Oczyszczacze powietrza do piwnicy – dobry pomysł czy zbędny wydatek?

Katarzyna Wnuk

Katarzyna Wnuk

4 minuty czytania

Oczyszczacze powietrza najczęściej kupowane są do sypialni, salonu czy pokoju dziecięcego. Jednak można je stosować także w innych pomieszczeniach.

Czy oczyszczacz powietrza będzie przydatny w piwnicy? W pewnych sytuacjach tak, natomiast w innych lepiej zastosować inne urządzenie.

W skrócie

  • Oczyszczacz powietrza w piwnicy może usuwać te same zanieczyszczenia, co w każdym pomieszczeniu. Nie powoduje natomiast spadku wilgotności, którą można obniżyć przy pomocy osuszacza powietrza.
  • Zaopatrzenie piwnicy w oczyszczacz powietrza to dobry pomysł, jeśli spędza się w niej dużo czasu. Urządzenie będzie najbardziej przydatne wtedy, gdy w piwnicy znajduje się domowa siłownia, ponieważ podczas treningu wdychamy więcej zanieczyszczeń.
  • Najlepszy oczyszczacz do piwnicy to taki, który ma filtr HEPA i filtr węglowy. Powinien wyróżniać się wysoką wydajnością i przystępnymi kosztami użytkowania.

Zanieczyszczenia powietrza w piwnicy a zdrowie

Działanie oczyszczacza powietrza w piwnicy będzie takie samo, jak w każdym innym pomieszczeniu.

Zakładając, że mówimy o urządzeniu wyposażonym w filtr HEPA oraz filtr węglowy. To technologie obecne w większości oczyszczaczy, z powietrza usuwane będą:

  • smog – jego głównym składnikiem są pyły zawieszone. Stanowi problem przede wszystkim w okresie grzewczym, sprzyja m.in. rozwojowi nowotworów, chorób układu oddechowego i nerwowego,
  • alergeny wziewne – pyłki roślinne, roztocza kurzu domowego, sierść będącą nośnikiem alergenów zwierzęcych oraz zarodniki pleśni. Jeśli cierpisz na alergie sprawdź oczyszczacze powietrza dla alergików,
  • lotne związki organiczne – związki zawierające węgiel, charakteryzujące się łatwym przechodzeniem w postać gazu. W znacznej części są rakotwórcze, należy do nich np. obecny niemal w każdym pomieszczeniu formaldehyd,
  • kurz – w jego skład wchodzą m.in. złuszczony naskórek, fragmenty martwych owadów, drobinki piasku,
  • bakterie i wirusy – oczyszczacz usuwa je z powietrza. Co istotne nie zapobiega zakażeniu na skutek bezpośredniego kontaktu albo dotknięcia zainfekowanych przedmiotów,
  • składniki dymu tytoniowego – w znacznej części rakotwórcze, a także sprzyjające rozwojowi innych chorób, np. serca,
  • brzydkie zapachy.

Ryzyko rozwoju chorób wywoływanych przez zanieczyszczenia powietrza uzależnione jest od czasu ekspozycji na nie oraz od wieku i stanu zdrowia. W większości domów piwnica nie jest miejscem, w którym spędza się zbyt dużo czasu, lecz zdarzają się wyjątki.

Podczas treningu pobieramy więcej tlenu, a więc także obecnych w powietrzu zanieczyszczeń

Jeśli znajduje się w niej domowy warsztat, mini siłownia czy pokój do gry w bilarda, to zapewne przebywa się w niej dłużej niż kilka minut dziennie. W takiej sytuacji warto pomyśleć o umieszczeniu w piwnicy oczyszczacza powietrza.

W szczególny sposób rekomendujemy używanie go w piwnicy wykorzystywanej do treningów sportowych. Co więcej, podczas uprawiania sportu pobieramy więcej tlenu, a wraz z nim więcej zanieczyszczeń, tak więc warto trenować tam, gdzie jakość powietrza jest dobra.

Czy oczyszczacz powietrza usuwa wilgoć?

Oczyszczacz wychwytuje zarodniki pleśni, których rozwojowi sprzyja zbyt wysoka wilgotność, ale nie osusza powietrza.

Urządzeniem przeznaczonym do obniżania wilgotności jest osuszacz powietrza. W przypadku wilgoci w piwnicy lepiej umieścić w niej właśnie taki sprzęt.

Oczywiście, warto też ustalić i wyeliminować przyczynę problemów z wilgotnością.

Zobacz też: Oczyszczacz powietrza a grzyby i pleśnie: co warto wiedzieć?
oraz Optymalna wilgotność powietrza w domu

pleśń na ścianie
Pleśń na ścianie, częsty skutek wilgoci

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać do piwnicy?

W przypadku decyzji o zakupie oczyszczacza powietrza do piwnicy, warto wybrać urządzenie, które spełnia następujące warunki:

  • Ma filtr HEPA i filtr węglowy – to podstawowe technologie w oczyszczaczach powietrza. Razem są w stanie usunąć niemal 100% zanieczyszczeń.
  • Charakteryzuje się wysoką wydajnością – absolutne minimum to CADR osiem razy większy od powierzchni (czyli w piwnicy o wielkości 30 m2 będzie to 240 m3/h). Jednak warto wybrać oczyszczacz, który ma lepszą relację ceny do metrażu.
  • Ma dobry tryb automatyczny – w tym trybie oczyszczacz sam dostosowuje prędkość oczyszczania do stanu powietrza. Najlepiej, jeśli uwzględnia w nim stężenie pyłu PM2,5 (głównego wyznacznika smogu), a więc ma jego czujnik.
  • Jest tanie w użytkowaniu – koszty eksploatacji uzależnione są od ceny i żywotności filtrów wymiennych oraz od zużycia prądu.
  • Wyróżnia się dobrą opłacalnością – czyli dobrą relacją pomiędzy ceną a oferowanymi możliwościami. Najbardziej opłacalne modele to te, które zajmują czołowe pozycje w naszym rankingu oczyszczaczy powietrza.

Zobacz też: Jak wybrać oczyszczacz powietrza — krok po kroku

Podsumowanie

Zasadność umieszczania oczyszczacza w piwnicy uzależniona jest od:

  • sposobu zagospodarowania przestrzeni, determinującego ilość spędzanego w piwnicy czasu,
  • oczekiwań wiązanych z oczyszczaczem powietrza – oczyszczacz usuwa zanieczyszczenia, lecz nie obniża wilgotności powietrza,
  • możliwości finansowych – w pierwszej kolejności w oczyszczacze należy wyposażyć pomieszczenia, w których najczęściej się przebywa, a zazwyczaj są to sypialnia i salon.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o oczyszczacze powietrza do piwnicy

Kupowanie oczyszczacza powietrza do piwnicy ma sens wtedy, gdy ze względu na sposób jej zagospodarowania spędzamy tam dużo czasu.

Oczyszczacz powietrza nie obniża wilgotności. Takie działanie ma osuszacz powietrza. Oczyszczacz może natomiast usunąć z powietrza zarodniki grzybów pleśniowych, których rozwojowi sprzyja wilgoć.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Eksploatacja oczyszczaczy

13 września 2024 · 13 minut czytania

Smog bez tajemnic

Smog to mieszanina zanieczyszczeń powietrza, w której mogą znajdować się szczególnie pyły zawieszone, tlenki azotu i siarki, ozon. Sama nazwa …

10 września 2024 · 4 minuty czytania

Jak czyścić filtr HEPA? Trzeba wymieniać czy można myć?

Jak dbać o filtr HEPA? Co ile miesięcy należy go wymieniać? A może wystarczy go umyć? Niestety produkcja zmywalnego filtra HEPA jest bardzo droga, dlatego nie spotkasz ich w oczyszczaczach powietrza, gdyż podniosłoby to ich cenę do nieopłacalnych wartości.

30 sierpnia 2024 · 6 minut czytania

Lekki odkurzacz dla seniora – co wybrać?

Lekki bezprzewodowy odkurzacz pionowy dla seniora? To możliwe! Oprócz oczywistego kryterium, jakim jest waga, zwróć uwagę również na czas pracy na akumulatorze, moc silnika czy podświetlenie szczotki.

30 sierpnia 2024 · 6 minut czytania

Nawilżacz ultradźwiękowy czy ewaporacyjny? Wybór jest oczywisty

Rekomendowany przez nas wybór to nawilżacz ewaporacyjny. Zapewnia większe bezpieczeństwo od nawilżacza ultradźwiękowego. Ponadto nie wymaga stosowania wody destylowanej, a …

20 sierpnia 2024 · 4 minuty czytania

Elektroszczotka w odkurzaczu pionowym — czy warto ją wybrać?

Elektroszczotka to popularny element wyposażenia odkurzacza. Posiada ją zarówno odkurzacz pionowy, jak i odkurzacz klasyczny. W tej końcówce wałek jest …