Opinia lekarzy – oczyszczacze i nawilżacze powietrza vs alergia

Maciej Kluba

Maciej Kluba

12 minut czytania

Filtracja powietrza jest często zalecana jako element przeciwdziałania objawom alergicznym u osób z przewlekłymi alergiami i chorobami układu oddechowego.

W opublikowanym w 2020 roku artykule „Czy filtrowanie powietrza działa w przypadku narażenia na alergeny kota?” (z ang. „Does air filtration work for cat allergen exposure?”) autorzy zwracają uwagę, że stosowanie urządzeń z filtrami HEPA zmniejszyło stężenie alergenu białka kociego w powietrzu, powodując poprawę wczesnej i późnej reakcji astmatycznej o 60%.

Zdaniem wielu osób ze środowiska medycznego oczyszczanie powietrza działa, choć rezultaty mogą być widoczne dopiero po pewnym czasie.

Oczyszczacz powietrza – skutecznie usunie alergeny z powietrza. Gorzej poradzi sobie z tymi w wykładzinach i na meblach.

Wielu lekarzy z Polski i zagranicy zgodnie twierdzi, że oczyszczacz powietrza z filtrami HEPA pomaga pozbyć się z otoczenia m.in.:

  • pyłów zawieszonych,
  • pyłków roślin,
  • alergenów odzwierzęcych czy
  • zarodników pleśni i grzybów.

Urządzenia tego typu mogą pochwalić się dużą skutecznością w usuwaniu drobinek kilkadziesiąt razy mniejszych od średnicy ludzkiego włosa. Pyłki dryfują w powietrzu, podrażniając nasze układy oddechowe.

Skuteczność ta jednak spada, gdy mamy do czynienia np. z roztoczami czy alergenami zwierząt ukrytymi w materacach, czy dywanach.

Xiaomi Pro H filtracja powietrza
Oczyszczacz powietrza Xiaomi Pro H. Źródło: Canva.com

Dodatkowo należy mieć świadomość, iż oczyszczanie powietrza z alergenów to proces długotrwały. Nie zrealizuje się w ciągu kwadransa od włączenia oczyszczacza.

Białko Fel d 1 (białko zawarte w ślinie kotów) może utrzymywać się w mieszkaniu przez wiele miesięcy. Nawet po zniknięciu z niego zwierzaka. Piszą w swojej pracy Al-Tamprouri C. i wsp.

Oczyszczacz powietrza a alergia – głosy za

  • Eggleston i wsp. wykazali w badaniu randomizowanym na dwóch grupach użytkowników, że stosowanie oczyszczaczy powietrza z filtrami HEPA zmniejszyło ilość pyłów zawieszonych PM10 w domach – o 30% po 6 mies. i o 39% po 12 mies., podczas gdy w domach kontrolnych stężenia PM10 rosły. 
  • W badaniu Sulser i wsp. na przestrzeni lat 1999-2000, w którym udział wzięły dzieci z objawami alergii na psy i koty, naukowcy stwierdzili znacznie lepszą jakość snu (mniej chrapania, płynniejszy sen), jak i zmniejszenie nadreaktywności oskrzeli.
  • Pedroletti i wsp. zaprosili do badania 22 astmatyków, z których wszyscy byli również alergikami na psy i koty, zaś 76% uczestników było również uczulonych na pyłki roślin i roztocza kurzu domowego.

    W randomizowanym badaniu zaobserwowano zwiększenie wydolności oddechowej w badaniu spirometrii, jak i poprawę w zakresie stężenia tlenku azotu w grupie oczyszczającej powietrze w sypialniach za pomocą urządzeń z filtrem HEPA.
  • Dr Payel Gupta, adiunkt profesora klinicznego, specjalizujący się w alergologii i immunologii, pracujący w szpitalach w Nowym Jorku:

Oczyszczacze powietrza pomagają usunąć z powietrza pyłki, naskórek zwierzęcy, zarodniki pleśni i inne alergeny występujące w pomieszczeniach.”

Dr Payel Gupta
  • Dr Clifford W. Bassett, autor książki „The New Allergy Solution”, założyciel nowojorskiego towarzystwa opieki nad alergikami i astmatykami poleca stosowanie oczyszczaczy powietrza:

„Jako alergolog i specjalista w dziedzinie astmy, wiele razy polecałem oczyszczacze powietrza moim pacjentom, pomagają one zmienić środowisko i bardzo dobrze uzupełniają leczenie astmy i alergii”. 

Dr Clifford W. Bassett
Fersk Torr 30 w labie
Osuszacz powietrza Fersk Torr 30 w naszym laboratorium. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.

Oczyszczacz powietrza a alergia – głosy przeciw

  • W badaniu przeprowadzonym w 2011 roku oczyszczacze z filtrami HEPA przynosiły kliniczne korzyści dla pacjentów. Ich działanie było jednak widoczne tylko w obrębie pojedynczych pomieszczeń.
  • Odwołuje się do tego między innymi dr David R. Stukus, który uważa, że „oczyszczacze powietrza filtrują powietrze tylko w bardzo ograniczonych przestrzeniach w domu, co automatycznie zmniejsza ich atrakcyjność”.
  • Oprócz tego Dr Stukus jest zdania, że „oczyszczacze nie radzą sobie zbyt dobrze z zewnętrznymi alergenami pyłowymi i mają ograniczoną przydatność w przypadku alergenów występujących wewnątrz, które często osiadają na wykładzinach i meblach, przebywając krótko w powietrzu. Należy również pamiętać o regularnej wymianie filtrów, co rodzi koszty”.

Co powinien posiadać skuteczny oczyszczacz powietrza na alergię?

1. Skuteczny zestaw filtrów

  • Filtr HEPA (klasy od E11 do H14) –  odpowiada za fizyczne zatrzymywanie mikrocząstek zanieczyszczeń: pyłków roślin, roztoczy kurzu domowego czy alergenów zawartych w białkach zwierząt. Oferowane na rynku filtry HEPA gwarantują od 95 do aż 99,97% skuteczności w zatrzymywaniu cząsteczek o wielkości 0,3 µm (najtrudniejszych do wychwycenia). W przypadku mniejszych i większych cząsteczek, np. ok. 5 μm (tyle z reguły mają cząsteczki, na których przenoszone jest białko Fel d 1 z kociej śliny), skuteczność ta sięga blisko 100%.
  • Filtr węglowy –  skuteczny w usuwaniu zarówno drażliwych zapachów (np. z kuwety zwierząt), jak i szkodliwych substancji gazowych (np. formaldehydu czy acetonu), które podrażniają układ oddechowy
  • Filtr wstępny – wychwytuje większe cząstki, np. kłęby kurzu czy sierść zwierząt. W zdecydowanej większości filtr wstępny ma formę siatki, występującej osobno lub zintegrowanej z pozostałymi filtrami

2. Odpowiednią wydajność oczyszczania, dopasowaną do powierzchni

Podstawowym założeniem każdego oczyszczacza powietrza jest efektywna filtracja powietrza w pomieszczeniu. Za pomocą wbudowanego wentylatora, urządzenie wznieca ruch powietrza w pomieszczeniu, kierując zawarte w nim mikrocząsteczki w stronę oczyszczacza. Tam zaś zostają skutecznie uwięzione na filtrach.

Aby oczyszczacz efektywnie przefiltrował powietrze w pomieszczeniu, musi wymienić je min. 3 razy w ciągu godziny. W celu łatwiejszego dopasowania oczyszczacza do posiadanej powierzchni, producenci oczyszczaczy podają informacje o wydajności oczyszczania (współczynniku CADR). A więc objętości powietrza (w m3), którą urządzenie jest w stanie przefiltrować w ciągu 1h

Szacując optymalną wydajność, wystarczy policzyć objętość docelowego pomieszczenia, w którym ma stanąć oczyszczacz. Następnie pomnożyć tę wartość przez 3, by uzyskać minimalną wydajność oczyszczania. Dokonując ostatecznego wyboru, warto jednak kupić oczyszczacz o nieco większej wydajności. Dzięki temu urządzenie rzadziej będzie zmuszone do pracy w najwyższych obrotach. 

3. Jonizator powietrza (opinia lekarzy)

Jonizatory powietrza uwalniają jony tlenu i wodoru o przeciwnych ładunkach. Te zaś dążą w powietrzu do połączenia się i stworzenia cząsteczki wody. Silnie reaktywne rodniki hydroksylowe OH przyczepiają się do cząsteczek zanieczyszczeń, wyciągając z nich brakujący atom wodoru i destabilizując ich strukturę molekularną. 

Tyle w teorii. W praktyce jednak samo jonizowanie powietrza nie wystarcza, by pozbyć się alergenów. Najlepiej sprawdza się w połączeniu z mechaniczną filtracją powietrza (np. filtr HEPA, filtr wstępny), przyśpieszając proces usuwania alergenów z powietrza.

Niewiele znajdziemy jednak informacji na temat opinii lekarzy o jonizatorach powietrza. Temat ten był przez lata badany przez różnych naukowców. Wśród najnowszych badań znajdziemy to przeprowadzone na świnkach morskich przez szwedzkich naukowców z Wydziału Wirusologii Molekularnej Departamentu Medycyny Klinicznej i Eksperymentalnej Uniwersytetu Medycznego w Linköping. Jonizacja powietrza zapobiegła infekcji u wszystkich 4 świnek, przyczyniając się do zmniejszenia stężenia kaliciwirusów, rotawirusów i wirusów grypy w pomieszczeniu. 

Dr Mirjam Levstik Bravničar dowodzi również, że zwiększenie stężenia jonów ujemnych prowadzi do obniżenia zawartości histaminy w organizmie i łagodniejszych objawów alergii.

4. Oczyszczacz i nawilżacz powietrza w opinii lekarzy?

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza w opinii lekarzy? Opinia lekarzy o nawilżaczach powietrza jest w większości pozytywna. Zdecydowanie polecają oni używanie nawilżaczy ewaporacyjnych lub parowych, które nie uwalniają do powietrza związków mineralnych zawartych w wodzie.

Nie można tego powiedzieć o nawilżaczach ultradźwiękowych. W przypadku tych urządzeń zalecana jest ostrożność, gdyż długo emitowany biały pył może podrażniać drogi oddechowe i powodować bóle głowy.

Oczyszczacze 2w1 Sharp KC-D40 Philips AC2729
Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem. Od lewej: Sharp KC-D40EUW i Philips AC2729/50, materiały własne Ranking-Oczyszczaczy

Wybierając nawilżacz powietrza, możemy zdecydować się na zakup oddzielnego urządzenia lub oczyszczaczy powietrza 2w1 (z wbudowanym zbiornikiem na wodę i filtrem ewaporacyjnym). To drugie rozwiązanie polecamy zwłaszcza osobom, które zmagają się przede wszystkim z niską wilgotnością. Oczyszczacze z nawilżaczem Sharp czy Philips mają bowiem imponującą wydajność nawilżania, sięgającą nawet 600 ml/h.

Po więcej informacji zajrzyj do naszego artykułu „Oczyszczacz powietrza dla alergika – jaki wybrać?”

Medycy przestrzegają jednak przed nieprawidłową eksploatacją nawilżaczy, która może powodować rozwój bakterii zarodników pleśni. Przy regularnym korzystaniu pamiętajmy również o regularnym ich czyszczeniu i konserwacji.

Za każdym razem, gdy urządzenie zużyje wodę, warto pozbyć się skroplonych resztek i przepłukać zbiornik. Warto również co 2-3 dni przepłukać filtr, a w przypadku gromadzenia się na nim kamienia z wody, moczyć filtr przez 15-30 minut w roztworze wody z kwaskiem cytrynowym.

A certyfikaty?

Producenci z reguły chętnie chwalą się tym, jakie atesty i certyfikaty zdobyły ich urządzenia. Często znajdziemy tam certyfikat mówiący o skuteczności w walce z alergenami (np. ECARF, BAF) albo bezpieczeństwie dla alergika (PTA), co pomoże w podjęciu ostatecznej decyzji.

Nie powinien być to jednak wyznacznik, na podstawie którego rozważamy, bądź odrzucamy poszczególne urządzenia. Więcej na ten temat w artykule Certyfikaty i atesty dla oczyszczaczy powietrza – o czym naprawdę świadczą i czy są niezbędne?

Zdrowe oczyszczacze powietrza? Ranking TOP 3

MiejsceMarka i modelRecenzjaCena
1 miejsceKlarta Forste 4ZOBACZ RECENZJĘ899 zł
2 miejsceKlarta Stor 2ZOBACZ RECENZJĘ1349 zł
3 miejsceSAMSUNG AX90R7080WDZOBACZ RECENZJĘ2089 zł

1. Klarta Forste 4

klarta-forste-3-przod-oczyszczacza
  • Powierzchnia do 37,5 m²
  • Wydajność oczyszczania: 300 m³/h
  • Tryby pracy: 8 prędkości manualnych. 3 tryby auto, tryb sleep
  • Czujnik: laserowy czujnik PM2,5, wilgotności i temp.
  • Wskaźnik: numeryczny
  • Bardzo restrykcyjny tryb automatyczny, cicha praca
  • Cena i żywotność filtrów: Filtr HEPA E11 + węglowy: 139 zł. Filtr HEPA H13 + węglowy: 159 zł. Żywotność: 12 mies.

Sprawdź w sklepie

Zobacz recenzję

2. Philips AC2729/50

philips-ac2729-salon
  • Powierzchnia do 31,25 m²
  • Wydajność oczyszczania: 250 m³/h
  • Tryby pracy: 4 prędkości manualne, tryb auto, antyalergiczny, snu oraz nawilżania
  • Czujnik: podczerwony PM2,5, IAI (alergenów) wilgotności i temp.
  • Wskaźnik: numeryczny, kolorystyczny
  • Dość restrykcyjny tryb auto, niezła wydajność nawilżania (ewaporacyjnego), dobra reakcja na kurz
  • Cena i żywotność filtrów: Filtr HEPA H13 – 148 zł, żywotność: 24 mies, filtr węglowy – 99 zł, żywotność 12 mies., filtr nawilżacza – 99 zł, żywotność 12 mies.

Zobacz na Ceneo.pl

Zobacz recenzję

3. Vestfrost VP-A1S70WH

vestfrost-vp-a1s70wh-przod-e1615996231427
  • Powierzchnia do 78 m²
  • Wydajność oczyszczania: 620 m³/h
  • Tryby pracy: 5 prędkości manualnych. 1 tryb auto, tryb snu
  • Czujnik: laserowy czujnik PM2,5, LZO, wilgotności i temp.
  • Wskaźnik: numeryczny
  • Dokładny, dobrze reagujący czujnik LZO, dobra relacja ceny do wydajności
  • Cena i żywotność filtrów: filtr HEPA H13 + węglowy + wstępny – 399 zł, żywotność 18 mies.

Sprawdź w sklepie

Zobacz recenzję

Ten artykuł może Cię zainteresować: 👉 Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza?

Co oprócz oczyszczaczy? Jak radzić sobie z alergią?

  • Aktywny tryb życia

Poof. Rafał Pawliczak z Katedry Alergologii, Immunologii i Dermatologii na Wydziale Nauk Biomedycznych i Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zauważa, że zmiana trybu życia, polegająca na spędzaniu większej ilości czasu na świeżym powietrzu i aktywnym wypoczynku może ograniczyć rozwój chorób alergicznych.

Ćwiczenia aktywność fizyczna na dworze
Źródło: Canva.com

Co ciekawe, u niektórych sportowców (Robert Korzeniowski, Otylia Jędrzejczak), wykryto w dzieciństwie astmę oskrzelową i zalecono uprawianie sportu, co pozytywnie wpłynęło na stan zdrowia.

  • Regularne porządki

Oczyszczacz powietrza świetnie poradzi sobie z cząsteczkami alergenów, które dryfują w powietrzu. Dzięki dużemu przepływowi powietrza będzie również w stanie wzniecić w górę sporo drobinek, które opadły na powierzchnię mebli czy podłóg.

Wiele z nich jednak wciąż pozostanie przyczepione do powierzchni kanapy, biurka czy półki. Dlatego pamiętajmy o regularnym sprzątaniu zarówno podłóg, jak i meblowych zakamarków.

  • Ograniczenie wstępu zwierząt do sypialni
Kot wzmagający alergię

Dla wielu trudny krok. Warto jednak pamiętać, iż nawet gdy nie jesteśmy uczuleni na białka Fel d 1 czy Canf5, to nasi czworonożni przyjaciele mogą przenosić na swoim futrze roztocza kurzu domowego czy pyłki roślin.

Źródła: Oczyszczacz powietrza opinie lekarzy

  1. Interwencja w domowe środowisko w przypadku astmy w śródmieściu: randomizowane kontrolowane badanie kliniczne (z ang. „Home environmental intervention in inner-city asthma: a randomized controlled clinical trial”). Eggleston PA, Butz A, Rand C, et al. Ann Allergy Asthma Immunol. 2005 Dec;95(6):518-24. Dostęp do wersji internetowej: 28.06.2022. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
  2. Kliniczne efekty oczyszczonego powietrza podawanego w strefie oddechowej w astmie alergicznej: podwójnie zaślepione, randomizowane badanie cross-over (z ang. „Clinical effects of purified air administered to the breathing zone in allergic asthma: a double-blind randomized cross-over trial”). Pedroletti C, Millinger E, Dahlén B, Söderman P, Zetterström O. Respiratory Medicine. 2009; Dostęp do wersji internetowej: 28.06.2022. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
  3. 8 oczyszczaczy powietrza dla lepszej jakości powietrza, według alergologów (z ang. „8 Air Purifiers for Better Air Quality, According to Allergists”). Schlinger, A. Blog The Healthy 2022.03.08. Dostęp do wersji internetowej: 27.06.2022. thehealthy.com
  4. Czy oczyszczacze powietrza naprawdę działają? Zapytaliśmy lekarzy (z ang. „Do Air Purifiers Really Work? We Asked Doctors”). Shiffer, E. Blog Parents. 2020.06.05. Dostęp do wersji internetowej: 27.06.2022. parents.com
  5. Skuteczność filtrów powietrza i oczyszczaczy powietrza w alergicznych chorobach układu oddechowego: przegląd najnowszej literatury (z ang. „Effectiveness of air filters and air cleaners in allergic respiratory diseases: a review of the recent literature”). Sublett JL. Curr Allergy Asthma 2011; Dostęp do wersji internetowej: 28.06.2022. ncbi.nlm.nih.gov
  6. Czy używanie oczyszczaczy powietrza HEPA w domach dzieci i młodzieży z astmą uczulonych na alergeny kota i psa może zmniejszyć nadreaktywność oskrzeli oraz zawartość alergenów w kurzu? (z ang. „Can the use of HEPA cleaners in homes of asthmatic children and adolescents sensitized to cat and dog allergens decrease bronchial hyperresponsiveness and allergen contents in solid dust?”). Sulser C, Schulz G, Wagner P, Sommerfeld C, Keil T, Reich A, Wahn U, Lau S. Int Arch Allergy Immunol. 2009; Dostęp do wersji internetowej: 28.06.2022. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
  7. Wpływ dostępnych komercyjnie oczyszczaczy powietrza na objawy astmy oskrzelowej i alergii (z ang. „The impact of commercially available air purifiers on bronchial asthma and allergy symptoms”). Wieczfińska J, Pawliczak R. Alergologia Polska – Polish Journal of Allergology. 2022; Dostęp do wersji internetowej: 27.06.2022. termedia.pl

Zdecydowanie tak! Przyczyniają się one do większego komfortu oddychania, lepszej jakości snu, rzadszych chorób górnych dróg oddechowych (np. oskrzeli), pomagają również zwiększyć wydolność oddechową, uzupełniając tradycyjne metody leczenia astmy i alergii.

Nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań! W badaniu dzieci uczulonych na białka śliny zwierząt domowych (kotów i psów) zaobserwowano poprawę jakości snu (mniej chrapania, płynniejszy sen), gdy w ich sypialniach pojawiły się oczyszczacze powietrza. Należy jednak pamiętać, by nie ustawiać oczyszczaczy zbyt blisko głowy śpiącej osoby, gdyż kilkugodzinna bezpośrednia ekspozycja na strumień powietrza z wentylatora może skończyć się przeziębieniem

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza jest w pełni bezpieczny i nieszkodliwy dla użytkowników. Należy jedynie pamiętać, by przestrzegać podstawowych zasad dot. wilgotności powietrza w mieszkaniu – a więc przede wszystkim starać się nie przekraczać poziomu 60% wilgotności względnej. Zbyt duża wilgotność bowiem to środowisko sprzyjające rozwojowi pleśni. Z drugiej strony przebywanie w suchych pomieszczeniach sprzyjają nasileniu objawów alergicznych, nawracającym problemom skórnym czy zespołowi suchego oka.

Wspomniany wyżej nawilżacz ewaporacyjny. Urządzenie to wykorzystuje prostą, naturalną technologię odparowywania wilgoci z zamoczonego w wodzie filtra ewaporacyjnego.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 4,5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nawilżanie powietrza

4 listopada 2024 · 4 minuty czytania

Moc odkurzacza pionowego – zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje, żebyś Ty nie musiał

Nowoczesna technologia pomoże Ci utrzymać dom w czystości. Do sprzątania niemal każdej powierzchni przyda się wydajny odkurzacz pionowy. Tylko jaki …

1 listopada 2024 · 3 minuty czytania

Co pyli w listopadzie? Silne alergeny aktywne jesienią

Brak pyłku roślinnego w powietrzu nie oznacza bezpieczeństwa dla alergików. Co pyli w listopadzie, jeśli nie rośliny? Oto odpowiedź.

25 października 2024 · 6 minut czytania

Jak osuszyć powietrze w domu? Jest na to kilka sposobów

Optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniu mieści się w granicy od 40 do 60%.  Wyższa zawartość wody w powietrzu może wywołać …

18 października 2024 · 7 minut czytania

Dwutlenek siarki (SO2) – konserwant w przemyśle, ale i trujący składnik smogu

Z jednej strony siarka to jeden z najbardziej uniwersalnych pierwiastków, Z drugiej strony tlenki siarki emitowane do atmosfery mogą stać niebezpiecznym elementem smogu. Podrażniają drogi oddechowe, inicjują zmiany nowotworowe, korozję materiałów budowlanych i przyczyniają się do powstawania kwaśnych deszczy. Jak się chronić?

16 października 2024 · 6 minut czytania

Pył zawieszony PM2,5 – co to jest? Jaki ma wpływ na zdrowie?

PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek, których średnica nie przekracza 10 mikrometrów. Jaki jest ich wpływ na zdrowie? I jak się chronić?