Testujemy.
Oceniamy.
Porównujemy.

Jeśli czytasz ten artykuł, to nadal stoisz przed trudnym wyborem oczyszczacza powietrza do domu. Modeli dostępnych na polskim rynku jest już ponad 200. Kosztują od 250 do nawet 6000 zł. Który jest dobry? Prawie każdy, ale nie każdy wybór jest opłacalny. Po lekturze tego tekstu łatwiej zdecydujesz, który dla Ciebie jest najlepszy.
Spis treści
Ze względu na wentylację, ściany, drzwi i właściwości powietrza nie jest łatwo oczyścić całego mieszkania jednym oczyszczaczem.
To tak jak jedną żarówką nie oświetlisz całego domu. Trochę światła dotrze do innych pomieszczeń, jeśli zostawisz otwarte drzwi, ale to tylko namiastka tego, ile światła jest w pokoju, gdzie żarówka się świeci.
Tak samo jest z oczyszczaczem powietrza. Standardem stało się użytkowanie osobnych urządzeń w sypialniach i pokojach dziennych.
Polski smog to przede wszystkim drobne pyły, które widzimy w postaci dymu wydobywającego się z kominów i rur wydechowych.
Technologią, którą prawdopodobnie znasz od lat, a która skutecznie chroni przed drobnym pyłem jest filtr HEPA. W wielu domach znajdziesz je w odkurzaczach.
Oczyszczacz zawierający filtr klasy HEPA będzie skutecznie wyłapywał smog. Z czasem zobaczysz, jak biały filtr będzie szarzał. To oznaka, że działa. Gdy bardzo ściemnieje, to wymienisz go na nowy.
Z praktycznego punktu widzenia nie ma znaczenia czy filtr ma oznaczenie H14, H13, E12 czy E11. Każdy z wymienionych sprawdzi się idealnie w wyłapywaniu szkodliwych drobin. Przetestowaliśmy w laboratorium kilkanaście modeli oczyszczaczy powietrza i znacznie ważniejsze od filtra było połączenie czujników, trybu automatycznego i mocy oczyszczającej.
Oczyszczacz powietrza pomaga chorym na alergie wziewne i astmę wyłapując alergeny, które są gołym okiem niewidoczne. Podobnie, jak w przypadku smogu za działania antyalergiczne odpowiada filtr HEPA. Jaki wybrać? Patrz wyżej.
Oczyszczacze świetnie radzą sobie z alergenami psów, kotów, krzewów, drzew itp. Wyłapują też białka roztoczy. Nie usuwają ich samych. Urządzenie może pośrednio zmniejszyć ich liczbę poprzez redukcję ilości kurzu.
Nie licz tylko, że oczyszczacz zastąpi Ci odkurzacz. Wyłapywanie kurzu to taka funkcja przypadkowa, która zależy wprost od prędkości przepływu powietrza przez oczyszczacz. Jeśli wybierzesz model, który jest cichy i mało dmucha na wolnych obrotach, to nie licz, że będzie Cię omijać sobotnie sprzątanie.
Odpowiednia wilgotność powietrza, to lepsza odporność dróg oddechowych i kondycja skóry, włosów czy oczu. Fajnie, gdy utrzymuje się ona blisko 50%.
Ze względu na fakt, że zimne powietrze może transportować mniej wody, szczególnie w mroźne dni wilgotność powietrza potrafi drastycznie spaść. Sprawdzisz to higrometrem, który kupisz w każdym elektromarkecie czy sklepie budowlanym już za 20 zł.
Na rynku są dostępne oczyszczacze z nawilżaczami. Możesz też kupić osobny oczyszczacz i nawilżacz (wybierz koniecznie ewaporacyjny, bo nawilża w sposób zdrowy).
Oczyszczacz dobieramy do metrażu pomieszczenia (patrz punkt 1). Producenci często piszą, jaki metraż może obsłużyć ich sprzęt. Niestety nie ma jednego standardu na podawanie tej wartości. Dlatego w naszym serwisie ujednolicamy wartości na podstawie maksymalnej ilości powietrza, którą może oczyścić konkretny model w ciągu godziny. Określa go parametr CADR, który stosowany jest często zamiennie z ilością przepływu powietrza przez urządzenie z filtrami.
Mieszkasz na Śląsku? Masz duży problem ze smogiem?
Nie kupuj oczyszczacza “na styk”. Dobierz model tak, by metraż jaki chcesz chronić stanowił do ½ , maksymalnie ⅔ deklarowanej powierzchni. W ten sposób oszczędzisz sobie nerwów na
Przykład:
Producent modelu Winix Zero deklaruje, że oczyszczacz ochroni aż 99 m². Według nas urządzenie powinno pracować maksymalnie w pokoju o powierzchni 57 m². Jeśli mieszkasz w Rybniku i masz duży salon kup Winixa do pokoju o maksymalnej powierzchni 40 m². Jeśli mieszkasz w Gdyni to urządzenie może ochraniać Twój salon o metrażu nawet 57 m².
Wielokrotnie spotkaliśmy się z faktem, że doradcy w elektromarketach doradzali zakup oczyszczacza pytając o wielkość mieszkania (patrz punkt 1), a pytani o dobór oczyszczacza do konkretnego pokoju doradzali stale ten sam model bez względu na metraż. Gdybyśmy poszli za rekomendacją doradcy często skończyłoby się zakupem dużego modelu, który nie jest potrzebny w małej sypialni, a w której zabierze miejsce.
Oczyszczacze powietrza mają bardzo zbliżone konstrukcje. Zazwyczaj składają się z plastikowej obudowy, silnika elektrycznego, wirnika (wiatraczka), zestawu filtrów, czujnika lub zestawów czujników, układu elektronicznego i przewodu. To oczywiście uproszczenie, ale istotne, by zrozumieć, że dzisiaj rynek oczyszczaczy powietrza w Polsce jest młody, a do tego oczyszczacze łatwo zaliczyć do produktów ochrony zdrowia. Fakt, że zdrowie jest najważniejsze łatwo jest wykorzystywane przez firmy, które ustalają wysokie marże na oczyszczaczach powietrza.
Oczyszczacz jest cichy, gdy jest wyłączony. Oczyszczacz może być cichy, gdy pracuje w trybie nocnym (zwanym czasami Sleep). Niestety nie ma na rynku oczyszczacza, który jest bardzo wydajny i cichy przy pracy wykorzystującej swoje maksimum możliwości. Hałas, który generują masy powietrza, które przepycha urządzenie przez filtry będzie wyraźnie słyszalne. Większość urządzeń jest pod tym względem głośna. Niektóre są mniej głośne.
Niestety nie ma standaryzacji w mierzeniu i podawaniu poziomów hałasów generowanych przez oczyszczacze, więc często wartość zadeklarowana jako 50 dB zamienia się w prostym teście sonometrem w dźwięk o natężeniu ponad 60 dB.
Pogódź się z tym, że oczyszczacz będzie szumił.
Ciekawostka
W naszych domach istnieje notoryczny hałas o natężeniach od 35 do nawet 45 dB. Nazywamy go szumem tła. Nasz mózg się przyzwyczaja i go wycina, więc wydaje się nam, że go nie słyszymy.
Jeszcze ciekawszy jest fakt, że człowiek w komorze bezechowej, gdzie trudno o jakiekolwiek dźwięki zaczyna czuć się bardzo niekomfortowo i brak szumu czy dźwięków doprowadza go do szału.
Jeśli pomieszczenie, w którym chcesz zadbać o powierzchnię większą niż 50 m2 warto rozważyć 2 lub więcej urządzeń.
Wesprzyj nasz rozwój
Trafiasz na ten artykuł, bo odwiedziłaś/eś wcześniej nasz serwis – Ranking-oczyszczaczy.pl i przywiodła Cię tu reklama, którą uznałeś za odpowiednią. Jeśli uznasz, że robimy dobrze swoją pracę, to będziemy wdzięczni, gdy pomożesz nam się rozwijać, finalizując zakup oczyszczacza poprzez kliknięcie w link do partnerskiego sklepu. Linki te pozwalają nam zarabiać i rozwijać serwis. Umieszczamy je w rankingu (Sprawdź ofertę) oraz recenzjach. Zawsze kierujemy do zaufanych sklepów, których pracownicy zaopiekują się dobrze problemem jakości w Twoim domu.