Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Ten będzie najlepszy

Katarzyna Wnuk

Katarzyna Wnuk

6 minut czytania

Rekomendujemy wybór nawilżacza ewaporacyjnego z higrostatem, wyróżniającego się dobrą wydajnością. Takie urządzenie będzie działać skutecznie i bezpiecznie oraz zapewni największy komfort. Wyjaśniamy działanie poszczególnych typów nawilżaczy powietrza oraz obecnych w nich funkcji.

Nawilżacz ewaporacyjny – nasza rekomendacja

Zalety
  • Naturalny, bezpieczny sposób nawilżania powietrza
  • Możliwość stosowania wody kranowej
  • Brak emisji białego pyłu
  • Prawidłowy odczyt wilgotności (brak mgiełki zawyżającej wyniki)
  • Cicha praca
  • Niskie zużycie prądu
Wady
  • Droższe od tanich nawilżaczy ultradźwiękowych
  • Konieczność wymiany filtra (z wyjątkiem nawilżaczy dyskowych)
  • Mniejszy wybór niż nawilżaczy ultradźwiękowych

Ewaporacja to naturalny proces odparowywania wody. Nawilżacz wykorzystujący tę technologię jest wyposażony w filtr, który na skutek zanurzenia w zbiorniku z wodą pozostaje mokry. Wentylator wymusza przepływ powietrza przez ten filtr, co skutkuje wzrostem jego wilgotności.

Sporadycznie zdarza się, że zamiast filtra nawilżacz ewaporacyjny ma obrotowe dyski. Ich zaletę stanowi fakt, że nie wymagają wymiany, co korzystnie wpływa na koszty użytkowania.

Gff podświetlenie Humea Grande
Ewaporacyjny nawilżacz powietrza Klarta Humea Grande, materiały własne ranking-oczyszczaczy.pl

Nawilżacze ewaporacyjne zwykle są ciche i zużywają niewiele prądu. Ich ceny są wyższe niż tanich nawilżaczy ultradźwiękowych, a ponadto zwykle mają wymienny filtr. Jednak wbrew pozorom nie są mało opłacalne.

W nawilżaczu ewaporacyjnym można stosować wodę prosto z kranu. Nie trzeba kupować znacznie droższej wody destylowanej. Filtr zatrzymuje ewentualne osady wodne, dlatego powietrze po nawilżeniu wraca do otoczenia czyste. Nie ma ryzyka emisji pyłu kamiennego.

Nawilżaczami ewaporacyjnymi są np.:


Więcej dobrych nawilżacz ewaporacyjnych znajdziesz w naszym rankingu


Zobacz więcej: Nawilżacz ewaporacyjny

Nawilżacz ultradźwiękowy – emituje biały pył

Zalety
  • Niskie ceny najtańszych modeli
  • Zazwyczaj brak elementów wymiennych
  • Szeroki wybór
  • Dostępność urządzeń z różnymi funkcjami dodatkowymi
  • Cicha praca
  • Niskie zużycie prądu
Wady
  • Konieczność stosowania wody destylowanej
  • Ryzyko zanieczyszczania powietrza przy zastosowaniu zwykłej wody lub zaniedbaniu higieny
  • Zaburzenie odczytu wilgotności przez mgiełkę, a więc i nieprawidłowe działanie higrostatu

Ultradźwiękowe nawilżacze powietrza cieszą się obecnie dużą popularnością. Jest ich na rynku dużo, niektóre kosztują mniej niż 100 zł, wiele oferuje dodatkowe funkcje. Jednak wbrew pozorom nie są to najbardziej opłacalne urządzenia, a ponadto mogą zanieczyszczać powietrze.

Nawilżacz ultradźwiękowy wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które rozbijają wodę na mikroskopijne cząsteczki. Powstaje w ten sposób drobna mgiełka, która trafia do otoczenia. Niestety na takie drobne cząsteczki zostają też rozbite ewentualne zanieczyszczenia obecne w wodzie.

przód nawilżacza Götze & Jensen
Nawilżacz ultradźwiękowy Götze & Jensen, materiały własne ranking-oczyszczaczy.pl

Użytkownicy nawilżaczy ultradźwiękowych często dostrzegają na meblach biały pył. To właśnie rozbity przez ultradźwięki kamień wodny. Z mgiełką mogą trafiać do powietrza także chemikalia i patogeny, pochodzące z wody, ale nie tylko.

Rozwojowi bakterii i pleśni sprzyja nieprawidłowa higiena, natomiast związki chemiczne mogą pozostać po niedokładnym wypłukaniu preparatów wykorzystywanych do mycia zbiornika.

Do nawilżaczy ultradźwiękowych należy wlewać wodę destylowaną. To niestety podnosi koszt użytkowania, ponieważ jej cena wynosi około 1 zł za litr. Dla porównania woda kranowa kosztuje około 1 gr za litr. Należy też restrykcyjnie przestrzegać zasad higieny.

Przykładowe nawilżacze ultradźwiękowe to:

Zobacz więcej: Nawilżacz ultradźwiękowy

Nawilżacz parowy – może poparzyć

Zalety
  • Wysoki stopień higieny
  • Możliwość stosowania wody kranowej
  • Brak emisji białego pyłu
Wady
  • Ryzyko poparzenia
  • Wysokie zużycie prądu
  • Czasami słychać odgłosy bulgotania wody
  • Niewielki wybór

Nawilżacze parowe są obecne na rynku w niewielkich ilościach. Takie urządzenie działa podobnie do czajnika elektrycznego, czyli doprowadza wodę do wrzenia, w wyniku czego generowana jest para wodna, która nawilża powietrze.

Nawilżacz Stadler Form Fred
Nawilżacz parowy Stadler Form Fred, materiały producenta

Wysoka temperatura zabija patogeny, więc jest to proces zapewniający higienę. Niestety łatwo tutaj o poparzenia gorącą parą, a niekiedy także na skutek dotknięcia nagrzewającego się zbiornika.

Ponadto nawilżacze parowe zużywają dużo prądu. Ich moc często wynosi 300 W, co oznacza znaczący wzrost rachunków za prąd.

Przykładowe nawilżacze parowe to:

  • Stadler Form Fred,
  • Stylies Sirius,
  • Vitammy Mist UM750.

Zobacz więcej: Nawilżacz parowy

Nawilżacz na kaloryfer – to nie działa

Nawilżacz na grzejnik to pojemnik (zazwyczaj ceramiczny), który napełnia się wodą i wiesza na kaloryferze. Nie jest urządzeniem elektrycznym. Kosztuje niewiele, lecz tak naprawdę nie ma żadnego wpływu na wilgotność powietrza.

Nawilżacz ceramiczny na grzejnik

Z naszych testów wynika, że oddaje dziennie maks. 50 ml wody i to tylko przy mocnym nagrzaniu kaloryfera. Dla porównania dobre nawilżacze elektryczne uzyskują wynik czterokrotnie wyższy w ciągu godziny, a nie doby.

Nawilżacz o optymalnej wydajności – nasz przelicznik

Technologia nawilżania to nie wszystko. Ważna jest również odpowiednia wydajność nawilżacza, a zapotrzebowanie na nią zależy od powierzchni pomieszczenia, w którym urządzenie ma pracować. Według naszych doświadczeń na każde 10 m2 powierzchni powinno przypadać przynajmniej 75 ml/h wydajności.

Oto trzy przykłady z naszego rankingu:

Nawilżacz powietrza z higrostatem (trybem automatycznym) – warto

Tryb automatyczny to najważniejsza funkcja dodatkowa obecna w nawilżaczu powietrza. Jego działanie jest możliwe wtedy, gdy urządzenie ma higrostat. To właśnie on odpowiada za utrzymanie wyznaczonej wilgotności powietrza. Dzięki temu łatwiej jest uniknąć przesuszenia, a jednocześnie nadmiernego wzrostu wilgotności.

Ustawienia higrostatu
Ustawienia higrostatu w modelu Philips HU3916/10, materiały własne ranking-oczyszczaczy.pl

Warto jednak zaznaczyć, że w nawilżaczach ultradźwiękowych ta funkcja zwykle nie działa prawidłowo. Mgiełka zawyża pomiar wilgotności nawet o kilkanaście procent. Jeśli ustawiamy pożądaną wilgotność docelową na 50%, to może się okazać, że w rzeczywistości nawilżacz będzie utrzymywać wilgotność poniżej 40%.

Nawilżacz ze wskaźnikiem wilgotności – przydatna funkcja

Ważną funkcją w nawilżaczu jest też wskaźnik wilgotności. Zwykle występuje on w parze z higrostatem, ale może się zdarzyć, że urządzenie prezentuje aktualną wilgotność, lecz nie ma trybu automatycznego.

Panel sterowania Philips-AC2729/50
Numeryczny wskaźnik wilgotności w oczyszczaczu z nawilżaczem Philips AC2729/50, materiały własne ranking-oczyszczaczy.pl

Nawilżacz powietrza może mieć wskaźnik:

  • Numeryczny, który wskazuje dokładny poziom nawilżenia powietrza. To lepsza opcja.
  • Kolorystyczny, nie daje precyzyjnej informacji o wilgotności, ponieważ prezentuje ją w skali. Czasami instrukcja informuje o tym, co oznaczają poszczególne kolory. Jednak zdarza się, że zakres dla dostępnych barw jest szeroki, np. kolor zielony może oznaczać wilgotność 40-50%.

Nawilżacz z aromaterapią – brak dobrych urządzeń

Wiele osób poszukuje nawilżaczy powietrza, które umożliwiają stosowanie olejków zapachowych. Niestety większość urządzeń z tą funkcją to nawilżacze ultradźwiękowe. Z nawilżaczy ewaporacyjnych aromaterapię umożliwia Stylies Carina, ale test przeprowadzony w naszym labie wskazuje, że zapach olejku jest praktycznie niewyczuwalny.

Nawilżacz z jonizatorem – mały wybór

Coraz częściej poszukiwanym urządzeniem jest nawilżacz powietrza z jonizatorem. Niestety tak samo jak w przypadku aromaterapii funkcję tę oferują najczęściej nawilżacze ultradźwiękowe. Jednak nie jest to duży problem. Jonizacja daje najlepsze efekty jako element oczyszczacza powietrza z filtrem HEPA.

Jonizatory mają też oczyszczacze z funkcją nawilżania Sharp. W tym przypadku jest on bardziej pomocny.

Nawilżacz z oczyszczaczem – nie zawsze to samo

Nawilżacz z oczyszczaczem powietrza to nazwa, pod którą mogą kryć się różne urządzenia. Czasem określa się tak nawilżacze ewaporacyjne z filtrem wodnym, ponieważ zatrzymuje on duże zanieczyszczenia, jak kurz czy sierść. Jednak skuteczność dla usuwania smogu jest tutaj znikoma. Jako przykład można wskazać oczyszczacze wodne Venta LW-25 czy LW-45.

Oczyszczacz z nawilżaczem Venta LW-25 w kolorze białym
Oczyszczacz z nawilżaczem Venta LW-25 w kolorze białym, materiały producenta

O dobrym połączeniu nawilżacza i oczyszczacza możemy mówić wtedy, gdy urządzenie ma filtr HEPA i filtr węglowy. W tej kategorii wyróżniają się sprzęty marek Sharp i Philips.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nawilżanie powietrza

2 grudnia 2024 · 4 minuty czytania

Efekt Coandy – na czym polega i gdzie jest wykorzystywany?

Efekt Coandy zjawisko fizyczne nazwane na część rumuńskiego konstruktora Henri Coandy. Pozwala ono manipulować kierunkiem przepływu powietrza lub płynu. Znajdziesz je m.in. w klimatyzatorach, oczyszczaczach, ale także np. suszarkach do włosów. Jak działa efekt Coandy? Skąd taka nazwa? I jak wpływa na działanie oczyszczaczy powietrza czy klimatyzatorów?

28 listopada 2024 · 6 minut czytania

Alergeny wziewne – kompendium wiedzy dla alergików

Pyłki roślinne, zarodni pleśni, roztocza kurzu i zwierzęce alergeny wziewne to problem dotykający prawie połowy z nas. Warto zatem znać o nich kilka faktów.

27 listopada 2024 · 2 minuty czytania

Co pyli na żółto? To te rośliny wytwarzają żółty pyłek

Pytanie o to, co pyli na żółto, pojawia się głównie w maju i czerwcu. To właśnie w tym czasie na …

27 listopada 2024 · 7 minut czytania

Domowy pochłaniacz zapachów – jak pozbyć się nieprzyjemnej woni z wnętrza?

Pierwszym krokiem w pozbyciu się nieprzyjemnych zapachów jest regularne sprzątanie, wietrzenie pomieszczeń i udrożnienie wentylacji. Sprawdź co zrobić, żeby pozbyć się woni z wnętrza.

25 listopada 2024 · 12 minut czytania

Top 13 Roślin Pochłaniających Wilgoć – Naturalne Osuszacze do Twojego Domu?

Czy rośliny pochłaniające wilgoć stanowią faktycznie naturalny i ekologiczny sposób na poprawę mikroklimatu w naszych domach/ Z jednej strony nierzadko oczyszczają one powietrze z toksyn i zanieczyszczeń, potrafią absorbować też dużo wody z otoczenia. Z drugiej, aby rozkwitały potrzebują podlewania czy zraszania. Co jest bardziej skutecnze? Rośliny czy osuszacze powietrza?