zła jakość powietrza – > 55PM2,5, 10-12 IAI, poziom szkodliwych gazów L4
Oprócz informacji o stanie powietrza w pomieszczeniu, wyświetlacz poinformuje nas również o potrzebie wymiany filtra. Po naścinięciu przycisku „check/reset” z ikonką filtra, uzyskujemy procentowe zużycie filtra oraz analogiczny, 4-kolorowy wskaźnik zużycia.
Na panelu wyświetlacz znalazła się też ikonka Wi-Fi, albowiem oczyszczacz powietrza Philips łączy się z aplikacją mobilną Clean Home+ (dostępną w App Store oraz Google Play). Znajdziemy w niej m.in:
Aktualne stężenie zanieczyszczeń w pomieszczeniu
Przełączanie prędkości nawiewu
Wybór trybu pracy
Stan zużycia filtra (możliwość jego zamówienia bezpośrednio z poziomu aplikacji)
Programowanie czasu pracy oczyszczacza (godziny włączenia i wyłączenia)
Minusem aplikacji Clean Home+ jest system powiadomień na telefon. Z jednej strony jest on przydatny, informując użytkowników o zmianach jakości powietrza. Z drugiej strony jeśli otrzymujemy wiadomość co 5 minut, staje się to irytujące. Niestety nie ma możliwości wybrania częstotliwości powiadomień.
Philips AC4236/10 oferuje 3 tryby pracy: Automatyczny, Turbo oraz Nocny. W tym ostatnim urządzenie pracuje naturalnie w najniższej prędkości, a podświetlenie ekranu po 3 sekundach się wygasza.
Oczyszczacz powietrza Philips AC4236/10 ustawiony w salonie, materiały producenta Philips
Philips AC4236/10 wpisuje się w najnowszą koncepcję designu niderlandzkiego producenta. Okrągła, biało-szara bryła uosabia nowoczesny, elegancki styl. Podobnie jak w przypadku nowszych modeli z serii Dual Scan, na górnym panelu oczyszczacza znajdziemy wyświetlacz (numeryczny oraz kolorowy). Urządzenie mierzy 30,5 x 30,5 x 70,5 cm. Philips jest przy tym dość ciężki, ważąc aż 8,9 kg.
Wyświetlacz oczyszczacza powietrza Philips AC4236/10, materiały producenta Philips
* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h.
Zdaniem eksperta:
Oczysczacz powietrza Philips AC4236/10 to urządzenie, które może się podobać. Odstrasza jednak nieco wygórowana cena. Model ten ma niemal bliźniacze parametry co Philips AC3858/50 Dual Scan. Jest jednak od niego nieco tańszy.
Na plus aplikacja mobilna Clean Home+ oraz obecność czujnika LZO. Przydatnym gadżetem może być też wskaźnik alergenów, choć jak wskazywaliśmy w artykule o oczyszczaczach powietrza Philips, wskaźnik korzysta z tego samego czujnika pyłu zawieszonego PM2,5.
Minus za zbyt wysoką cenę w odniesieniu do wydajności. Do powierzchni ok. 60-70 m² możemy znaleźć znacznie tańsze urządzenia Samsunga, Klarty czy Electroluxa. Podobnie jak w innych oczyszczaczach powietrza Philips, brakuje również jonizacji powietrza.
Maciej Kluba
Galeria zdjęć Philips AC4236/10
Sprawdź pozostałe oczyszczacze powietrza Philips do 50 m²: