Ozonator powietrza. Co daje i jak go używać?

Katarzyna Wnuk

Katarzyna Wnuk

7 minut czytania

Ozonator powietrza to urządzenie przeznaczone do dezynfekcji poprzez użycie dużych dawek ozonu (O3). Nie jest to alternatywa dla oczyszczacza powietrza, ponieważ ozonowanie nie usuwa np. pyłów zawieszonych.

Ponadto podczas korzystania z ozonatora trzeba zachować ostrożność, gdyż stężenie potrzebne do wyeliminowania wirusów czy zarodników pleśni znacznie przekracza poziom bezpieczny dla ludzi i zwierząt.

Domowy ozonator – jaki wybrać?

Kluczowym parametrem generatora ozonu jest jego wydajność, czyli ilość ozonu wytwarzanego w ciągu godziny. W niewielkich pokojach wystarczy ozonator o wydajności 500 mg/h.

W większych pomieszczeniach warto zastosować urządzenie generujące ozon w ilości 1000 mg/h lub większej.

Ponadto podczas wyboru ozonatora domowego należy uwzględnić opłacalność, czyli relacje pomiędzy ceną a wydajnością i oferowanymi funkcjami.

Popularne ozonatory do domu

Prezentujemy pięć popularnych ozonatorów powietrza dostępnych na polskim rynku. Urządzenia uszeregowane są od najtańszego do najdroższego.

Ozox 10G HF198

Ozox 10G HF198 - generator ozonu

Ozox 10G HF198 to generator ozonu, który pomimo niskiej ceny jest bardzo wydajny.

Generuje bowiem ozon w ilości 10000 mg/h. Jeśli chodzi o funkcje dodatkowe, to wygląda już trochę słabiej, ponieważ oferuje wyłącznie timer.

Marka i modelOzox 10G HF198
Cena304 zł
Wydajność10000 mg/h
Funkcje dodatkowetimer

Eltom/ZMP N202C

ozonator-ZMP-N202C

Eltom N202C i ZMP N202C to ten sam model generatora ozonu, oferowany przez dwie marki. Jego wydajność wynosi 500 mg/h.

W zestawie znajduje się rurka umożliwiająca ozonowanie wody i żywności. Ponadto dostępny jest tu timer, dzięki któremu można ustawić pożądany czas ozonowania.

Marka i modelEltom/ZMP N202C
Cena333 zł
Wydajność500 mg/h
Funkcje dodatkowetimer, ozonowanie wody i żywności

Byzoo OZG3

ozonator-Byzoo-OZG3

Byzoo OZG3 to ozonator powietrza, którego wydajność wynosi 600 mg/h. Do urządzenia zostały dołączone dwie rurki, umożliwiające wykorzystanie go do ozonowania wody i żywności.

Ponadto znalazł się tutaj timer, a sterowanie jest możliwe za pośrednictwem pilota.

Marka i modelByzoo OZG3
Cena339 zł
Wydajność600 mg/h
Funkcje dodatkowesterowanie pilotem, timer, ozonowanie wody i żywności

Ulsonix 65W Airclean 5G-Wl

Ulsonix-65W-Airclean-5G-Wl
Ulsonix-65W-Airclean-5G-Wl – ozonator

Ulsonix 65W Airclean 5G-Wl to wydajny, choć prosty generator ozonu. Jego wydajność wynosi 5000 mg/h.

Z funkcji dodatkowych dostępny jest wyłącznie timer. Urządzenie zostało wyposażone w uchwyt, który ułatwia jego przenoszenie.

Marka i modelUlsonix 65W Airclean 5G-Wl
Cena412 zł
Wydajność5000 mg/h
Funkcje dodatkowetimer

Wenon MF-308

ozonator-Wenon-MF-308-e1688553281888-1024x996

Wenon MF-308 to generator ozonu z jonizatorem. Generuje 1000 mg/h ozonu oraz 18 000 000 j/cm³. Urządzenie zostało wyposażone w wężyk, który można wykorzystać do ozonowania wody albo żywności.

Ma też timer, który pozwala zaplanować moment zakończenia wytwarzania ozonu.

Marka i modelWenon MF-308
Cena489 zł
Wydajność1000 mg/h
Funkcje dodatkowejonizator ostrzowy, timer, ozonowanie wody i żywności

Jak działa urządzenie do ozonowania pomieszczeń

Na rynku dominują ozonatory wykorzystujące proces wyładowań koronowych. Takie urządzenie generuje impulsy elektryczne o wysokim napięciu, a ceramiczne albo krzemowe płytki rozszczepiają cząsteczki tlenu pobrane z powietrza (O2) na wolne atomy, które łączą się w trójtlenek (O3).

Rzadziej spotyka się generatory ozonu, w których wolne atomy tlenu powstają na skutek rozbijania cząsteczek O2 przez światło UV o falach długości 254 nm. Metoda wyładowań koronowych jest powszechniejsza, ze względu na niższe koszty produkcji i większą trwałość elementów.

Poszczególne ozonatory powietrza różnią się między innymi wydajnością, czyli ilością ozonu generowanego w ciągu godziny. Ma to przełożenie na szybkość działania.

Aby ozonowanie było skuteczne, jego stężenie powinno wynieść 5-7 ppm (czyli około 9,8-13,7 mg). Im wydajniejszy ozonator, tym szybciej uzyskany zostanie odpowiedni poziom O3, zwłaszcza w większym pomieszczeniu.

Co daje ozonator powietrza

Urządzenia do ozonowania pomieszczeń pozwalają usunąć:

  • bakterie i wirusy,
  • nieprzyjemne zapachy (w tym dymu tytoniowego),
  • grzyby i pleśnie.
czasteczka-ozonu
Cząsteczka ozonu

Skuteczność ozonatorów w walce z nimi potwierdzają obserwacje wielu naukowców. Swoje badania w tej dziedzinie przeprowadzili m.in:

  • Michael TF Carpendale – w 1993 r. wykazał, iż ozon niszczy zabija bakterie gram-dodatnie i gram ujemne oraz wirusy, grzyby i pierwotniaki,
  • zespół pod przewodnictwem Nikolai Nosika – w 2018 r. opublikował badania potwierdzające skuteczność ozonu w dezaktywacji wirusa polio i adenowirusa,
  • Lugi Cristiano – w 2020 r. dowiódł, iż w ciągu 8-10 minut ozon może usunąć z powietrza 99,9% wirusa SARS-CoV-2.

Ozon nie usuwa natomiast pyłów zawieszonych, lotnych związków organicznych czy alergenów. Z tego powodu nie zastąpi oczyszczacza powietrza.

Zobacz więcej: Co wybrać: oczyszczacz czy ozonator? Różnice, porady, opinie

Zastosowanie generatorów ozonu

Ozonatory powietrza znalazły zastosowanie w:

  • zakładach produkujących żywność,
  • placówkach medycznych, np. szpitalach, laboratoriach diagnostycznych, gabinetach dentystycznych i weterynaryjnych,
  • hotelach,
  • szkołach, żłobkach i przedszkolach,
  • domach opieki,
  • basenach,
  • sklepach,
  • miejscach po pożarach i pożarach.

Ponadto ozonatory wykorzystuje się do dezynfekcji wody oraz do przedłużania trwałości żywności i usuwania z niej bakterii, grzybów, pestycydów, azotanów, fosforanów itp.

Ozonator czy oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza i ozonator pełnią inne funkcje, dlatego to, które urządzenie lepiej kupić, zależy od celów, jakie chce się uzyskać.

Ozonator warto kupić wtedy, gdy szuka się sposobu na wyeliminowanie patogenów i nieprzyjemnych zapachów. Przyda się np. w miejscach wymienionych w poprzedniej części artykułu, a więc np. żłobkach czy placówkach medycznych, gdzie ułatwi zapobieganie rozprzestrzeniania bakterii i wirusów.

Ponadto ozonatory mogą pomóc w pomieszczeniach zalanych wodą powodziową, która niesie ze sobą wiele patogenów.

Oczyszczacz powietrza będzie lepszym wyborem niż ozontator w przypadku potrzeby usuwania:

  • smogu,
  • alergenów,
  • lotnych związków organicznych,
  • dymu papierosowego,
  • drażniących zapachów, które są wytwarzane dość często (oczyszczacz z filtrem węglowym, który usuwa zapachy, można włączyć w każdej chwili i nie wymaga to opuszczania pomieszczenia).

Zobacz także: Czy oczyszczacz powietrza ma sens? W czym pomaga?

Czy ozonowanie jest szkodliwe

To, czy urządzenie do generowania ozonu jest bezpieczne, uzależnione jest przede wszystkim od prawidłowego korzystania z niego. Problemy mogą pojawić się głównie w przypadku ekspozycji na zbyt wysokie stężenia ozonu.

Przyjmuje się, że maksymalne dopuszczalne stężenie ozonu w pomieszczeniu wynosi 0,1 ppm (200 μg/m3). Lekko podwyższony poziom może doprowadzić do wystąpienia działań niepożądanych w postaci podrażnienia dróg oddechowych i oczu, bólów głowy oraz spłycenia oddechu.

Stężenie od 0,5 do 1 ppm powoduje zaburzenia oddychania, uczucie zmęczenia, suchy kaszel i bóle w klatce piersiowej. Przy wyższych poziomach i dłuższej ekspozycji może dojść do rozwoju stanów zapalnych płuc, natomiast stężenie od 10 ppm oznacza zagrożenie dla życia.

Zasady bezpiecznego ozonowania powietrza

pusty-salon
Puste pomieszczenie, zamknięte okna i drzwi, czyli odpowiednie warunki do ozonwania

Zasady prawidłowego ozonowania powietrza można podzielić na te dotyczące przygotowania pomieszczenia, zastosowania ozonatora oraz postępowania po zakończeniu pracy.

Przygotowanie pomieszczenia do ozonowania

W pokoju poddawanym ozonowaniu nie mogą przebywać ludzie ani zwierzęta, dlatego konieczne jest wyprowadzenie ich przed rozpoczęciem pracy.

Druga ważna zasada to zamknięcie drzwi i okien, ponieważ ozonowanie należy przeprowadzać w pomieszczeniu szczelnie zamkniętym.

Bezpieczne użycie ozonatora

Nie należy wchodzić do pomieszczenia poddawanego ozonowaniu, a jeśli jest to konieczne, zaleca się nałożenie odpowiedniej odzieży ochronnej, w tym maski i okularów.

Nie da się jednoznacznie określić, ile powinno trwać ozonowanie, ponieważ jest to uzależnione od powierzchni pomieszczenia oraz wydajności ozonatora.

Przy odpowiednim dobraniu ozonatora do miejsca do uzyskania satysfakcjonujących efektów wystarczą dwie godziny.

Oczywiście, podczas używania urządzenia do ozonowania pomieszczeń należy przestrzegać zasad zawartych w instrukcji obsługi.

Postępowanie po zakończeniu ozonowania

Po zakończeniu ozonowania należy wietrzyć pomieszczenie najlepiej przynajmniej przez 2 godziny, w celu zredukowania stężenia ozonu do poziomu 0,1 ppm (200 μg/m3).

Po tym czasie można już wrócić do pokoju, chociaż niektórzy zalecają odczekać 4 godziny od zakończenia ozonowania.

W przypadku dysponowania miernikiem ozonu warto przeprowadzić pomiar jego stężenia i na podstawie uzyskanego wyniku zdecydować, czy można już ponownie użytkować pomieszczenie.

Źródła

  1. Kaana Minder, Co to jest ozonowanie, docplayer.pl.
  2. Polskie Stowarzyszenie Pracowników Dezynfekcji Dezynsekcji i Deratyzacji, Alternatywne metody w bioasekuracji, pl.wet.uwm.edu.pl.
  3. W Jaki Sposób Powstaje Ozon?, ozonizer.pl.
  4. Lugi Cristiano, Czy ozon może być skutecznym środkiem dezynfekującym przeciwko nowemu koronawirusowi, ncbi.nlm.nih.gov.
  5. Nosik Nikolai et all., Inactivation kinetics of DNA and RNA viruses by ozone-air mixture in a flow mixer, longdom.org.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o ozonatory powietrza

Prawidłowo użytkowany ozonator powietrza nie stwarza zagrożenie dla zdrowia. Problemy zdrowotne mogą wystąpić w przypadku nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa, np. wchodzenia do ozonowanego pomieszczenia.

Ozonowanie pozwala usunąć z powietrza wirusy, bakterie, zarodniki grzybów pleśniowych i brzydkie zapachy.

Najczęściej zaleca się ozonowanie przez 2 godziny.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

2 komentarzy

  • Mam pytanie: czy uważacie, że jest sens kupować generator ozonu w celu ograniczenia ryzyka chorób typu przeziębienia i grypy? Chodzi mi głównie o wzajemne zarażanie się przez dzieci. Mam już oczyszczacze w salonie i sypialniach.
    • Ozonator raczej nie rozwiąże problemu. Do wzajemnego zakażania dochodzi często w wyniku bezpośredniego kontaktu. Jeśli jedno dziecko już jest zarażone, to podczas przebywania z drugim i tak może przekazać mu patogeny. Poza tym chory zakaża jeszcze przed wystąpieniem objawów, więc nie zawsze dałoby się zareagować w porę. A codzienne profilaktyczne ozonowanie byłoby kłopotliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inne metody oczyszczania

13 września 2024 · 13 minut czytania

Smog bez tajemnic

Smog to mieszanina zanieczyszczeń powietrza, w której mogą znajdować się szczególnie pyły zawieszone, tlenki azotu i siarki, ozon. Sama nazwa …

10 września 2024 · 4 minuty czytania

Jak czyścić filtr HEPA? Trzeba wymieniać czy można myć?

Jak dbać o filtr HEPA? Co ile miesięcy należy go wymieniać? A może wystarczy go umyć? Niestety produkcja zmywalnego filtra HEPA jest bardzo droga, dlatego nie spotkasz ich w oczyszczaczach powietrza, gdyż podniosłoby to ich cenę do nieopłacalnych wartości.

30 sierpnia 2024 · 6 minut czytania

Lekki odkurzacz dla seniora – co wybrać?

Lekki bezprzewodowy odkurzacz pionowy dla seniora? To możliwe! Oprócz oczywistego kryterium, jakim jest waga, zwróć uwagę również na czas pracy na akumulatorze, moc silnika czy podświetlenie szczotki.

30 sierpnia 2024 · 6 minut czytania

Nawilżacz ultradźwiękowy czy ewaporacyjny? Wybór jest oczywisty

Rekomendowany przez nas wybór to nawilżacz ewaporacyjny. Zapewnia większe bezpieczeństwo od nawilżacza ultradźwiękowego. Ponadto nie wymaga stosowania wody destylowanej, a …

20 sierpnia 2024 · 4 minuty czytania

Elektroszczotka w odkurzaczu pionowym — czy warto ją wybrać?

Elektroszczotka to popularny element wyposażenia odkurzacza. Posiada ją zarówno odkurzacz pionowy, jak i odkurzacz klasyczny. W tej końcówce wałek jest …