Czy oczyszczacz powietrza ma sens? W czym pomaga?

Katarzyna Wnuk

Katarzyna Wnuk

6 minut czytania

Oczyszczacz powietrza może mieć duży wpływ na nasze zdrowie oraz komfort życia. To urządzenie, które chroni przed wieloma chorobami oraz zaostrzeniem już istniejących schorzeń, a także sprzyja zachowaniu czystości w domu. Jeśli nadal wahasz się z zakupem oczyszczacza, to sprawdź, co możesz dzięki niemu zyskać.

Ograniczenie kontaktu z czynnikami rakotwórczymi

Wiele zanieczyszczeń obecnych w powietrzu ma potwierdzone działanie rakotwórcze. Dotyczy to nie tylko pyłów zawieszonych, czyli głównego składnika smogu, ale i niektórych lotnych związków organicznych, na czele z obecnym niemal w każdym budynku formaldehydem.

Zanieczyszczone powietrze sprzyja wystąpieniu przede wszystkim nowotworów płuc i krtani, lecz także zwiększa ryzyko wystąpienia białaczki, raka mózgu i pęcherza moczowego oraz narządów płciowych u kobiet.[1]

Filtr HEPA zatrzymuje pyły zawieszone, natomiast filtr węglowy pochłania szkodliwe gazy, tak więc oczyszczacz powietrza wyposażony w te dwie technologie może stanowić ważny element profilaktyki antynowotworowej.

Nowotwory a zanieczyszczenia powietrza

Ochrona przed zaostrzeniem chorób sercowo-naczyniowych

Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca opublikowali raport, według którego w smogowe dni dochodzi do wzrostu liczby osób hospitalizowanych z powodu:

  • zawału serca – o 12 %,
  • udaru mózgu – o 16 %,
  • zatoru płucnego – o 18 %.[2]

Oczyszczacz stanowi najskuteczniejszą formę ochrony przed smogiem wewnątrz budynków, dlatego powinni z niego korzystać w szczególności ci, u których występują czynniki sprzyjające wystąpieniu wyżej wymienionych problemów zdrowotnych.

Smog a wzrost ryzyka chorób sercowo-naczyniowych

Obniżenie ryzyka rozwoju schorzeń układu nerwowego

Zanieczyszczenia obecne w powietrzu wywołują stany zapalne, pojawiające się m.in. w mózgu. W efekcie dochodzi do powstawania złogów amyloidowych, będących jedną z charakterystycznych cech dla choroby Alzheimera. Zdaniem naukowców z University of California w San Francisco najwyższą szkodliwość wykazują w tym przypadku pył zawieszony PM2,5 oraz pył ultradrobny UFPM.

Badaniami odnośnie wpływu smogu na układ nerwowy zajmowali się również specjaliści z Meksyku. Wzięło w nich udział 186 osób w wieku od 11 miesięcy do 27 lat z terenów o wysokim stężeniu zanieczyszczeń powietrza. U badanach zaobserwowano markery Alzheimera, choroby Parkinsona oraz stwardnienia zanikowego bocznego (ALS).[3]

Złagodzenie objawów alergii

brzoza-alergia-

Odpowiednio dobrany i prawidłowo użytkowany oczyszczacz powietrza może znacząco poprawić komfort życia alergika. Filtr HEPA, który zatrzymuje pyły zawieszone, doskonale radzi sobie także z wychwytywaniem pyłków roślinnych, kurzu i jego roztoczy, zarodników pleśni oraz sierści. Sierść i kurz wyłapuje także filtr wstępny. Poza nim dobre wsparcie dla technologii HEPA stanowi jonizator.

Oczyszczanie powietrza z alergenów ogranicza ryzyko kontaktu z nimi, tak więc zapobiega występowaniu nieprzyjemnych dolegliwości uczuleniowych. Pozytywne działanie tego typu urządzeń potwierdza wielu alergików.

Zobacz też: Oczyszczacz powietrza dla alergików – jaki wybrać?

Lepsza kondycja układu oddechowego

Zanieczyszczenia obecne w powietrzu trafiają do organizmu drogą oddechową, dlatego to właśnie w układzie oddechowym najwcześniej pojawiają się negatywne skutki ich działania. Już krótka ekspozycja na smog może powodować uczucie suchości w ustach i nosie, a także podrażnienia gardła i krtani.

Ponadto pyły zawieszone przyczyniają się do zaostrzenia już występujących schorzeń układu oddechowego, np. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Zagrożenie stanowi nie tylko smog, ale i lotne związki organiczne obecne m.in. w środkach czystości. Potwierdzają to badania przeprowadzone w Norwegii, które u osób zawodowo zajmujących się sprzątaniem wykazały 17% niższą wydolność płuc niż u osób zatrudnionych w innych branżach.[4]

Zobacz też: Oczyszczacz powietrza a grzyby i pleśnie: co warto wiedzieć?

Obniżenie ryzyka napadów astmy

podanie leku na astmę

Wśród czynników sprzyjających występowaniu ataków astmatycznych znajduje się ekspozycja na:

  • alergeny wziewne,
  • pyły zawieszone,
  • dym papierosowy,
  • opary chemiczne, np. farb i środków czystości,
  • drażniące zapachy,

Dobry oczyszczacz powietrza usuwa te zanieczyszczenia z powietrza, dlatego chroni przed ekspozycją na nie.

Mniej kurzu w pomieszczeniu

Oczyszczacz powietrza nie sprawi, że kurz całkowicie zniknie i można będzie zapomnieć o potrzebie ścierania go z mebli czy odkurzania podłogi. Jednak takie urządzenie może przyczynić się do ograniczenia ilości kurzu w pomieszczeniu, co pozwoli rzadziej wykonywać wspomniane prace porządkowe.

Skuteczność oczyszczacza powietrza w walce z kurzem uzależniona jest przede wszystkim od jego wydajności oraz rodzaju wykorzystywanych filtrów. Wysoka wydajność powoduje silną cyrkulację powietrza, dlatego urządzenie może wychwycić więcej kurzu. Znaczna jego część zostaje zatrzymana już przez filtr wstępny, natomiast reszta przez filtr HEPA.

W przypadku występowania w pomieszczeniu dużej ilości kurzu warto często oczyszczać filtr wstępny, ponieważ zabrudzony utrudnia efektywne wychwytywanie zanieczyszczeń.

zakurzony-filtry-w-oczyszczaczu-powietrza-xiaomi
Zakurzony filtr w oczyszczaczu powietrza Xiaomi

Zobacz też: Czy oczyszczacz powietrza usuwa kurz?

Mniejsze rozprzestrzenianie wirusów i bakterii

Na liście zanieczyszczeń wychwytywanych przez filtr HEPA znajdują się bakterie i wirusy. W wielu oczyszczaczach pomocną rolę w walce z nimi odgrywa jonizacja. Oczyszczacz powietrza może zatem ograniczyć rozprzestrzenianie się tych patogenów, a więc obniżyć ryzyko zakażania.

Warto jednak uwzględnić znaczenie słowa obniżyć – do zarażenia często dochodzi w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą chorą albo zainfekowanym przedmiotem, więc oczyszczacz nie zapewni całkowitej ochrony przez zakażeniem np. wirusem grypy czy COVID.

Dobre warunki do snu

Badaniem związku pomiędzy stężeniem zanieczyszczeń w powietrzu a snem zajęli się naukowcy z University of Washington. Badania trwały pięć lat i obejmowały 1863 osób zamieszkałych w sześciu amerykańskich miastach. Monitorowane były poziom zanieczyszczeń w pobliżu budynków, a przez tydzień także jakość snu, do czego wykorzystane zostały urządzenia na nadgarstki.

Okazało się, iż wysokie stężenie pyłu zawieszonego PM2,5 zwiększa ryzyko złego snu o 50%, natomiast dwutlenku azotu o 60%.[5]

Mniej sierści na podłodze

Piesek-z-Klarta
Oczyszczacz powietrza Klarta i pies

Temat sierści gromadzącej się na podłodze i meblach nie jest obcy właścicielom zwierząt domowych, nawet tych regularnie wyczesywanych. Czy oczyszczacz powietrza pomoże rozwiązać ten problem? Częściowo, ponieważ wprawdzie nie usunie sierści w całości, ale wychwyci włoski zgubione przez pupila w w pobliżu, tak więc będzie ich na podłodze i meblach trochę mniej.

Podobnie jak w przypadku kurzu warto dbać o czystość filtra wstępnego, ponieważ kiedy sierści będzie na nim dużo, poskutkuje to utrudnieniem przepływu powietrza przez filtry, czyli spadkiem wydajności oczyszczania.

Lepsza kondycja skóry

Wpływ smogu na skórę

Smog nie pozostaje bez wpływu na stan naszej skóry. Zanieczyszczenia naruszają barierę naskórkową, przez co czas regeneracji naskórka ulega wydłużeniu. Jednocześnie dochodzi do zaatakowania elementów strukturalnych skóry (np. elastyny, kolagenu i lipidów) przez utleniacze.

W efekcie skóra staje się sucha, traci jędrność, jest bardziej podatne na reakcje alergiczne i zmiany atopowe, a nawet na powstawanie zmarszczek. Pojawiają się też takie problemy jak nadmierne wydzielanie sebum, trądzik czy zmiany pigmentacyjne.[6]

Eliminacja brzydkich zapachów

Przypalona żywność, rozkładające się w koszu resztki pokarmowe, bakterie zgromadzone w odpływie zlewowym – to tylko część źródeł nieprzyjemnych zapachów, które występują w domach. Wyeliminowanie ich bywa trudne, ale oczyszczacz powietrza stanowi w tym przypadku skuteczną pomoc. Z usuwaniem zapachów radzi sobie filtr węglowy, który jest obecny w zdecydowanej większości urządzeń.

FAQ

Oczyszczacz powietrza zatrzymuje zanieczyszczenia sprzyjające m.in. nowotworom, chorobom układu oddechowego i nerwowego. Usuwa też alergeny oraz ogranicza ilość sierści i kurzu.

Oczyszczacz powietrza zmniejsza ilość kurzu, ponieważ zatrzymuje kurz obecny w powietrzu. Nie wyeliminuje jednak problemu kurzu całkowicie.

Tak, oczyszczacz powietrza zatrzymuje pyłki roślinne, zarodniki pleśni, roztocza kurzu i sierść zwierzęcą.

Źródła

  1. https://portal.abczdrowie.pl/jak-smog-wyniszcza-nasz-organizm
  2. https://smoglab.pl/lekarze-ze-slaskiego-centrum-chorob-serca-smog-powoduje-zawaly-i-udary-mozgu/
  3. https://www.mzdrowie.pl/medycyna/smog-moze-wplywac-na-rozwoj-choroby-alzheimera/
  4. https://smoglab.pl/smog-fatalnie-wplywa-jakosc-snu-wydluza-czas-zasypiania/
  5. https://www.standardmedia.co.ke/evewoman/health/article/2001232944/why-cleaning-your-house-could-be-very-bad-for-your-health
  6. https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/smog-i-wplyw-smogu-na-skore,5013,n,3707

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oczyszczanie powietrza w domu

14 października 2024 · 5 minut czytania

Oczyszczacz powietrza Philips AC0921/14 i AC0951/13 – ciekawa alternatywa do małych pomieszczeń

Philips AC0921/14 i Philips AC0951/13 – W naszej opinii Philips AC0921/14 / i AC0951/13 w skrócie Oczyszczacze AC0921/14 i AC0951/13 …

14 października 2024 · 4 minuty czytania

Zaparowane okna po nocy – czy to zły znak?

Zaparowane okna po nocy to częsty widok. Czy należy się nim przejmować, czy stanowi normalne, nieszkodliwe zjawisko? To zależy. Wyjaśniamy, …

14 października 2024 · 6 minut czytania

Pył zawieszony PM10 – co to jest? Skąd się bierze? Jaki ma wpływ na zdrowie?

PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek, których średnica nie przekracza 10 mikrometrów. Jaki jest ich wpływ na zdrowie? I jak się chronić?

11 października 2024 · 17 minut czytania

Osuszacz Peltiera z Allegro — testy wykazały, że nie warto

Osuszacz powietrza Peltiera to opcja tania i łatwo dostępna. Nasze testy wykazały, że w mieszkaniu czy domu jest po prostu bezużyteczny gadżet, …

11 października 2024 · 4 minuty czytania

Skład powietrza – co zawiera w sobie?

Powietrzem nazywamy mieszaninę gazów i aerozoli, które formują atmosferę ziemską. Jej skład zmieniał się na przestrzeni różnych okresów. Pewne składniki są zawsze stałe, jak azot, tlen, dwutlenek węgla czy gazy szlachetne. Zmienia się jednak ich proporcja we wdychanym oraz wydychanym powietrzu