1
MIEJSCE899 zł
2
MIEJSCE1 399 zł
3
MIEJSCE2 099 zł
4
MIEJSCE1 119 zł
5
MIEJSCE1 499 zł
6
MIEJSCE1 699 zł
7
MIEJSCE2 199 zł
8
MIEJSCE1 699 zł
9
MIEJSCE2 699 zł
10
MIEJSCE2 199 zł
11
MIEJSCE629 zł
Jedną z grup szczególnie podatnych na negatywny wpływ zanieczyszczonego powietrza są astmatycy. W uniknięciu zaostrzeń choroby pomoże dobry oczyszczacz. Przedstawiamy odpowiednie propozycje i wyjaśniamy, jak wybrać właściwy oczyszczacz powietrza dla astmatyka.
W skrócie
- W sypialni sprawdzą się Klarta Forste 4, Vestfrost VP-A1Z40WH, Electrolux PA91-404GY, Samsung AX32 i Winix Zero Compact.
- Do salonu polecamy takie oczyszczacze jak Klarta Stor 2, Vestfrost VP-A1S70WH, Electrolux PA91-604GY, Winix Zero Pro i Samsung AX60.
- Dobry oczyszczacz powietrza dla astmatyka powinien mieć filtr HEPA oraz filtr węglowy.
- Bardzo ważna jest odpowiednia wydajność oczyszczania (CADR).
- Warto uwzględnić także obecność i jakość trybu automatycznego, głośność pracy oraz opłacalność zakupu.
5 oczyszczaczy powietrza dla astmatyka do sypialni
Większość sypialni to pomieszczenia o niewielkiej lub średniej powierzchni. Oto pięć oczyszczaczy powietrza, które będą do nich odpowiednie.
Klarta Forste 4
- Do maks. 38 m2
- CADR 300 m3/h
- Filtry wstępny HEPA H13, węglowy + jonizacja plazmowa
- Czujniki PM2,5, wilgotności i temperatury
- 3 tryby automatyczne
- Sterowanie wi-fi
To nr 1 w naszym rankingu opłacalności. Bardzo dokładny i wygodny w obsłudze. Ma aż 3 tryby automatyczne, a aplikacja umożliwia tworzenie własnych reguł pracy.
Vestfrost VP-A1Z40WH
- Do maks. 43 m2
- CADR 350 m3/h
- Filtry wstępny HEPA H13, węglowy + jonizacja plazmowa i lampa UV
- Czujniki PM2,5 i LZO
- Tryb automatyczny
- Sterowanie wi-fi
Wydajny oczyszczacz z dobrymi czujnikami zanieczyszczeń. Opłacalny oraz wygodny w obsłudze, m.in. dzięki za sprawą aplikacji.
Electrolux PA91-404GY
- Do maks. 55 m2
- CADR 442 m3/h
- Filtry wstępny HEPA H13, węglowy
- Czujniki PM2,5, LZO, temperatury i wilgotności
- Tryb automatyczny
- Sterowanie wi-fi
Solidnie wykonany, skuteczny oczyszczacz powietrza. Zapewnia wygodne sterowanie przez aplikację i pracuje bardzo cicho.
Samsung AX32
- Do maks. 40 m2
- CADR 320 m3/h
- Filtry wstępny HEPA H13, węglowy
- Czujnik PM2,5
- Tryb automatyczny
- Sterowanie wi-fi
Łatwy w obsłudze i skuteczny oczyszczacz powietrza. Ma tryb automatyczny z czujnikiem pyłów zawieszonych oraz umożliwia sterowanie przez aplikację. Stanowi bardzo opłacalną propozycję.
Winix Zero Compact
- Do maks. 31 m2
- CADR 250 m3/h
- Filtry wstępny HEPA, węglowy
- Czujnik kurzu
- Tryb automatyczny
Tani oczyszczacz powietrza, który dobrze się sprawdzi w mniejszych pomieszczeniach. Prezentuje się skromniej od poprzedników, ale jest skuteczny i wyróżnia się w swojej kategorii cenowej.
5 oczyszczaczy powietrza dla astmatyka do salonu
Salon zwykle jest trochę większy od sypialni, dlatego warto wybrać do niego oczyszczacz powietrza o wyższej wydajności. Oto kilka dobrych propozycji.
Klarta Stor 2
- Do maks. 75 m2
- CADR 600 m3/h
- Filtry wstępny HEPA H13, węglowy
- Jonizacja plazmowa
- Czujniki PM2,5, temperatury i wilgotności
- 3 tryby automatyczne
- Sterowanie wi-fi
Oczyszczacz powietrza zajmuje drugie miejsce w rankingu opłacalności. Bardzo wydajny, wyposażony w skuteczne technologie. Ma trzy tryby automatyczne, a dodatkowo pozwala na tworzenie własnych reguł pracy w aplikacji.
Vestfrost VP-A1S70WH
- Do maks. 78 m2
- CADR 620 m3/h
- Filtry wstępny HEPA H13, węglowy + jonizacja plazmowa i lampa UV
- Czujniki PM2,5 i LZO
- Tryb automatyczny
- Sterowanie wi-fi
Opłacalna propozycja do średnich i dużych pomieszczeń. Skuteczne działanie idzie w parze z wygodną obsługą, m.in. dzięki funkcjonalnej aplikacji mobilnej.
Electrolux PA91-604GY
- Do maks. 77 m2
- CADR 620 m3/h
- Filtry wstępny HEPA H13, węglowy
- Czujniki PM2,5, LZO, temperatury i wilgotności
- Tryb automatyczny
- Sterowanie wi-fi
Bardzo dobry oczyszczacz powietrza z dwoma skutecznymi czujnikami zanieczyszczeń. Wysoka wydajność idzie w parze z cichą pracą, a aplikacja zapewnia wygodną obsługę.
Winix Zero Pro
- Do maks. 58 m2
- CADR 470 m3/h
- Filtry wstępny HEPA H13, węglowy + jonizacja plazmowa
- Czujniki PM2,5 i LZO
- Tryb automatyczny
Skuteczny i wydajny oczyszczacz powietrza w atrakcyjnej cenie, ale bez aplikacji mobilnej. Ma tryb automatyczny z dwoma czujnikami (ale miernik gazów działa słabo).
Samsung AX60
- Do maks. 58 m2
- CADR 467 m3/h
- Filtry wstępny HEPA H13, węglowy
- Czujniki PM2,5 i LZO
- Tryb automatyczny
- Sterowanie wi-fi
Wydajny, elegancki i prosty w obsłudze. Skutecznie usuwa różne rodzaje zanieczyszczeń. Pracuje cicho i umożliwia sterowanie przez aplikację.
Czy oczyszczacz powietrza pomaga przy astmie?
Tak, ale nie każdy. Aby oczyszczacz powietrza stanowił skuteczną pomoc dla alergika, musi być wyposażony w filtry usuwające wszystkie potencjalnie szkodliwe dla astmatyka zanieczyszczenia. Niezbędna jest też odpowiednia wydajność, dostosowana do wielkości pomieszczenia.
5 kroków do wyboru dobrego oczyszczacza powietrza dla astmatyka
Oczyszczacz powietrza na astmę można wybrać w 5 prostych krokach.
1. Wybór technologii oczyszczania – podstawa to filtry HEPA i węglowy
Filtry HEPA i węglowy usuwają razem niemal 100% zanieczyszczeń, a więc m.in. te stanowiące potencjalne zagrożenie dla astmatyków. Nasilenie objawów astmy może spowodować:
- Smog – według przeprowadzonych analiz obniża komfort życia astmatyków o 46%. Jest złożony z pyłów zawieszonych i zanieczyszczeń gazowych. Te pierwsze usuwa filtr HEPA, drugie filtr węglowy.
- Alergeny – czyli pyłki roślinne, roztocza kurzu, zarodniki pleśni i sierść. Najlepiej radzi sobie z nimi filtr HEPA.
- Lotne związki organiczne – występują m.in. w środkach czystości, kosmetykach, materiałach wykończeniowych. Najbardziej popularny to formaldehyd. Usuwa je filtr węglowy.
- Dym papierosowy – ma składniki w postaci cząsteczek oraz gazów, dlatego najlepiej radzi sobie z nim oczyszczacz wyposażony w filtr HEPA oraz węglowy. Według statystyk na bierne palenie narażonych jest 60% astmatyków.
- Drażniące zapachy – ich źródłem może być np. obróbka żywności, zatkany zlew lub rozkładające się w koszu resztki pokarmowe. Eliminuje je węgiel aktywny.
Funkcje pomocnicze w oczyszczaczu powietrza dla astmatyka mogą pełnić jonizator oraz filtr wstępny. Jednak nie zastąpią one filtra HEPA i węglowego.
2. Ocena zapotrzebowania na wydajność
Minimalne zapotrzebowanie na wydajność (CADR) wyrażoną w m3/h jest osiem razy większe od powierzchni pomieszczenia wyrażonej w m2. Pomnożenie metrażu pokoju przez osiem pozwala zatem poznać minimalną wydajność, jaką powinien oferować oczyszczacz pracujący w najwyższej prędkości.
Oczywiście warto wybrać urządzenie, którego CADR jest wyższy niż sugeruje ten przelicznik. Dzięki temu urządzenie w trybie automatycznym będzie rzadziej korzystać z wyższych prędkości, które są dość hałaśliwe.
Nie bez powodu używamy słów pokój i pomieszczenie. Oczyszczacz powietrza zawsze dobieramy do jednego pokoju, a nie całego mieszkania czy domu.
3. Wybór oczyszczacza z dobrym trybem automatycznym
Oczyszczacz powietrza dla astmatyków powinien oferować dobry tryb automatyczny, który wbrew pozorom wpływa nie tylko na komfort użytkowania. W tym trybie urządzenie samo dostosowuje prędkość pracy do aktualnego poziomu zanieczyszczeń.
Szybka reakcja na pogorszenie jakości powietrza oznacza skrócenie czasu kontaktu z zanieczyszczeniami. Podstawę dobrego trybu automatycznego stanowi dokładny miernik pyłu PM2,5. Dodatkowa zaleta to poprawnie działający czujnik LZO.
Zobacz też: Tryb automatyczny w oczyszczaczach – co to jest, jak działa?
4. Ocena głośności pracy
Oczyszczacz powietrza dla astmatyka powinien być na tyle cichy, aby mógł pracować przez całą dobę, także w nocy. Zanieczyszczenia stanowią bowiem zagrożenie przez całą dobę.
Do sypialni najlepiej wybrać oczyszczacz, którego głośność minimalna wynosi poniżej 30 dB. Do salonu można kupić urządzenie o kilka dB głośniejsze.
5. Porównanie opłacalności zakupu
Po wyselekcjonowaniu odpowiednich oczyszczaczy warto porównać je pod kątem opłacalności. Radzimy uwzględnić zarówno cenę samego urządzenia, jak i koszty jego użytkowania. Te drugie uzależnione są od ceny i żywotności filtrów wymiennych oraz od zużycia prądu.
Źródła
- J. Mercik, T. Pietrucha, M Świst, A. Woźniak, M. Pietraszko, Czy smog wpływa na astmatyków? Analiza oddziaływania smog, zawszekrokprzedastma.org
- R. Pawliczak, Astmę można kontrolować i skutecznie hamować jej rozwój, termedia.pl