Ozonowanie pomieszczeń to bezpieczna metoda oczyszczania powietrza, ale tylko pod warunkiem przestrzegania odpowiednich zasad.
Niedostosowanie się do nich może spowodować wystąpienie pewnych skutków ubocznych. Wyjaśniamy, do czego może doprowadzić nieprawidłowe wykorzystywanie ozonatorów.
Podrażnienie dróg oddechowych i kaszel
Jednym z pierwszych odczuwalnych efektów niewłaściwie przeprowadzonego ozonowania jest podrażnienie dróg oddechowych. Objawia się ono m.in. kaszlem.
Bóle i zawroty głowy
U osób przebywających w pomieszczeniu o zbyt wysokim stężeniu ozonu szybko pojawiają się również bóle i zawroty głowy. Dolegliwości te należą do najczęściej odczuwanych przez osoby zawodowo narażone na kontakt z ozonem.
Podrażnienie oczu
Na kontakt z ozonem wrażliwe są również oczy. Przy jego wysokim stężeniu może dojść do podrażnienia spojówki oraz pieczenia i łzawienia oczu.
Zaostrzenie objawów chorób dróg oddechowych i układu krążenia
Wysoki poziom ozonu stanowi zagrożenie szczególnie dla osób zmagających się z chorobami układu oddechowego, takimi jak astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc. Ponadto zagrożeni są ludzie ze schorzeniami układu krążenia. Ozon może znacząco zaostrzyć ich przebieg.
Trwałe uszkodzenie płuc
Nie wszystkie zdrowotne skutki uboczne ozonowania mają charakter krótkotrwały. W przypadku eskpozycji na wysokie stężenia ozonu może dojść do trwałego uszkodzenia płuc.
Obumieranie roślin
Niektóre gatunki roślin są wrażliwe na podwyższone stężenie ozonu. Pozostawienie ich w ozonowanych pomieszczeniach może prowadzić do uszkodzenia, a nawet obumarcia.
Niszczenie niektórych przedmiotów
Silne właściwości utleniające ozonu sprawiają, że może on wchodzić w reakcję z niektórymi materiałami i uszkadzać je, zwłaszcza przy długotrwałym lub częstym kontakcie. Zagrożone są m.in. dzieła sztuki.
Pożar
Nieprawidłowe korzystanie z ozonatora może doprowadzić do pożaru. Ozon jest łatwopalny, dlatego nie należy używać go przy otwartym ogniu lub w pomieszczeniach z materiałami wybuchowymi.
Ozonowanie pomieszczeń bez skutków ubocznych
Aby uniknąć problemów zdrowotnych i innych niepożądanych efektów ozonowania, należy przestrzegać następujących zasad.
- Wyprowadzenie z pomieszczenia ludzi i zwierząt.
- Wyniesienie roślin doniczkowych.
- Wyniesienie lub zabezpieczenie przedmiotów wrażliwych, zwłaszcza cennych.
- Zamknięcie drzwi i okien.
- W przypadku konieczności wejścia do ozonowanego pomieszczenia wcześniejsze założenie odzieży ochronnej, łączenie z odpowiednią maską i okularami.
- Niestosowanie ozonu w miejscach, w których znajdują się materiały wybuchowe, gazy palne, otwarty ogień.
- Nie palenie w pomieszczeniach ozonowanych wyrobów tytoniowych oraz nieużywanie ognia oraz narzędzi, które mogą spowodować płomień lub iskrę.
- Po zakończeniu ozonowania dokładne przewietrzenie pomieszczenia przed ponownym wejściem do niego.
- Odczekanie 4 godzin przed ponownym rozpoczęciem korzystania z pomieszczenia.
- Przeprowadzenie pomiaru stężenia ozonu, w celu upewnienia się, że przebywanie w pomieszczeniu jest w pełni bezpieczne.
- Stosowanie się do wskazówek bezpieczeństwa zawartych w instrukcji obsługi.
Co to jest ozonowanie?
Ozonowanie to dezynfekcja pomieszczenia za pomocą wysokich stężeń ozonu. Umożliwia usunięcie:
- bakterii i wirusów,
- nieprzyjemnych zapachów (w tym dymu tytoniowego),
- grzybów i pleśni.
Ozon nie usuwa smogu i większości alergenów, tak więc nie stanowi alternatywy dla oczyszczacza powietrza.
Ozonatory są wykorzystywane m.in. w pomieszczeniach po pożarach i powodziach, placówkach medycznych, zakładach produkujących żywność, przedszkolach i żłobkach oraz w miejscach, w których przebywały zwłoki. Jednak w ostatnich latach ozonowanie stało się popularne w prywatnych domach i mieszkaniach.
Więcej na temat ozonatorów przeczytasz w artykule: Ozonator powietrza. Co daje i jak go używać?
Czy ozonowanie jest bezpieczne?
Skutki uboczne ozonowania występują w przypadku nieprawidłowego wykorzystywania ozonatorów. Zachowanie wszystkich środków ostrożności sprawia, że proces ozonowania jest bezpieczny.
Należy pamiętać, że maksymalne dopuszczalne stężenie ozonu w pomieszczeniu wynosi 0,1 ppm (200 μg/m3).
Źródła
- Ozonowanie pomieszczeń skutki uboczne, eozonatory.pl
- Skutki zdrowotne ekspozycji na ozon, mappingair.meteo.uni.wroc.pl
- Czy ozonowanie pomieszczeń jest szkodliwe? Wpływ ozonu na zdrowie, airly.org.pl
- Aleksandra Żelazko, Janusz Mirosławski, Dolegliwości zdrowotne związane z narażeniem na ozon na podstawie subiektywnych opinii osób obsługujących kserokopiarki, wszop.edu.pl
- Ozonowanie pomieszczeń, gov.pl
- Uwaga! Alert dezynfekcyjny!, wuozprzemysl.pl