Recenzja Vestfrost VP-E2S40WH – warto kupić 2 modele w 1?

Maciej Kluba

Maciej Kluba

8 minut czytania
Sprawdź ofertęPrzejdź do rankingu

Vestfrost VP-E2S40WH – najważniejsze cechy

Zalety
  • Sterowanie mobilne;
  • Dioda UV-C LED
  • Jonizator powietrza Plasma ION
  • Nawilżacz ewaporacyjny
  • Cicha praca
  • Aromaterapia
  • Może być używany jako oczyszczacz 2w1 lub 2 osobne urządzenia
Wady
  • Pobłażliwe podejście do smogu
  • Mało atrakcyjna relacja ceny do wydajności
  • Magnetyczne blaszki trzymające część nawilżaczową nie zawwsze chwytają – niekiedy trzeba trochę wysiłku, bo nałożyć nawilżacz na oczyszczacz
  • Pewne nieścisłości między informacjami na stronie produktu, a instrukcją obsługi (dot. czujników i wymiarów)

Vestfrost VP-E2S40WH to jeden z 4 nowych oczyszczaczy powietrza duńskiej firmy.

Model ten jest ciekawym połączeniem oczyszczacza powietrza VP-A1S40WH i nawilżacza Vestfrost VP-H2I20WH.

Jak to możliwe? Urządzenia możemy bowiem scalać, stawiając jedno na drugim, lub używać obydwu sprzętów oddzielnie.

Na pierwszy rzut oka jest to genialne. Testowałem jednak ten sprzęt przez kilka dni i nie zawsze udawało mi się za pierwszym razem nasadzić na siebie części.

Rozwiązanie wymaga więc nieco dopracowania, ale i tak trochę szkoda, że większa liczba producentów nie korzysta z tego typu możliwości.

Vestfrost VP-E2S40WH nie zachwyca natomiast małą wydajnością oczyszczania, jak i nawilżania w stosunku do ceny.

Za niespełna 2 tys. zł otrzymujemy bowiem CADR w granicach 295 m³/h oraz wydajność nawilżania 240 ml/h. Warto zaznaczyć tez, że 295 m³/h osiągane jest, gdy używamy jedynie oczyszczacza osobno.

W przypadku połączenia urządzeń, CADR ten spada do zaledwie 160 m³/h. W praktyce jest to więc sprzęt na ok. 20 m2 powierzchni. Czy jest on więc wart swojej ceny?

Jeśli zdecydujesz się na zakup oczyszczacza powietrza Vestfrost to prosimy, skorzystaj z poniższego linku, by wesprzeć nasze niezależne testy.

Cena Vestfrost VP-E2S40WH  1899 zł

Dziękujemy ♥

Jak Vestfrost VP-E2S40WH oczyszcza powietrze?

Vestfrost VP A1S40WH wraz z wyjętym filtrem obok nakładka do nawilżania

Vestfrost VP-A1S40WH wraz z wyjętym filtrem 3w1 (z przodu) oraz uniwersalnym, modułowym zbiornikiem na wodę (z lewej), który można nałożyć na górną część obudową i stworzyć model 2w1 – Vestfrost VP-E2S40WH.

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-E2S40WH jest wyposażony w filtr zintegrowany 3w1, w którego skład wchodzą:

  • filtr wstępny – wychwytuje duże zanieczyszczenia, takie jak kurz czy sierść,
  • filtr HEPA H13 – zatrzymuje pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10, alergeny wziewne (pyłki roślinne, roztocza, zarodniki pleśni, sierść) oraz bakterie i wirusy,
  • filtr węglowy – jego zadanie to pochłanianie zanieczyszczeń gazowych, w tym formaldehydu i benzenu, a także neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów.

Dodatkowo – podobnie jak inne oczyszczacze powietrza Vestfrost, opisywany model posiada też;

  • jonizator plazmowy – wytwarza jony ujemne i dodatnie, które pomagają w usuwaniu wielu zanieczyszczeń,
  • lampę UV (dioda UV-C LED) – w teorii uszkadza DNA wirusów i bakterii, lecz w praktyce w oczyszczaczach nie przynosi imponujących rezultatów, z powodu zbyt krótkiego czasu kontaktu promieniowania z oczyszczanym powietrzem.

Zastosowane tutaj technologie pozwalają skutecznie usuwać różne zanieczyszczenia, w tym smog i alergeny.

Żywotność i wymiana filtrów:

Zintegrowany filtr HEPA H13 + węgiel aktywny + wstępny – ok. 179 zł, żywotność ok. 12 mies

Tryb pracy i eksploatacja

Vestfrost VP-E2S40WH przód

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem Vestfrost VP-E2S40WH. Widok z przodu. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Podobnie jak Vestfrost VP-A1S40WH, tak i opisywany tutaj model VP-E2S40WH posiada 5 prędkości oczyszczania.

Regulować siłę nawiewu możemy za pomocą przycisku na panelu sterowania lub aplikacji mobilnej Tuya Smart. Analogicznie do innych modeli marki, także i tu mamy tryb automatyczny.

Działa on całkiem nieźle, choć mógłby być zaprogramowany nieco bardziej restrykcyjnie. Jest też oczywiście tryb nocny, w którym oczyszczacz pracuje ciszej, a wyświetlacz przestaje być podświetlony.

Czujniki i wskaźniki

Warto zatrzymać się też na chwilę przy czujnikach i wskaźnikach użytych w oczyszczaczu. Znajdziemy tu 4 rodzaje czujników:

  • Laserowy czujnik kurzu – dostarcza informacji o stężeniu PM2,5, PM10 i PM1 (PM1 i PM10 szacowane na podstawie PM2,5)
  • Czujnik lotnych związków organicznych (TVOC) – brak informacji na stronie produktu, pojawia się natomiast w instrukcji obsługi. Czujnik ten sprawdza na bieżąco stężenie formaldehydu, benzenu i innych szkodliwych lotnych związków organicznych
  • Czujnik i wilgotności i temperatury – wykorzystywany do pracy trybu automatycznego nawilżacza

Nie mamy natomiast potwierdzonych informacji na temat obecności czujnika światła, który regulowałby podświetlenia i prędkość oczyszczania w zależności od poziomu światła wokół urządzenia.

Informacje z laserowego czujnika kurzu oraz sensora TVOC (lotne związki organiczne) prezentowane są na wyświetlaczu urządzenia. Odczyty wyświetlane są w zakresie od 0 do 999 µg/m3 lub od 0 do 999 ppb (TVOC).

Nawilżanie powietrza

Część nawilżacza, a więc Vestfrost VP-H2I20WH, posiada niewielki 2-litrowy zbiornik na wodę. Większy model oczyszczacza z nawilżaczem – VP-E2S60WH charakteryzuje się 4-litrowym zbiornikiem. Mały zbiornik przekłada się też na niezbyt dużą wydajność nawilżania, sięgającą 240 ml/h. Warto jednak pochwalić fakt, iż Vestfrost postawił na nawilżacz ewaporacyjny.

Warto wspomnieć też, że założenie części nawilżaczowej, powoduje zmniejszenie wydajności oczyszczania. I to dość odczuwalne, bo z 295 m³/h aż do 160 m³/h. Urządzenie wówczas staje się użyteczne zaledwie na 20 m2.

Samo nałożenie zbiornika nawilżacza na oczyszczacz też nie zawsze udaje się za pierwszym razem. Nasadzając nawilżacz musimy odpowiednio trafić magnetycznymi blaszkami. Jest to oczywiście drobiazg, który jednak po kilku dniach testów zaczął mnie nieco irytować.

Aromaterapia, timer i regulacja podświetlenia wśród dodatkowych funkcji

Oprócz wszystkich opisanych wyżej trybów pracy i sposobów działania, warto wspomnieć też o dodatkowych funkcjach. Z perspektywy wielu użytkowników najważniejsza może wydawać się aromaterapia. W górnej części zbiorniczka na wodę znajdziemy otwierany okrągły, bardzo płytki zbiorniczek (wielkości nakrętki), gdzie możemy wlać kilka kropel olejku eterycznego.

Ciekawie wygląda też możliwość regulowania podświetlenia (2 poziomy lub całkowity brak). Do dyspozycji jest również timer regulowany z poziomu panelu sterowania (1-12 h). W aplikacji można z kolei wyłączyć dźwięk przycisków, jeśli jest on dla kogoś irytujący.

Przeciętna kultura pracy

Test głośności Vestfrost VP-E2S40WH

Vestfrost VP-E2S40WH wypada dość przeciętnie pod względem kultury pracy. Urządzenie jest dość ciche na najwyższych obrotach. Przy 3 prędkości oczyszczania zaobserwowaliśmy w teście głośności 49,5 dB. W 4 prędkości było to ok. 55 dB. Na maksymalnych obrotach Vestfrost VP-E2S40WH generował ok. 63 dB hałasu.

Test poboru prądu Vestfrost VP-E2S40WH

Nieduży w ogólnej skali, ale dość spory np. na tle oczyszczaczy z nawilżaczem Sharp, byl pobór prądu. W naszym teście Vestfrost VP-E2S40WH uzyskał od 6,5

Aplikacja mobilna Smart Life

Vestfrost VP-A1S40WH aplikacja smart life

Oczyszczacze powietrza Vestfrost posiadają moduł WiFi, a wraz z nim pojawia się możliwość zdalnego sterowania oczyszczaczem za pośrednictwem aplikacji mobilnej Tuya Smart Life. 

Umożliwia ona chociażby:

  • tworzenie własnych reguł pracy w odniesieniu do poziomu zanieczyszczeń, warunków atmosferycznych, naszej obecności w domu czy godziny,
  • zmiany tryb pracy,
  • regulację prędkości oczyszczania
  • monitoring aktualnego poziomu zanieczyszczeń
  • aktywację/dezaktywację jonizacji i/lub lampy UV

Aromaterapia

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem Vestfrost VP-E2S40WH można wykorzystać też do aromaterapii. Producent sam pisze o tym w instrukcji obsługi do urządzenia. W tym celu należy zdjąć górną pokrywę pojemnika, wlać do niego 8-10 kropel olejku eterycznego i założyć z powrotem pokrywę.

Zobacz ranking 127 oczyszczaczy powietrza

4 kolory podświetlenia

Ciekawym rozwiązaniem jest też ambientowe podświetlenie oczyszczacza. W aplikacji mobilnej możemy wybrać 1 z 4 kolorów, na który ma się podświetlić podstawa urządzenia.

Vestfrost VP-E2S40WH 4 kolory podświetlenia
Vestfrost VP-E2S40WH 4 kolory podświetlenia. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Wygląd

Vestfrost VP-E2S40WH nawilżacz i oczyszczacz powietrza w jednym

Vestfrost VP-E2S40WH, czyli tak naprawdę oczyszczacz VP-A1S40WH i nawilżacz VP-H2I20WH. Materiały producenta Vestfrost

Trzeba przyznać, że cały koncept urządzeń zaprojektowano w bardzo przemyślany sposób. Urządzenia zarówno osobno, jak i razem prezentują się zgrabnie. Wpisują się przy tym w design marki.

Biało-szara kolorystyka jest zaś elegancka i uniwersalna, dzięki czemu odnajdzie się w większości dzisiejszych wnętrz. Urządzenie mierzy odpowiednio 25 x 25 x 58,8 cm, gdy chcemy sprzętu używać jako 2w1 oraz 25 x 25 x 39,4 cm, gdy wolimy korzystać akurat z samego oczyszczacza.

Vestfrost VP-E2S40WH bok

Przód i bok oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-E2S40WH wraz z uchwytem do przenoszenia. Materiały producenta Vestfrost.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-E2S40WH

MarkaVestfrost
ModelVP-E2S40WH
Cena1899 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza295 m³/h (160m³/h z nawilżaczem)
Zalecana maks. powierzchnia37 m² (20 m² z nawilżaczem)
Zalecana maks. kubatura92,5 m³
Głośność17-52 dB
Pobór mocy≤ 65 W
Liczba prędkości wentylatora5
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAH13
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA≥ 99,95%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrów12 mies.
Waga [kg]4,4 kg
Certyfikatyb.d.
Gwarancja2 lata.

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Zdaniem eksperta:

Vestfrost wprowadził na rynek 2 bardzo ciekawe modele oczyszczaczy powietrza z nawilżaczem. Opisywany tu słabszy model jest naszym zdaniem bardzo wszechstronnym urządzeniem do mniejszych pomieszczeń, max. 20 m2. Dzięki modułowej konstrukcji, możemy w zależności od potrzeb, korzystać z oczyszczacza i nawilżacza razem lub oddzielnie, przenosząc między pokojami np. tylko jeden z nich.

Minusem jest dość wysoka cena – 1899 zł. To o 200 zł więcej niż np. Coway Hue&Healing i aż o 600 zł o więcej niż Sharp KC-D40EUW. Zwłaszcza, że wydajność nawilżania opisywanego Vestfrosta jest znacznie niższa niż we wspomnianych modelach. Vestfrost zrewanżuje się za to wygodną, mobilną obsługą oraz przede wszystkim możliwością osobnego korzystania z dwóch urządzeń.

Zobacz ranking 127 oczyszczaczy powietrza

Galeria zdjęć Vestfrost VP-E2S40WH

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Nie do końca. Choć to bardzo ciekawy i uniwersalny sprzęt, wydajność oczyszczania, jak i nawilżania rozczarowują. Zwłaszcza, że w tej cenie konkurencja oferuje mocniejsze sprzęty.Oczyszczacz ten posiada kilka zalet: bardzo dobry czujnik TVOC, rozbudowana aplikacja mobilna, wydajny jonizator. Są jednak na rynku tańsze sprzęty o podobnej wydajności.

Plasma ION to nazwa własna technologii jonizacji plazmowej używanej przez firmę Vestfrost. Polega ona na uwalnianiu do otoczenia jonów naładowanych ujemnie, jak i dodatnio. Dążą one do stworzenia pełnej cząsteczki o neutralnym ładunku elektrostatycznym, otaczając bakterie, wirusy czy zarodniki grzybów i pleśni i obezwładniając je. Dzięki temu powietrze w pomieszczeniu może być szybciej oczyszczone, a równowaga jonowa przywrócona.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 4,8 / 5. Ilość ocen: 67

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

19 września 2024 · 11 minut czytania

Recenzja Air Essence Eco Plasma ESP Light Graphene – czy warto kupić elektrostatyczny oczyszczacz?

Elektrostatyczny oczyszczacz powietrza Air Essence Eco Plasma Light Graphene ma jedną ogromną zaletę - brak kosztów filtrów wymiennych. Pod innymi względami wypada jednak przeciętnie. Stosunek wydajności do ceny, reakcja i działanie czujników, głośność podczas oczyszczania - to wszystko mogłoby być lepsze.

5 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure 500. Stylowy oczyszczacz w wersji mini. Dobry do małego pokoju?

Oczyszczacz powietrza Electrolux Pure 500 z cylindrycznym, zintegrowanym filtrem powietrza i wydajnością 215 m³/h to propozycja do mniejszych pomieszczeń. Urządzenie można pochwalić za Wi-Fi oraz cichą pracę. Relacja ceny do parametrów mogłaby być jednak korzystniejsza.

3 czerwca 2024 · 4 minuty czytania

Oczyszczacz powietrza IKEA UPPATVIND / DAJLIEN – Oczyszczacz na biurko czy zabawka? Warto kupić?

Niewielki rozmiar, niewielka cena i niewielka wydajność - kompaktowe oczyszczacze biurkowe IKEA to propozycja dla osób, które szukają przede wszystkim taniego sposobu na nieco czystsze powietrze w swoim najbliższym otoczeniu. Propozycje IKEI są jednak pozbawione wielu ważnych elementów.

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 nie różni się zbytnio od swojego poprzednika. Tak naprawdę jedyną istotną modernizacją względem wersji UA-KIN40 jest pojawienie się modułu WiFi. Sterowanie mobilne to wygoda, która została przez producenta wyceniona na kilkaset złotych. Czy warto?