Filtry w oczyszczaczach powietrza dla alergików  – które wybrać?

Maciej Kluba

Maciej Kluba

4 minuty czytania

Według danych opublikowanych w 2021 roku, ok. 12 mln Polaków cierpi z powodu alergii wziewnych, z czego 8 mln doświadcza częstego nieżytu nosa, zaś 4 miliony zmagają się z poważniejszą astmą. Dobrą wiadomością jest natomiast fakt, że łagodzić przebieg alergii mogą oczyszczacze powietrza. Cieszy też rosnąca świadomość i zaufanie użytkowników do tych urządzeń. Jakiego rodzaju filtry muszą się w nich znaleźć, by oczyszczacze były skuteczne dla alergików?

Filtry w oczyszczaczach powietrza dla alergików

oczyszczacze-dla-alergika-polecane-filtry
Przedstawienie filtrów, grafika. Opracowanie Ranking-Oczyszczaczy.pl

Filtr HEPA

filtr-hepa-wyglad
Filtr HEPA w oczyszczaczu powietrza. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Absolutne ”Must Have” wszystkich oczyszczaczy powietrza dla alergików. Dzięki swojej harmonijkowej, niezwykle szczelnej budowie, Filtr HEPA zatrzymuje nawet mikroskopijne cząstki stałe o wielkości 0,001 mikrona (70 razy mniej od średnicy ludzkiego włosa). 

Dlatego też bez problemu radzi sobie również z alergenami wziewnymi, których rozmiary to np. 10-200 mikronów w przypadku pyłków roślin, 2-5 mikronów w kontekście zarodników pleśni lub 0,5-200 mikronów w przypadku sierści i złuszczonego naskórka. Dokładne dane dot. rozmiarów cząstek poszczególne alergenów, np. roztoczy kurzu domowego czy pyłków poszczególnych roślin znajdziesz w artykule: Oczyszczacz powietrza dla alergików – jaki wybrać?

Nie tylko alergeny, ale też smog

Filtry HEPA zatrzymują także wiele substancji smogowych, w tym pyły zawieszone, czyli główny składnik smogu. Jest to o tyle istotne, gdyż smog przyczynia się do wzrostu liczby alergików i nasilenia objawów alergicznych.

Filtr wstępny

coway-filtr-wstepny
Filtr wstępny do oczyszczacza Coway Classic. Materiał producenta.

Filtr wstępny to siatka, która powstrzymuje większe cząstki zanieczyszczeń stałych, tj.: 

  • Kurz
  • Włosy
  • Sierść

Może on stanowić osobny element, lub też być zintegrowanym z filtrem HEPA lub HEPA i węglowym (w cylindrycznych filtrach 3w1).

Oprócz zatrzymywania większych zanieczyszczeń, filtr wstępny  ma jeszcze jedną zaletę – chroni dalsze filtry przed szybszym zapychaniem się, wydłużając w ten sposób ich żywotność.

Filtr węglowy

filtr-weglowy-klarta-forste
Filtr węglowy oczyszczacza powietrza Klarta Forste 4. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Pomimo szerokiego wachlarza zatrzymywanych substancji stałych, filtry HEPA nie neutralizują zanieczyszczeń gazowych. Dlatego też są one nieskuteczne w oczyszczaniu powietrza z takich toksyn jak dym papierosowy, aceton albo formaldehyd. I tu przydaje się filtr węglowy. Odsetek osób uczulonych na aceton, formaldehyd czy inne lotne związki organiczne jest jednak niewielki, a objawy alergii dotyczą głównie skóry (swędzenie, pieczenie, wykwity skórne). Dlatego też filtr węglowy jest dobrym uzupełnieniem dla HEPY, jednak nie jest on konieczny w przypadku filtrów dla alergików.

Jonizator powietrza

jonizator-w-sharp-kc-d40euw
Jonizator powietrza w oczyszczaczu powietrza Sharp KC-D40EUW. Materiały Ranking-Oczyszczaczy.pl

Wsparciem w usuwaniu pyłów smogowych, jak i alergicznych może być jonizacja powietrza. Jej skuteczność w redukcji roztoczy zbadali m.in Suhaili Zainal Abidin i Ho Tze Ming. Dla roztoczy D. pteronyssinus i D. farinae śmiertelność po 6 godzinach wynosiła odpowiednio około 39% i 13%, natomiast po 24 godzinach 82% i 70%. Wyniki te dotyczyły jednak roztoczy unoszących się swobodnie w powietrzu. W przypadku, gdy były uwięzione w materacach czy dywanach, skuteczność była ponad 2-krotnie niższa.

Widzimy to też w naszych testach oczyszczaczy powietrza, gdzie włączona jonizacja przyczynia się do szybszego pozbycia się pyłów PM2,5 z pomieszczenia testowego (czas ok. 5% krótszy). Sama jonizacja jednak nie wystarcza do efektywnego usuwania zarazków. Wyjmując filtry z Sharpa KC-G40EUW i polegając wyłącznie na jonizacji Plasmacluster, zaobserwowaliśmy że po 3 godzinach liczba cząstek PM2,5 spadła dopiero o połowę. Przy włożonych filtrach ten sam oczyszczacz wykonuje nasz test w około 25 minut.

Jakich filtrów NIE POLECAMY dla alergików?

filtry-nie-dla-alergikow
Filtr elektrostatyczny wielokrotnego uzytku i filtr wodny od producenta Webber. Materiały Allegro i Webber. Opracowanie Ranking-Oczyszczaczy.pl
  • Filtrów wodnych – oczyszczacz z filtrem wodnym to w rzeczywistości nawilżacz powietrza, w którym oczyszczanie jest poniekąd efektem ubocznym zachodzącym przy okazji, ograniczając się jedynie do największych zanieczyszczeń. 
  • Filtrów elektrostatycznych – Wykorzystując wyładowania elektrostatyczne, naładowane ujemnie filtry elektrostatyczne przyciągają naładowane dodatnio cząstki kurzu i pyłków. Jest to więc rozwiązanie bardzo dobre z punktu widzenia alergika. Dlaczego zatem ich nie polecamy? Oczyszczacze elektrostatyczne są z reguły bardzo drogie, kosztując nierzadko 7-8 tysięcy złotych. Czas oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń jest również dłuższy niż w przypadku urządzeń z filtrami HEPA.

Co ile wymieniać filtry w oczyszczaczach dla alergików?

Filtr HEPA

W przypadku filtrów HEPA, standardowo przyjmuje się 6-12 miesięcy żywotności. Niektórzy producenci, jak np. Klarta w przypadku modelu Stor 2 przewiduje 24 miesiące żywotności. Producent Oczyszczaczy Sharp deklaruje nawet 10-letnią wytrzymałość filtra HEPA. Jednak przy tak dużym smogu, jaki obserwujemy w Polsce, bardziej racjonalna będzie wymiana po ok. 3-5 latach. O ostatecznej przydatności filtra HEPA decydują:

  • Stopień zanieczyszczenia powietrza w miejscu użytkowania
  • Częstotliwość użytkowania oczyszczacza
  • Wielkość oczyszczanych pomieszczeń

Filtr węglowy

Podobnie jak filtr HEPA, podlega on wymianie. Niektórzy producenci przewidują znacznie krótszą żywotność filtrów węglowych, np. Winix sugeruje wymianę co 3 miesiące. Inni jak Klarta czy Philips radzą robić to co rok lub nawet 2 lata.

Filtr wstępny

Nie podlega wymianie. Należy go jedynie co jakiś czas odkurzyć lub wyczyścić zwilżoną ściereczką.

Jonizator powietrza

W większości modeli moduł jonizatora nie jest wymienialny. Jeśli jesteś zainteresowany jonizacją, przeczytaj ten artykuł: Oczyszczacz powietrza z jonizatorem – 5 najlepszych modeli do 1000 i 2000 zł.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 3,9 / 5. Ilość ocen: 12

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oczyszczanie powietrza w domu

18 listopada 2024 · 3 minuty czytania

Moc ssania odkurzacza — jak ją dobrać do potrzeb? 

Bez względu na to, czy wybierasz odkurzacz pionowy, robot sprzątający, czy odkurzacz tradycyjny, kluczowa jest moc ssania.  To właśnie ona …

15 listopada 2024 · 6 minut czytania

Klasa efektywności energetycznej – wszystko, co musisz wiedzieć

Etykieta energetyczna informuje użytkowników urządzeń RTV i AGD o możliwym poborze energii stosowanych urządzeń. Mobilizuje również producentów do rozwijania technologii obniżających pobór energii elektrycznej w oferowanych sprzętach. W 2021 roku weszła w życie nowelizacja klas efektywności energetycznej zastępująca m.in. dawne klasy A+++, A++, A+ oraz A. Pojawił się nowy bardziej przejrzysty i intuicyjny podział: od A do G.. Co oznacza klasa efektywności energetycznej? Jak czytać etykiety i jakie urządzenia są nimi objęte?

14 listopada 2024 · 3 minuty czytania

Pylenie brzozy – praktyczne informacje dla alergików

Pylenie brzozy to trudny czas dla alergików, ponieważ pyłek tego drzewa jest jednym z najczęstszych alergenów wziewnych. Wykazuje on silne …

11 listopada 2024 · 4 minuty czytania

Woda z osuszacza powietrza – do czego można ją wykorzystać?

Osuszacze powietrza pomagają w usunięciu wilgoci, zarodników pleśni, czy grzybów. Jednak co zrobić z wodą, która zbiera się w zbiorniku …

8 listopada 2024 · 4 minuty czytania

Tani dobry odkurzacz bezprzewodowy – czy taki w ogóle istnieje? Analizujemy oferty w sklepach

Odkurzacze na akumulator to wygodne urządzenia, które pomogą Ci zadbać o porządek.  Dotyczy to zarówno lekkich modeli pionowych, jak i …