Testujemy.
Oceniamy.
Porównujemy.

Pytanie jak pozbyć się kurzu w domu jest jednym z najczęściej zadawanych sobie przez wielu alergików, jak i osoby, które dosyć mają ciągłego sprzątania. Niestety jak dotąd nie wymyślono jednego, uniwersalnego rozwiązania na pozbycie się kurzu w mieszkaniu.
Istnieją jednak sposoby, które mogą istotnie zmniejszyć jego ilość w naszym otoczeniu. Do jednych z nich należą m.in. oczyszczacze powietrza. Zapraszamy do naszego poradnika, w którym odkryjesz 12 najważniejszych sposobów walki z kurzem.
Z poniższego artykułu dowiesz się: |
Kurz jest to mieszanina cząstek stałych o średnicy do 100 µm. W skład kurzu wchodzą przede wszystkim drobne odpady organiczne i nieorganiczne oraz mikroorganizmy, które żywią się np. naszymi włosami i sierścią zwierząt.
Najważniejsze składniki kurzu to:
W zbiorczym badaniu Consumer Product Chemicals in Indoor Dust wykazano, że w skład kurzu może wchodzić nawet 45 substancji chemicznych, które w różnym stopniu przyczyniają się do powstawania cząstek kurzu.
Wpływ kurzu na zdrowie jest indywidualną kwestią. U jednych osób kontakt z kurzem domowym nie będzie niósł żadnych skutków dla zdrowia. U innych może prowadzić do silnej reakcji alergicznej. Również naukowcy są podzieleni odnośnie wpływu kurzu na zdrowie organizmu
Zdaniem Norberta Englerta z Federalnego Urzędu Środowiska w Niemczech, drobne cząsteczki kurzu (< 10 um), wnikają przy wdechu do pęcherzyków płucnych. W organizmie rozpoznawane są jako ciała obce, wywołując podrażnienie. Oprócz tego w cząsteczce kurzu znajdziemy także mikroskopijne drobinki (< 0,1 um), które są w stanie przeniknąć przez barierę krew-powietrze.
Spontaniczna reakcja organizmu na kurz może objawiać się:
Reakcja alergiczna w większości wywołana jest przez roztocza kurzu domowego oraz produkty przemiany materii owadów. W kłębkach kurzu kryje jest też sierść zwierząt oraz zarodniki grzybów i pleśni (Alternaria, Cladosporium, Penicillum), na które uczulona jest spora grupa osób.
Warto przeczytać: 👉 Oczyszczacz powietrza a grzyby i pleśnie: co warto wiedzieć? |
Długotrwałe oddychanie zakurzonym powietrzem prowadzi do:
Ponadto, jak wskazują badania portugalskich naukowców, kurz może gromadzić w sobie substancje z gatunku kancerogennych. Cząstki kurzu przyniesione do domu z zewnątrz mogą zawierać m.in. cynę, metale ciężkie czy środki owadobójcze.
Z drugiej jednak strony, kontakt z kurzem może też korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. Tego zdania jest m.in. prof. Andreas Butte z uniwersytetu w Oldenburgu. Dzięki kontaktom z różnego rodzaju drobnoustrojami, wzmacniamy swój układ odpornościowy, a nasz organizm może lepiej bronić się przed otaczającymi bakteriami.
Oczyszczacze powietrza to jeden z najlepszych sposobów na to, jak pozbyć się kurzu z powietrza. Wyposażone w filtry mechanicznie zatrzymujące zanieczyszczenia (wstępny oraz HEPA), urządzenia te neutralizują wszelkie dryfujące w powietrzu drobinki o wielkości od 0,01 μm. Cząsteczki kurzu mają z reguły średnicę od 1 do 100 µm. Większe z nich zatrzymują się na siateczkowym filtrze wstępnym. Mniejsze zostają zablokowane przez filtr HEPA, zbudowany z gęsto utkanych włókien polimerów.
Oczyszczacz powietrza może być więc nie tylko skuteczny w przypadku smogu czy pyłków roślin, ale także roztoczy kurzu domowego, włosów, sierści i naskórka, które tworzą cząsteczki kurzu.
Warto przeczytać: 👉 Oczyszczacz powietrza – wpływ na zdrowie |
Dzięki wbudowanemu wiatrakowi, oczyszczacz powietrza wymusza obieg powietrza w otoczeniu. Intensywna cyrkulacja wznieca drobinki kurzu, które dostają się do oczyszczacza. Tam osiadają na powierzchni filtra wstępnego oraz HEPA. Czyste powietrze zostaje zaś wydmuchane do otoczenia. Cały proces trwa zaledwie kilka sekund i odbywa się regularnie przez cały czas pracy oczyszczacza. Dzięki obecności trybu automatycznego urządzenie może mierzyć poziom zanieczyszczeń w czasie rzeczywistym. Następnie na podstawie odczytów z czujników dopasowuje intensywność nawiewu do warunków.
Należy przy tym pamiętać, że choć skuteczność filtra HEPA wynosi np. 99,95 %, nie należy oczekiwać, iż oczyszczacz usunie 99,95 % cząsteczek kurzu z naszego pokoju. W codziennym życiu przepływ powietrza jest nieco inny niż w warunkach laboratoryjnych. Wiele zależy też od ustawienia oczyszczacza i jego dopasowania do wielkości pomieszczenia.
Faktem jest natomiast, iż oczyszczacz powietrza istotnie zredukuje liczbę drobinek kurzu krążących w powietrzu. Może również przyczynić się do zmniejszenia ilości kurzu na okolicznych półkach. Nie powinniśmy go jednak traktować jako remedium na kurz. A jedynie jeden ze środków prowadzących do czystego powietrza w domu.
Na rynku dostępne są również oczyszczacze powietrza z jonizatorem lub jonizatory powietrza. Jak pokazują badania, wpływają one pozytywnie na efektywność usuwania zanieczyszczeń. Przykładem może być choćby badanie z 2012 roku na łamach Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine, gdzie analizowano skuteczność jonizacji w usuwaniu popularnych odmian roztoczy. Warto jednak pamiętać, iż sama jonizacja nie zapewnia satysfakcjonującej skuteczności (ok. 80% roztoczy zostało zneutralizowanych dopiero po upływie 24 h pracy jonizatora).
Przeczytaj także: 👉 Jonizator powietrza – czy warto?
W połączeniu z oczyszczaniem powietrza, jonizacja pomoże jednak szybciej pozbyć się kurzu, co potwierdzają nasze testy laboratoryjne, podczas których zaobserwowaliśmy, że jonizacja przyśpiesza neutralizację cząstek PM2,5 o ok. 20-30 %.
Odkurzanie mieszkania 1-2 razy w tygodniu to minimum, jeśli chcemy mówić o przestrzeni wolnej od kurzu. W przypadku alergików warto to robić nawet co drugi dzień. Cząsteczki przylegające do podłogi są stale wzniecane w powietrze przez przechodzących domowników. Dlatego też z jednej strony ważna jest praca oczyszczacza, który będzie te cząstki wyłapywał.
Z drugiej strony równie ważne jest regularne odkurzanie, dzięki któremu zakurzonych powierzchni będzie jak najmniej. Wybierając odkurzacz do mieszkania, szukajmy urządzeń z wysoką klasą reemisji kurzu. Jeżeli regularne odkurzanie nie brzmi zachęcająco, możemy wybrać spośród coraz popularniejszych i tańszych robotów odkurzających.
Co najmniej raz w tygodniu warto również przetrzeć powierzchnię blatów, szafek i półek. Zwłaszcza jeśli są one w odkrytych, często używanych miejscach.
Zanim przystąpimy do odkurzania, warto wcześniej zetrzeć kurz z szafek czy półek u góry. Zmieciony w kierunku dołu, będzie on łatwiejszy do neutralizacji przez odkurzacz czy oczyszczacz powietrza.
Po skończonym odkurzaniu warto jeszcze umyć podłogę. Polecamy to zwłaszcza alergikom. Po pierwsze, mokra powierzchnia mopa przyciągnie resztki kurzu, które zostały po odkurzaniu. Po drugie, nawilżone powietrze przyniesie ulgę wysuszonym, zmęczonym śluzówkom alergików. Obecnie na rynku znajdziemy nie tylko tradycyjne mopy ręczne, ale także mopy parowe czy roboty myjące podłogę.
O tym, jak istotna jest właściwa cyrkulacja powietrza, pisaliśmy już przy okazji oczyszczaczy. Dlatego też oprócz urządzeń wspierających mechaniczną wentylację, warto zadbać o naturalny przepływ powietrza w mieszkaniu. Sprawnie działająca kratka wentylacyjna to podstawa. Upewnijmy się, że nie jest ona zabrudzona lub zatkana. Sprzątając, warto przetrzeć ją również mokrą ściereczką. Od czasu do czasu należy też wymyć kratkę w ciepłej wodzie z detergentem.
Temperatura powyżej 20 st. C. i wilgotność powietrza utrzymująca się na poziomie od 60 do 80 % to idealne warunki do rozwoju roztoczy. Aby do tego nie dopuścić, warto co jakiś czas przewietrzyć mieszkanie. Ze względu na napływające z zewnątrz zanieczyszczenia, warto robić to z głową. Dlatego też polecamy krótkie, ale intensywne wietrzenie. Otwarcie okien na przestrzał na ok. 5-10 minut pozwoli skutecznie odświeżyć powietrze w mieszkaniu. Latem czynność tę powtarzajmy kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie. Zimą możemy przewietrzyć mieszkanie 2-3 razy dziennie.
W zapobieganiu powstawaniu kurzu olbrzymią rolę pełni również ograniczenie do minimum powierzchni, na których może gromadzić się kurz. Warto więc postawić na minimalizm we wnętrzu, pozbywając się nadmiernych mebli i ograniczając liczbę pamiątek czy bibelotów. Aranżując mieszkanie, pamiętajmy również, aby nie zostawiać trudno dostępnych szpar (np. za kanapą czy pomiędzy szafą, a sufitem).
Z analogicznych względów warto pozbyć się zasłon, firanek czy dywanów, gdyż stanowią one ogromną powierzchnię, na której gromadzi się kurz.
Kanapy i łóżka to meble, na których spędzamy bardzo dużo czasu w ciągu dnia. Nic więc dziwnego, że stanowią one świetne miejsce do rozwoju roztoczy kurzu domowego. Spieralne kapy na kanapy i pokrowce na materace to łatwy sposób na utrzymanie ich w czystości.
Posiadacze czworonogów wiedzą doskonale, ile sierści potrafią gubić ich pupile. Tymczasem to sierść zwierząt jest jednym z najważniejszych składników kurzu domowego. Regularne czesanie kotów i psów zmniejszy ilość kurzu pokrywającego podłogę.
Rzecz, o której często zapominamy na co dzień. W urządzeniach AGD, np. frytkownicy czy okapie kuchennym znajdują się filtry, które mają za zadanie pochłaniać tłuszcz i brud kuchenny. Automatycznie zbierają one też okoliczny kurz. Warto wiedzieć, iż tłuste filtry mają ograniczoną skuteczność pochłaniania zanieczyszczeń. Dzięki regularnej wymianie będą zaś w stanie zebrać więcej kurzu.
Trwale pozbycie się kurzu w domu wymaga połączenia różnych działań. Z jednej strony warto zainwestować w urządzenia, które szczególnie pomogą zredukować ilość kurzu unoszącego się w powietrzu, np. oczyszczacz powietrza. Z drugiej nieoceniony będzie odkurzacz o niskim poziomie emisji wtórnej. Finalny efekt nie będzie jednak możliwy bez zmiany pewnych nawyków i przyzwyczajeń, a przede wszystkim regularności i konsekwencji w działaniu.
Na koniec dobra wiadomość: Im częściej będziemy sprzątać, tym mniej brudu i kurzu zgromadzi się w naszym domu i tym krócej zajmie nam pozbycie się ich..
Zobacz także: