Wskaźniki jakości powietrza stanowią integralny element każdego liczącego się oczyszczacza powietrza. Dostarczają użytkownikom informacji o aktualnym stanie powietrza w najbliższym otoczeniu.
W zależności od modelu urządzenia, czynią to za pomocą cyfr, kolorów lub innych komunikatów, które producent danego sprzętu uzna za użyteczne.
Jak działają wskaźniki jakości powietrza? Czy znajdują się one w każdym oczyszczaczu? I czy można im ufać? Zapraszamy do artykułu.
Co to jest wskaźnik jakości powietrza?
Jest to swego rodzaju miara jakości powietrza w Twoim otoczeniu, pozwalająca ocenić stopień jego zanieczyszczenia, jak również wilgotność, temperaturę czy nawet stężenie CO2 w pomieszczeniu.
Jak sama nazwa podpowiada, wskaźnik jest to moduł, który jedynie wskazuje, informuje użytkownika o wyżej wymienionych danych. Skąd te dane pobiera?
Jak działa wskaźnik jakości powietrza?
Wskaźnik jakości powietrza prezentuje dane pochodzące z czujników zamontowanych w danym urządzeniu. Wykorzystując fale podczerwieni lub wiązki laserowe, skanują one powietrze w bliskim otoczeniu sprzętu.
W zależności od rodzaju zamontowanych czujników, oczyszczacz powietrza może posiadać wskaźniki:
Oprócz tego niektórzy producenci dodają do swoich oczyszczaczy dość nietuzinkowe wskaźniki, np. dwutlenku azotu (NO2) lub też dwutlenku węgla (CO2).
Sposoby prezentacji danych
Wskaźniki jakości powietrza mogą być:
- Numeryczne
Przykłady sprzętów: Klarta Forste 4, Philips AC3858/50, Samsung AX60, Levoit Core 600S
- Kolorystyczne
Przykłady oczyszczaczy: Klarta Stor 2, Electrolux PA91-604DG/GY, Winix Zero, Philips AC0830/10
- Dostępne w aplikacji mobilnej
Jeszcze innym rozwiązaniem jest obecność dokładnych odczytów w aplikacji mobilnej. Z tego rozwiązania korzysta m.in. Klarta Stor 2, Levoit Core 300S czy Electrolux PA91-604DG/GY.
Jakie wskaźniki powietrza w oczyszczaczu powinny się znaleźć?
1. Wskaźnik PM2,5 (najważniejszy)
Wskaźnik pyłów zawieszonych PM2,5 informuje o tym, ile mikrogramów cząsteczek o wielkości 2,5 mikrona znajduje się w 1 m3 powietrza.
Niektórzy producenci informują o tym za pomocą dokładnych, cyfrowych wartości. Inni jedynie za pomocą kolorystycznych sugestii (np. zielony, żółty, czerwony).
Wskaźnik PM2,5 przyjmowany jest za najbardziej miarodajny wskaźnik smogu w otoczeniu. Jest to też w naszym mniemaniu najlepszy i najbardziej godny zaufania wskaźnik jakości powietrza.
Jego wskazania rzadko odbiegają bowiem od rzeczywistego stanu powietrza. Dlatego też jest jedynym, który uważamy za obowiązkowy w każdym oczyszczaczu.
Uwaga! Nie wszystkie oczyszczacze posiadają wskaźnik jakości powietrza PM2,5. Niektóre z nich nie posiadają żadnych czujników zanieczyszczeń, np. Vestfrost VP-B1F50WH. Inne zamiast tego wyposażone są w czujnik kurzu, którego cząsteczki są większe niż poziom PM2,5. Dane z czujników i wskaźników kurzu nie będą więc tak dokładne jak w przypadku czujnika PM2,5.
Sprawdź także ten artykuł: Sprawdź ranking czujników smogu
Dodatkowe wskaźniki
2. Wskaźnik gazów/LZO
Niektóre oczyszczacze, np. droższe z oczyszczaczy powietrza Samsung, Philips czy Vestfrost wyposażone zostały we wskaźniki gazów.
Ich działanie pozostawia jednak wiele do życzenia, bowiem czujniki gazów w popularnych oczyszczaczach nie są one w stanie wykryć np. formaldehydu zawartego w płynach do dezynfekcji czy też etanolu zawartego w alkoholu.
Przykładowo: Samsung wykrywał etanol jedynie przez kilka sekund, gdy kieliszek z etanolem znajdował się dokładnie przy samym czujniku.
W tym samym czasie nasze osobne, zewnętrzne mierniki reagowały bardzo wyraźnie na samą obecność alkoholu etylowego w pomieszczeniu. Więcej o tym w filmie:
3. Wskaźnik alergenów
Oczyszczacze powietrza Philips, np. AC2887/50 czy nowszy Philips Dual Scan AC3858/50, posiadają również wskaźnik alergenów. Co istotne jednak, często w ich przypadku dochodzi do pewnego rodzaju przekłamania.
Wskazania alergenów (nazwane przez Philipsa IAI) bazują wyłącznie na odczytach wskaźników PM2.5, więc są nieco bezużyteczne – za każdym razem, gdy w powietrzu pojawi się dym, np. ze smażenia potraw czy palenia papierosów, oczyszczacze wskażą dużą zawartość alergenów.
Z drugiej zaś strony w dzień bez smogu, nawet gdy alergenów będzie dużo, oczyszczacz ich nie wykryje, bo stężenia alergenów w powietrzu są zbyt małe, by oczyszczacz mógł reagować.
4. Wskaźnik wilgotności
Przydatny przede wszystkim w oczyszczaczach powietrza z nawilżaczem, nawilżaczach czy osuszaczach powietrza. Informuje o tym, ile dokładnie wynosi obecnie wilgotność względna w otoczeniu urządzenia.
5. Wskaźnik temperatury
Przydatny, choć nie niezbędny, wydaje się też analogicznie wskaźnik temperatury, który również pojawia się w wielu współczesnych oczyszczaczach, np. marki Xiaomi, Klarta, Philips czy Sharp.
Informacje o temperaturze w pomieszczeniu znaleźć możemy często na wyświetlaczu urządzenia lub też w dedykowanej do niego aplikacji mobilnej.
6. Wskaźnik NO2 (Dyson)
Dyson jako jeden z bardzo nielicznych wyświetla również dane dot. poziomu dwutlenku azotu (NO2). Jest to również jeden z groźnych składników smogu. W ciągu kilku lat testów nie widzieliśmy wskaźnika smogu w żadnym urządzeniu innych marek.
7. Wskaźnik czadu (Hoover)
Unikalnym, choć jak się okazuje, dość tanim i prostym w implementacji pomysłem jest czujnik czadu zamontowany w oczyszczaczu Hoover H-Purifier 700.
FAQ – co warto wiedzieć o wskaźnikach jakości powietrza?
Wskaźniki pyłów zawieszonych: najczęściej jest to wskaźnik PM2,5, mogą być to tez jednak wskaźniki PM1 i PM10.
Nie zawsze. Czasami w zupełności wystarczy dobrze działający wskaźnik kolorystyczny. Niektóre urządzenia oferują wyświetlacz ze wskaźnikiem kolorystycznym, zaś numeryczne odczyty w aplikacji.
Tak, wskaźniki gazów powinny wykryć lotne frakcje tworzące się podczas spalania dymu nikotynowego.