4,7
(19)

Nawilżacze na kaloryfer można znaleźć w każdym supermarkecie, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy wielu Polaków odczuwa skutki przesuszenia powietrza na własnej skórze.

Mogłoby się wydawać, że stanowią one idealny sposób na szybkie i tanie podniesienie poziomu nawilżenia.

Jednak czy na pewno są w stanie zapewnić satysfakcjonujące rezultaty, a tym samym konkurować z elektrycznymi nawilżaczami powietrza?

Nawilżacz na kaloryfer – zalety i wady

Zalety

  • Niska cena
  • Duży wybór
  • Niskie koszty użytkowania
  • Estetyka – nawilżacze ceramiczne potrafią być ładne

Wady

  • Bardzo niska skuteczność
  • Możliwość rozwoju mikroorganizmów w wodzie
  • Brak realnej kontroli nad poziomem nawilżania

Ekonomia w parze z estetyką? Nawilżacz powietrza ceramiczny

Nawilżacze na grzejnik przyciągają uwagę przede wszystkim swoją niską ceną. Większość z nich kosztuje od 10 do 50 zł, a więc znacznie mniej od dobrych nawilżaczy elektrycznych.

Jednocześnie są to przedmioty tanie w eksploatacji, ponieważ nie zużywają prądu i nie mają żadnych elementów wymiennych, a do tego według producentów i sprzedawców można napełniać je zwykłą, kranową wodą.

Kolejną zaletą nawilżaczy w formie pojemników ceramicznych jest atrakcyjny wygląd, dzięki któremu oprócz funkcji praktycznej często odgrywają rolę elementów dekoracyjnych. W sklepach bez problemu można znaleźć modele w różnych kolorach i kształtach.

Obok nawilżaczy charakteryzujących się prostą formą dostępne są pojemniki w formie serc i zwierząt, które podobają się nie tylko najmłodszym.

Wydajność nieadekwatna do potrzeb!

Niestety, nawilżacze na kaloryfer mają też poważną wadę, jaką jest niska wydajność, z powodu której ich wpływ na wilgotność powietrza jest znikomy.

Nawilżacz ceramiczny na grzejnik
Przykładowy nawilżacz ceramiczny na grzejnik. Źródło: Canva.com

Warto wspomnieć o tym, że w pokoju o wielkości 20 m² zaleca się stosowanie nawilżacza powietrza, którego wydajność wynosi przynajmniej 2-5 l na dobę, a więc nawet 200 ml/h.

ZROBILIŚMY TEST i sprawdziliśmy, czy nawilżacze nagrzejnikowe faktycznie są skuteczne

TEST 1.

W trakcie przeprowadzonego przez nas testu do opróżnienia pojemnika mieszczącego maksymalnie 250 ml wody doszło dopiero po trzech tygodniach (temperatura w pomieszczeniu wynosiła od 17 do 21 st. C).

Daje to niespełna 12 ml na dobę, czyli 0,5 ml na godzinę. Co więcej, po jednej dobie pracy w pokoju o przesuszonym powietrzu (wilgotność względna 38%) poziom nawilżenia się nie zmienił.

TEST 2.

W drugim teście na gorących grzejnikach, które ogrzewały dość duże pomieszczenie woda zniknęła po czasie 5-ciu dni, co dało rezultat 50 ml dziennie.

WNIOSKI

Nawilżacze na kaloryfer mogą zatem sprawdzić się w pomieszczeniach, w których poziom nawilżenia spada tylko czasem nieznacznie poniżej normy, ale nie sprawią, że wilgotność względna osiągnie 40%, jeśli bez nawilżacza jest dwukrotnie niższa, co w sezonie grzewczym zdarza się bardzo często.

Nawilżacze na kaloryfer należy traktować z przymrużeniem oka.

Alternatywne metody nawilżania powietrza

Zamiast nawilżacza na kaloryfer do poprawy wilgotności powietrza można wykorzystać:

Pomiar dokładności higrometru.
Porównanie pomiarów wilgotności. Źródło: Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

1. Nawilżacz powietrza

W utrzymywaniu prawidłowej wilgotności najlepiej radzi sobie elektryczny nawilżacz powietrza. Szczególną uwagę polecamy zwrócić na modele wykorzystujące technologię ewaporacji.

Są one wprawdzie nieco droższe od najtańszych modeli nawilżaczy ultradźwiękowych i parowych, ale w zamian oferują najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Rekomendowane przez nas nawilżacze ewaporacyjne to Klarta Humea WiFi, Philips HU4816/10 oraz Philips HU4813/10. Wyróżniają się one najlepszym stosunkiem ceny do oferowanych możliwości.

Ranking nawilżaczy powietrza

Top 3 nawilżacze


2. Mokry ręcznik

Jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych sposobów na podniesienie wilgotności jest wieszanie na grzejnikach mokrych ręczników. 

Tempo parowania uzależnione jest m.in. od powierzchni parowania, tak więc ręcznik jest w stanie nawilżyć powietrze szybciej niż mały ceramiczny nawilżacz powietrza.

mokry ręcznik jako domowy sposób na nawilżenie
Mokry ręcznik na grzejniku w mieszkaniu. Źródło: Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Aby osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty, należy dbać o to, aby ręcznik pozostawał cały czas mokry. Warto też często go prać i to w ekologicznych środkach, ze względów bezpieczeństwa. 

Lepiej zrezygnować z płukania środkami chemicznymi, które zazwyczaj są szkodliwe.

3. Wilgotna firanka

To metoda wykorzystywana głównie wiosną i latem, kiedy na zewnątrz jest wystarczająco ciepło, aby okno albo drzwi balkonowe mogły pozostać otwarte.

wilgotna firanka w pokoju z pieskiem
Pies na kanapie na tle wilgotnej firanki. Źródło: Canva.com

Firankę można zastąpić prześcieradłem. Efekt jest słaby, a co więcej także i tutaj należy uważać na to, czego używa się podczas prania.

4. Pojemnik z gorącą wodą

Pojemnik z gorącą wodą. Źródło: Canva.com

Kolejny sposób na podniesienie wilgotności powietrza to ustawienie w pokoju pojemnika z gorącą wodą.

Należy jednak pamiętać o tym, że pojawia się tu ryzyko poparzenia – zarówno parą wodną i wodą, jak i nagrzanym pojemnikiem.

Wskazówki dla użytkowników nawilżaczy na kaloryfer

  1. Jeżeli postanowisz wybrać nawilżacz powietrza na grzejnik, to zaopatrz się w kilka takich pojemników, dzięki czemu wpływ na wilgotność powietrza będzie nieco lepszy.
  2. Dbaj również o to, aby nie stały się one siedliskiem bakterii. Sam nawilżacz warto co kilka dni dokładnie umyć.
  3. Do nawilżacza najlepiej wlewać wodę przegotowaną (wysoka temperatura zabija bakterie) i regularnie ją wymieniać.

Nawilżacz na kaloryfer – najczęstsze pytania i odpowiedzi – FAQ

Nie warto. Choć nawilżacz ceramiczny na grzejnik ładnie wygląda, to jego pojemność i skuteczność jest niska. Więcej opisujemy w artykule.

Jeśli chcesz realnie podnieść wilgotność powietrza – wybierz nawilżacz powietrza. Najlepszym rodzajem jest nawilżacz ewaporacyjny.
Testowaliśmy nawilżacz ceramiczny na grzejnik – 250 ml wody ubyło w 3 tygodnie. Dla porównania – testowane nawilżacze powietrza np. Klarta Humea WiFi zużywają ok. 250 ml/h (na najszybszym trybie).

Źródła:

  1. Dane techniczne nawilżacza Klarta Humea WiFI. Klarta.pl
  2. Dane techniczne nawilżaczy Philips HU4813/10 i Philips HU4816/10. Philips.pl

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 4,7 / 5. Ilość ocen: 19

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

4 komentarzy

  • Ja od kilku miesięcy używam HB UH2021DBL i jestem zadowolony. Szybko podnosi RH z 45 do 70%. A że mgiełka? Przynajmniej wiem, że działa i nie oszukuje nic.
    • Cieszę się, że sprawdza się Panu ten model. Najważniejsze, że realizuje swoje zadanie i czuje Pan pozytywną różnicę. Mgiełka jest o tyle problematyczna, że nie tylko powoduje mokrą plamę wokół (meble czy podłoga), ale też jednak trochę oszukuje - sprawia, że nawilżacz, który stoi w jej oparach zawyża odczyty. Realnie może mieć Pan więc np. nie 70%, a 55% ;) Pozdrawiam serdecznie!
        • Nie wiem, jaki jest metraż pomieszczenia, gdzie stoi HB. Jeśli standardowe 20-30 m2, to Xiaomi Evaporative 2 lub Klarta Humea WiFi, jeśli większy to polecam serdecznie Klartę Humea Grande (https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje-nawilzaczy-powietrza/klarta-humea-grande/)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nawilżanie powietrza

24 grudnia 2024 · 3 minuty czytania

Co pyli w styczniu? Te rośliny jako pierwsze szkodzą alergikom

5 (1) Czy styczeń to miesiąc, w którym osoby zmagające się z alergią na pyłki roślinne, mogą czuć się bezpieczne? …

17 grudnia 2024 · 4 minuty czytania

Jak działa oczyszczacz powietrza? To bardzo proste

Oczyszczacz powietrza to dla Ciebie czarna magia? Chcesz dowiedzieć się, jak działa to urządzenie? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

13 grudnia 2024 · 8 minut czytania

Jak nawilżyć powietrze w pokoju? Warto wiedzieć przed zimą

4,8 (6) Wilgotność powietrza w pomieszczeniach jest ważna zwłaszcza zimą. Pozwala bowiem lepiej chronić drogi oddechowe przed zakażeniami. Nawilżone powietrze …

10 grudnia 2024 · 4 minuty czytania

Co to jest higrostat? Jak działa i czy jest konieczny?

4,9 (7) Higrostat, podobnie np. jak termostat czy tempomat, to pewnego rodzaju programator, który reguluje poziom wilgotności w danym miejscu. …

2 grudnia 2024 · 4 minuty czytania

Efekt Coandy – na czym polega i gdzie jest wykorzystywany?

Efekt Coandy zjawisko fizyczne nazwane na część rumuńskiego konstruktora Henri Coandy. Pozwala ono manipulować kierunkiem przepływu powietrza lub płynu. Znajdziesz je m.in. w klimatyzatorach, oczyszczaczach, ale także np. suszarkach do włosów. Jak działa efekt Coandy? Skąd taka nazwa? I jak wpływa na działanie oczyszczaczy powietrza czy klimatyzatorów?