Wilgotność powietrza w pomieszczeniach jest ważna zwłaszcza zimą. Pozwala bowiem lepiej chronić drogi oddechowe przed zakażeniami. Nawilżone powietrze wpływa na kondycję błon śluzowych, które stanowią naturalną barierę ochronną przed wirusami grypy, SARS-CoV-2 czy bakteriami anginy.
Zatem jak nawilżyć powietrze w pokoju zimą? Czy nawilżacz powietrza to jedyne wyjście, czy istnieją może domowe sposoby nawilżania powietrza?
Jak nawilżyć powietrze w pokoju? 5 sposobów, jeden szczególnie opłacalny
- Elektroniczne nawilżacze powietrza
- Nawilżacz ceramiczny
- Kolekcja roślin domowych
- Suszenie prania, otwarte drzwi do łazienki
- Systemowy odzysk wilgoci
Jak nawilżyć powietrze w pokoju? Biorąc pod uwagę czas, w jakim osiągamy pożądany efekt, jak i łatwą możliwość kontroli wilgotności, nawilżacz powietrza to najprostszy i najtańszy sposób.
Wyposażony w higrostat nawilżacz powietrza umożliwia ustawienie docelowej wartości wilgotności, którą następnie urządzenie będzie samodzielnie utrzymywać.
Zdaniem eksperta: Higrostat to przede wszystkim wygoda i spokój na co dzień. Dzięki niemu nie musisz co chwilę sprawdzać poziomu nawilżenia ani regulować intensywności pracy. |
Nie wszystkie nawilżacze posiadają higrostat, dlatego przed zakupem warto się upewnić, czy znajduje się on w wyposażeniu danego sprzętu.
Alternatywą dla nawilżaczy powietrza mogą być domowe sposoby nawilżania. Są to jednak metody mniej wydajne, kosztujące często więcej czasu, energii, a nawet pieniędzy (jak np. kolekcja roślin domowych).
1. Nawilżacz powietrza, czyli najlepsza metoda na suche powietrze
Na rynku dostępne są 3 rodzaje urządzeń: nawilżacze ewaporacyjne, ultradźwiękowe oraz dość rzadko spotykane nawilżacze parowe.
Ze względu na największą higieniczność nawilżania i stosunkowo łatwe utrzymanie nawilżacza, polecamy wybór nawilżaczy ewaporacyjnych.
Większość nawilżaczy wyposażona jest w wilgotnościomierz (higrometr) oraz wspomniany higrostat. Dzięki temu możesz łatwo kontrolować poziom wilgotności swojego pomieszczenia. Trudno więc o przesuszenie, jak i przenawilżenie pokoju.
W zależności od modelu, nawilżacze powietrza oddają do pomieszczenia od ok. 200 do nawet 600 ml wody w ciągu godziny, a więc nawet 14 litrów dziennie.
To wartość kilkunastokrotnie większa niż są w stanie zapewnić tradycyjne nawilżacze ceramiczne lub rośliny domowe.
Warto wiedzieć: Jedyne, o czym musimy pamiętać to regularna wymiana wody i okresowe mycie filtrów oraz zbiornika na wodę. Będzie to z korzyścią zarówno dla urządzenia, jak i dla nas samych, bowiem uchronimy się przed potencjalnymi drobnoustrojami rozwijającymi się w nawilżaczu. |
Zobacz nasz poradnik video i sprawdź, które modele nawilżaczy warto kupić:
Jak wybrać nawilżacz powietrza?
Wybierając nawilżacz powietrza, warto wziąć pod uwagę kilka czynników:
- Wydajność nawilżania (najważniejszy parametr) – przekłada się na metraż, na którym możemy stosować nawilżacz. Większość producentów przyjmuje przelicznik, w którym do nawilżenia 1 m2 potrzeba 7 ml wody.
Warto wiedzieć: Pamiętaj, że jest to jednak uproszczony stosunek, który może być nieco inny w zależności od wentylacji pomieszczenia, stopnia jego nagrzewania się czy higroskopijności mebli i materiałów wykończeniowych. |
- Higrostat i higrometr – wspomniany już higrostat reguluje intensywność nawilżania, wilgotnościomierz pozwala odczytać aktualny poziom wody w otoczeniu
- Zbiornik na wodę – im większy, tym rzadziej będziemy musieli dolewać lub wymieniać wodę w urządzeniu. 2 litry pojemności to rozsądne minimum.
- Głośność –
- Koszty eksploatacji – nawilżacze ewaporacyjne na papierze są najdroższymi w eksploatacji, gdyż spora część urządzeń wymaga wymiany filtrów. Można do nich jednak śmiało wlewać wodę kranową, co znacznie zmniejsza koszty np. w porównaniu z nawilżaczami ultradźwiękowymi. W przypadku tych drugich warto korzystać z wody destylowanej
Wyjmowanie filtra ewaporacyjnego z nawilżacza Klarta Humea Grande. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl
2. Nawilżacz na grzejnik
Ceramiczny pojemnik, który napełnia się wodą i wiesza na kaloryferze. Z racji, że nie jest urządzeniem elektrycznym, nie daje żadnej możliwości sterowania poziomem nawilżenia. Plusem jest niska cena, jednak nie wpływa istotnie na wilgotność powietrza.
Z naszych testów wynika, że oddaje dziennie maks. 50 ml wody (przy mocnym ogrzewaniu przez kaloryfer).
Dobry ewaporacyjny nawilżacz powietrza taki wynik gwarantuje w kilkanaście minut (a nie dobę). Średnia wydajność małych nawilżaczy powietrza to ok. 200 ml/h.
Jeżeli chcemy kontrolować poziom wilgotności, musimy do tego używać zewnętrznych narzędzi, np. własnego higrometru, na którym regularnie będziemy sprawdzać, o ile (jeśli w ogóle) wzrosła wartość nawilżenia.
Więcej na ten temat piszemy w artykule: Nawilżacz powietrza na kaloryfer – HIT czy KIT?
3. Kolekcja roślin domowych
Dzięki transpiracji, czyli naturalnemu procesowi parowania wody z nadziemnych części roślin, para wodna uchodzi do pomieszczenia poprzez aparaty szparkowe (transpiracja szparkowa) bądź kutykulę (transpiracja kutykularna).
Co ważne, intensywność transpiracji jest zależna od wilgotności względnej powietrza. Im wyższa (im bardziej powietrze wysycone jest wodą), tym mniej wody z roślin jest ono w stanie przyjąć.
Przypomina więc to zmienną wydajność nawilżania w nawilżaczach, która będzie wyższa np. przy 30 % aniżeli przy 50 % wilgotności.
Co jednak istotne, efektywność nawilżania za pomocą roślin jest również mniejsza aniżeli ma to miejsce w przypadku tradycyjnych nawilżaczy powietrza.
Szacuje się, że zastosowanie całej ściany roślinnej (tzw. żywe ściany) zwiększy wilgotność powietrza o 6-12 % (przy zastosowaniu jakiegoś systemu odzysku wilgoci).
Biorąc pod uwagę utrzymanie roślin – czas i pieniądze poświęcony na ich podlewanie i pielęgnację, uznajemy taką metodę nawilżania za mało opłacalną.
4. Rozwieszenie mokrego prania, otwarte drzwi do łazienki
Podobnie do nawilżaczy ceramicznych działa wilgotne pranie, które suszymy, rozwieszając je w pokoju.
Dla jeszcze lepszego efektu możemy np. powiesić duże płachty materiału, jak ręcznik czy pościel na grzejniku. Powierzchnia parowania będzie wówczas bardzo duża.
Wzrost wilgotności w pomieszczeniu będzie duży i odczuwalny dość szybko. Jest to jednak rozwiązanie doraźne.
W momencie, gdy pranie wyschnie, wilgotność zacznie szybko spadać. Nie ma również żadnej możliwości regulacji poziomu nawilżenia. Łatwo w takich warunkach o przewilżenie pomieszczenia.
5. System odzysku wilgoci
Dzięki rotorom sorpcyjnym możemy odzyskać aż do 90 % wilgoci z mieszkania. Pozwala to znacznie obniżyć koszty operacyjne na co dzień.
Przy efektywnym odzysku wilgoci, może ona być wykorzystana jeszcze 3-10 razy zanim zostanie utracona w powietrzu wylotowym.
Warto jednak wiedzieć, że takiego typu rozwiązania możemy zastosować na etapie budowy domu, gdy sami projektujemy system ogrzewania i wentylacji.
W przypadku już wybudowanych domów, konieczna będzie jego przebudowa. W przypadku mieszkań w bloku również nie jest to możliwe.
Jaka jest właściwa wilgotność powietrza?
Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić od 40-60 proc. Minimalna wartość określana przez normę budowlaną N-78/B-03421 i wynosi 30 %. Warunki takie mogą jednak okazać się zbyt suche, zwłaszcza dla alergików, osób o wrażliwej na podrażnienia skórze oraz zwierząt domowych.
Z drugiej strony zalecenia mogą tez różnić się w zależności od temperatury. Przykładowo dla 19-20 st. C. zaleca się 55-60 %. Dla 21-22 st. C to 40-45 %.
Wilgotność względna, wilgotność bezwzględna i temperatura
W tym miejscu warto wyjaśnić różnicę między wilgotnością względną, a bezwzględną, jak również wpływ temperatury na poziom nawilżenia powietrza.
- Wilgotność względna –stosunek ilości wody obecnej w powietrzu do całkowitej ilości, która może się zmieścić w powietrzu w danym pomieszczeniu (przy danej temperaturze). Wyraża się ją w %.
- Wilgotność bezwzględna – ilość wody obecnie znajdującej się w powietrzu, wyrażana w g/cm3.
Zdolność powietrza do przyswajania wody rośnie razem z temperaturą. Oznacza to, że ta sama ilość wody w g/cm3 (wilgotność bezwzględna) przy 0 st. C da wyższą wilgotność względną niż np. przy 20 st. C.
Gdy zimą chłodne powietrze z otoczenia trafia do budynku, ulega nagrzaniu, lecz ilość wody w nim pozostaje niezmienna.
Na zewnątrz była ona wystarczająca do zachowania wilgotności w granicach 40-60%, a w środku jest zbyt mała.
Jaka wilgotność powietrza w pokoju dla alergików?
Alergicy na roztocza powinni szczególnie pilnować wilgotności powietrza.
Zbyt niska powoduje przesuszenie ich i tak sfatygowanych już śluzówek, które nie są w stanie bronić się wirusami, np. powodującymi zapalenie gardła czy nosa.
Z kolei zbyt wysoka, np. utrzymujące się długo powyżej 55-60% przy jednocześnie wysokiej temperaturze – 25 st. C (o co nietrudno, gdy mocno ogrzewamy mieszkanie zimą) sprzyja rozwojowi roztoczy kurzu domowego.
Te niewidoczne gołym okiem żyjątka lubią bowiem ciepłe i wilgotne środowisko.
Źródła:
1. Autor nieznany. Wilgotność względna powietrza i jej wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniach. Blog Swegon. 12.2022. www.blog.smegon.com