W przypadku zalania domu lub mieszkania ważne jest szybkie podjęcie odpowiednich działań, aby zapobiec dalszym stratom i problemom, wynikającym np. z rozwoju pleśni.
Część prac można wykonać samodzielnie, natomiast inne zadania lepiej powierzyć specjalistom.
Wyjaśniamy zasady postępowania krok po kroku.
W skrócie
- Bezpośrednio po zalaniu należy odłączyć pomieszczenia od sieci elektrycznej i gazowej, usunąć wodę wraz z ewentualnymi zanieczyszczeniami oraz sporządzić dokumentację szkód. Ważne jest również precyzyjne ustalenie przyczyny problemu.
- Ściany można osuszyć samodzielnie, używając osuszacza powietrza o dobrej wydajności.
- Do usunięcia wody spod posadzki służy pompa ciśnieniowa. Zwykle nie trzeba zdejmować posadzki, a jedynie wykonać w niej kilka otworów.
- Po zalaniu konieczne bywa także odgrzybianie, ponieważ woda sprzyja rozwojowi grzybów pleśniowych. Ponadto niektóre rzeczy trzeba wyrzucić, szczególnie jeśli przyczyną zalania była powódź.
Pierwsze kroki – osuszanie pomieszczenia po zalaniu
Ranking osuszaczy powietrza
Top 3 osuszaczeWyłącznie sieci elektrycznej i gazowej
Na początku należy zadbać o bezpieczeństwo poprzez odłączenie zalanych pomieszczeń od sieci elektrycznej i gazowej. Sprawdzeniem ich stanu powinni zająć się specjaliści.
Usunięcie zebranej wody
Niewielkie ilości wody można usunąć przy pomocy wiadra i mopa albo ścierki. Jednak przy większym zalaniu, np. w wyniku powodzi, konieczne bywa użycie pompy.
Nie ma potrzeby inwestowania w jej zakup, ponieważ w każdym większym mieście działają firmy oferujące wynajem pomp przystosowanych zarówno do usuwania wody czystej, jak i brudnej.
W przypadku zalania powodziowego oprócz wody trzeba usunąć także przyniesione przez nią zanieczyszczenia.
Określenie przyczyny zalania i skali zniszczeń
Zdarza się, że przyczyna zalania mieszkania jest oczywista. Jeśli nie, to należy jak najszybciej ją określić, aby możliwe było podjęcie działań zapobiegających powtórnemu wystąpieniu problemu. Główne powody to:
- zalanie powodziowe – zwykle powoduje najwięcej szkód,
- zalewanie deszczówką, spowodowane wadami konstrukcyjnymi budynku – mogą to być nieszczelny dach, słaba izolacja przeciwwilgociowa fundamentów albo zatkanie rynien odpływowych,
- awaria sieci wodno-kanalizacyjnej,
- zalanie przez sąsiada.
W ocenie skali zniszczeń niezbędny jest miernik oporowy, przy pomocy którego można sprawdzić wilgotność murów.
Interpretacja wyników jest bardzo prosta – ściany o wilgotności do 3% uznaje się za suche, od 3 do 5% za zawilgocone, lecz niewymagające osuszania, natomiast powyżej 5% za mocno zawilgocone lub mokre i wymagające osuszania.
Maksymalna wilgotność drewnianych elementów wykończeniowych wynosi 10%, natomiast drewnianych elementów konstrukcyjnych – 18%.
Udokumentowanie poniesionych strat
Udokumentowanie szkód wyrządzonych przez wodę jest ważne zwłaszcza w dwóch sytuacjach:
- jeżeli za zalanie odpowiadają osoby trzecie – najpopularniejszym przykładem takiej sytuacji jest zalanie mieszkania przez sąsiada,
- jeśli posiada się polisę obejmującą ryzyko zalania.
Dokumentacją mogą być zdjęcia lub filmy prezentujące zniszczenia.
Osuszanie ścian z osuszaczem powietrza
Osuszanie ścian to zadanie, z którym można poradzić sobie samodzielnie, ale pod warunkiem, że posiada się osuszacz powietrza.
W korzystnej sytuacji są posiadacze klimatyzatorów – także tych przenośnych – ponieważ takie urządzenia mają zazwyczaj niezależny tryb osuszania.
Domowe osuszacze są przystosowane do odprowadzania w ciągu doby 10-40 litrów wody. Wśród osuszaczy budowlanych można natomiast znaleźć takie, których wydajność wynosi nawet 100 l/24 godziny.
W osuszeniu zalanego pomieszczenia może pomóc domowy osuszacz, lecz trzeba wybrać sprzęt o wyższej wydajności.
Tempo odprowadzania wody to kluczowy parametr, ale warto też pamiętać o innych parametrach. Wybór jest dość duży, dlatego można kupić np. osuszacz z czujnikiem wilgotności powietrza i higrostatem, ze sterowaniem wi-fi albo filtrem HEPA.
Czas osuszania zwykle wynosi od 1 do 3 tygodni, przy czym wpływ na niego ma stopień zawilgocenia ścian, wydajność wybranego osuszacza i sposób korzystania z niego.
Osuszacz kondensacyjny czy adsorpcyjny?
Nie bez znaczenia jest również rodzaj osuszacza, ponieważ dostępne są osuszacze kondensacyjne oraz adsorpcyjne. Ich porównanie prezentujemy w tabeli.
Osuszacz kondensacyjny | Osuszacz adsorpcyjny | |
---|---|---|
Metoda działania | Powietrze pobrane z otoczenia trafia do parownika, gdzie dochodzi do podgrzania i skroplenia wody. Następnie wędruje do skraplacza, w którym jego temperatura wraca do wyjściowej. Skroplona woda wędruje do zbiornika. | Materiał pochłaniający wilgoć odbiera wodę z powietrza, która potem zostaje odciągnięta do zbiornika. Powietrze wraca do pomieszczenia ocieplone. |
Zalety | Szybki efekt Mniejsze zużycie energii Możliwość używania w zapylonych pomieszczeniach | Stała wydajność, bez względu na temperaturę i wilgotność |
Wady | Mniejsza wydajność przy niskiej temperaturze | Większe zużycie energii Nieodpowiednie do pracy przy zapyleniu (może dojść do awarii) |
Koszt zakupu | Od 500 zł | Od 1000 zł |
Podsumowując, osuszacz kondensacyjny ma bardziej uniwersalne zastosowanie, natomiast osuszacz adsorpcyjny stanowi lepszy wybór do pomieszczeń o niskiej temperaturze.
Praktyczne wskazówki do pracy z osuszaczem
Podczas pracy z osuszaczem warto przestrzegać poniższych zasad:
- Jeśli to możliwe, do osuszacza należy podłączyć wężyk odpływowy lub pompkę, w celu odprowadzania wody bezpośrednio do odpływu. Pozwoli to uniknąć przerw wynikających z konieczności opróżniania zbiornika.
- Latem okna osuszanego pomieszczenia powinny być szczelnie zamknięte, a kanały wentylacyjne zatkane. Ma to na celu zapobiegnięcie napływaniu do środka wilgotnego powietrza. Zimą nie jest to zalecane, gdyż napływające powietrze po ogrzaniu będzie suche.
- W osuszanym pomieszczeniu można użyć wentylatora. Należy ustawić go tak, aby pobierał powietrze wypuszczone przez osuszacz i kierował je w stronę osuszanej ściany.
Usuwanie wilgoci spod posadzki
Usunięcie wody zgromadzonej pod posadzką jest już trudniejszym zadaniem. Nie można z nim zwlekać, ponieważ woda rozprzestrzenia się, co oznacza, że w przypadku braku szybkiej reakcji zawilgocenie może objąć kolejne pomieszczenia.
W tym przypadku lepiej skorzystać z usług specjalistów, ponieważ potrzebny jest bardziej profesjonalny sprzęt oraz umiejętne wykorzystanie go.
Urządzeniem wykorzystywanym do usuwania wody spod posadzki jest pompa ciśnieniowa, nazywana też osuszaczem podposadzkowym.
Prawidłowe użycie jej wymaga wykonania w posadzce otworów, które umożliwią pobieranie wilgotnego powietrza i wprowadzanie suchego. Zazwyczaj nie ma potrzeby zdejmowania całej posadzki.
Usuwanie grzybów i pleśni
Skutkiem zawilgocenia ścian może być pojawienie się pleśni i grzybów, szczególnie jeśli osuszanie nie zostało rozpoczęte odpowiednio wcześnie.
Drugim czynnikiem sprzyjającym ich rozwojowi jest temperatura wynosząca 25 st. C. lub więcej.
Powierzchniowe wykwity pleśni można usunąć przy pomocy preparatów dostępnych w sklepach albo przygotowanych samodzielnie.
Do tej drugiej grupy zaliczają się roztwór wody z octem, pasta z sody oczyszczonej i wody albo roztwór wody z boraksem.
Grzyb na ścianie, który wniknął głębiej, jest już znacznie trudniejszy do usunięcia. Przed zastosowaniem preparatu grzybobójczego konieczne jest zdjęcie farby albo nawet tynku.
W walce z grzybami pleśniowymi wykorzystuje się również ozonowanie.
Zobacz także: Oczyszczacz powietrza a grzyby i pleśnie: co warto wiedzieć?
Ozonator powietrza. Co daje i jak go używać?
Usuwanie szkód po powodzi
Największe szkody związane są z zalaniem powodziowym. Oznacza to duże straty finansowe i konieczność przeprowadzenia wielu prac remontowych.
Aby zminimalizować wydatki, warto pozostawić zadanie oszacowania szkód i zaplanowania niezbędnych działań odpowiednim specjalistom.
Należy jednak przygotować się na to, że konieczne będą m.in. wymiana drewnianych parkietów oraz usunięcie ze ścian tapet i boazerii, a nawet płytek ceramicznych.
Niestety, nie ma też szans na ocalenie dla wielu elementów wyposażenia, zwłaszcza dla produktów spożywczych, pluszowych zabawek, książek, mebli tapicerowanych i materacy.
Zatrzymanie rzeczy, które powinny być wyrzucone, oznacza zagrożenie dla zdrowia, gdyż brudna woda powodziowa stanowi nośnik wielu bakterii.
Próbę ratunku można podjąć np. w przypadku mebli drewnianych albo ubrań i pościeli, które można uprać w wysokiej temperaturze.
Źródła
- Jak osuszyć ścianę, liderbudowlany.pl
- Kondensacyjny czy adsorpcyjny? Porównujemy osuszacze powietrza, nachlodno.pl
- Osuszanie posadzkowe – kiedy konieczne, liderbudowlany.pl
- Usuwanie wilgoci ze ścian i podłóg w piwnicy, wetdry.pl
FAQ, czyli najczęstsze pytania o osuszanie pomieszczenia po zalaniu
Czas osuszania uzależniony jest od stopnia zawilgocenia ściany, zastosowanego sprzętu oraz sposobu jego użycia. Należy przygotować się na to, że proces potrwa od 1 do 3 tygodni.
Na początek należy odłączyć zalane pomieszczenia od sieci elektrycznej i gazowej oraz usunąć wodę i ewentualne zanieczyszczenia.
Do zalanego pomieszczenia warto wybrać osuszacz powietrza o wydajności 30 l/dobę lub większej.