Jakie są najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce?

Maciej Kluba

Maciej Kluba

7 minut czytania

12 spośród 20 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy znajduje się w Polsce. W zestawieniu Europejskiej Agencji Powietrza znajdziemy 375 europejskich miast, sklasyfikowanych pod względem jakości powietrza.

Najczystsze z nich są w Portugalii, Szwecji i Finlandii. Najbrudniejszym powietrzem oddychają mieszkańcy Slovenskiego Brodu w Chorwacji. Zaraz potem mamy całą listę polskich miast, z Nowym Sączem, Piotrkowem Trybunalskim, Łomżą czy Żorami na czele.

Jakie są najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce? Gdzie jest najwięcej smogu w Polsce w 2023 roku? Jakie miasto ma zaś najczystsze powietrze.

Ranking najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce

Mapa przygotowana przez Polski Alarm Smogowy – miasta z największą ilością dni smogowych w roku 2021
Mapa przygotowana przez Polski Alarm Smogowy – miasta z największą ilością dni smogowych w roku 2021. Źródło: Polski Alarm Smogowy.

Powyższa mapa mówi o miastach, w których odnotowano największą ilość dni z przekroczonymi normami jakości powietrza

TOP 10 polskich miast z największą ilością dni smogowych w 2021 roku:

  • 1. Nowa Ruda (95 dni)
  • 2. Sucha Beskidzka (93 dni)
  • 3. Wodzisław Śląski (87 dni)
  • 4. Żywiec, Pszczyna (80 dni)
  • 6. Goczałkowice Zdrój, Nowy Sącz (76 dni)
  • 8. Oświęcim (75 dni)
  • 9. Mosina (74 dni)
  • 10. Zabierzów, Tuchów (73 dni)

Warto przeczytać: Smog fotochemiczny. Skład, powstawanie, skutki

Innym zestawieniem jest to prezentowane przez Europejską Agencję Powietrza. W ramach badań agencji obserwowano średnioroczne poziomy PM2,5 w 375 miastach w Europie w latach 2021-2022.

W niechlubnej, ostatniej 20 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy, znajdziemy aż 12 polskich miejscowości.

Zobacz także: Smog typu londyńskiego. Skład, powstawanie, skutki

TOP 10 polskich miast z najwyższym średniorocznym poziomem PM2,5 w latach 2021-2022

  • 1. Nowy Sącz (374 miejsce w Europie)
  • 2. Piotrków Trybunalski (373 miejsce w Europie)
  • 3. Łomża (371 miejsce w Europie)
  • 4. Żory (370 miejsce w Europie)
  • 5. Kraków (369 miejsce w Europie)
  • 6. Gliwice (368 miejsce w Europie)
  • 7. Zgierz (366 miejsce w Europie)
  • 8. Tarnów (365 miejsce w Europie)
  • 9. Katowice (364 miejsce w Europie)
  • 10. Częstochowa (363 miejsce w Europie)

Jak Polska wypada na tle Europy?

Dobrze obrazuje to poniższa mapa.

Jak widać z powyższej mapy, skażone powietrze to głównie domena polskich, ale także tureckich i i bałkańskich miast. Nieciekawie sytuacja wygląda również na północy Włoch – w miastach takich jak Vicenza, Wenecja, Cremona czy Piacenza.

Zobacz także: Jak powstają kwaśne deszcze? Przyczyny i skutki

Polskie normy jakości powietrza vs normy jakości powietrza WHO

Warto też wspomnieć, iż polskie normy jakości powietrza są w tej chwili bardziej liberalne niż te rekomendowane przez WHO.

Przedstawiliśmy to w tabeli poniżej:

tabela - dopuszczalne stężenie 6 zanieczyszczań
Tabela – dopuszczalne stężenie 6 zanieczyszczeń. Opracowanie własne: Ranking-Oczyszczaczy.pl

Różnice dotyczą przede wszystkim postrzegania granicznych wartości pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10, a więc głównych składników smogu.

W Polsce dopuszczalne roczne stężenie PM2,5 wynosi 20 µg/m3 podczas gdy WHO rekomenduje 10 µg/m3. Średnioroczne stężenie PM10 w Polsce to max. 40 µg/m3. Wg standardów WHO jest to 25 µg/m3.

Informacje wyświetlane np. na przystankach czy stacjach pomiarowych odnoszą się do polskich norm. Dlatego też, kiedy widzimy np. „dobrą” jakość powietrza, warto wiedzieć, że nie jest ona zła, ale mogłaby być lepsza.

legenda-normy-pm2,5-polska
Legenda dot. interpretacji dobowych poziomów PM10 w Polsce. Źródło: www.powietrze.gios.gov.pl

Jak chronić się przed zanieczyszczeniami powietrza?

Oczyszczacze powietrza

Oczyszczacz powietrza to najskuteczniejsza domowa ochrona przed smogiem, alergenami, zarodnikami pleśni i grzybów oraz szczepami bakterii i wirusów. Urządzenia te potrafią nie tylko wychwytywać szkodliwe mikrocząsteczki, które przedostają się do naszych dróg oddechowych, ale również neutralizować nieprzyjemne gazy i zapachy.

Zobacz najbardziej polecane oczyszczacze powietrza na smog

Marka i modelWydajność oczyszczaniaFunkcjeCenaRecenzja
1. Klarta Forste 4300 m3/hFiltry HEPA H13, węglowy i wstępny, jonizacja plazmowa ION Plasma Air, genialne 3 tryby automatyczne, 8 poziomów prędkości, Wi-Fi i aplikacja mobilna859 złZOBACZ WIĘCEJ
2. Klarta Stor 2600 m3/hFiltry HEPA H13, węglowy i wstępny, jonizacja plazmowa ION Plasma Air, genialne 3 tryby automatyczne, 6 poziomów prędkości, Wi-Fi i aplikacja mobilna1349 złZOBACZ WIĘCEJ
3. Samsung AX60R5080WD467 m3/hFiltry HEPA H13, węglowy i wstępny, czujnik LZO, dobry tryb automatyczny, 4 poziomy prędkości, Wi-Fi i aplikacja mobilna Cicha praca1429 złZOBACZ WIĘCEJ
4. Sharp KC-A50EUW306 m3/hFiltry HEPA H13, węglowy i wstępny, czujnik zapachów, czujnik kurzu (brak czujnika PM2,5), świetny nawilżacz powietrza i jonizacja plazmowa Plasmacluster1499 złZOBACZ WIĘCEJ

1. Klarta Forste 4 – bestseller z dobrą automatyką do małych i średnich pomieszczeń

Klarta-Forste-4-przod-recenzja

Klarta Forste 4 w naszym pomieszczeniu labowym. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Klarta Forste 4 oferuje wydajność oczyszczania na poziomie 300 m3/h, co czyni ją dobrą propozycją do ok. 30-35 m2 (max. 37,5 m2). W standardzie otrzymujemy 8 prędkości oczyszczania, 3 bardzo restrykcyjnie zaprogramowane tryby automatyczne, Wi-Fi i aplikację mobilną oraz pilota do sterowania. Zaletą są również dość tanie filtry wymienne i czytelny wyświetlacz, informujący o poziomie PM2,5, wilgotności i temperaturze.

2. Klarta Stor 2 – najtańszy skuteczny oczyszczacz do dużych powierzchni

Klarta Stor 2 przód recenzja
Klarta Stor 2 w naszym pomieszczeniu labowym. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Klarta Stor 2 posiada wszystkie zalety mniejszego modelu przeniesione na większą skalę. Przy zachowaniu świetnego, bardzo restrykcyjnego charakteru i rozbudowanych możliwości sterowania, mamy tutaj 2 razy większą wydajność oczyszczania. 600 m3/h pozwala na oczyszczenie powierzchni sięgającej nawet 75 m2. Dobrą wiadomością jest również obecność naprawdę wydajnego jonizatora ION Plasma Air.

3. Samsung AX60R5080WD – gorsza automatyka, ale niezła wydajność oraz wskaźniki PM2,5, PM1, PM10 i LZO

Samsung AX60 w naszym biurze
Samsung AX60R5080WD w naszym biurze, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Samsung AX60 to propozycja bardziej renomowanego producenta, który jednak przegrywa z Klartą pod kątem restrykcyjności urządzeń.

Warto jednak odnotować fakt większej ilości wskaźników – Samsung AX60 informuje bowiem o poziomie PM2,5, ale też PM1 i PM10 (estymacje na podst. wartości PM2,5).

Jest również osobny czujnik LZO, choć jego działanie jest dość przeciętne. Jest też aplikacja mobilna i przejrzyście zaprojektowany wyświetlacz.

4. Sharp KC-A50EUW – Standardowy oczyszczacz i świetny nawilżacz powietrza w atrakcyjnej cenie

SHARP-KC-A50EUW-2
Sharp KC-A50EUW z wyjętym zbiornikiem na wodę. Materiały producenta Sharp

Głównymi zaletami oczyszczacza powietrza z nawilżaczem Sharp jest jego atrakcyjna cena oraz świetne możliwości nawilżania – urządzenia posiada duży, 3,6-litrowy pojemnik na wodę i wydajność nawilżania 600 ml/h. Gorzej wypada wydajność oczyszczania, choć 306 m3/h to również przyzwoita wartość. Brakować może dedykowane czujnika PM2,5 – jest za to czujnik kurzu, który działa dość dobrze, dostrzegając jednak jedynie większe cząstki zanieczyszczeń.

Maski smogowe

O ile oczyszczacze powietrza zapewnią skuteczną ochronę w domu czy biurze, o tyle na dworze maski antysmogowe mogą być naprawdę przydatne. Zwłaszcza, jeśli mieszkamy w Pszczynie, Nowym Sączu czy Łomży.

maska smogowa

Tokyo Mask Ginza Pro. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Maski smogowe, aby odpowiednio chronić nas przed zanieczyszczeniami powinny spełniać dwa warunki:

  • być właściwie dopasowane do twarzy,
  • wyposażone w filtry HEPA, N99 czy FFP3.

Odpowiednie wietrzenie pomieszczeń

Jeśli odbywa się w przemyślany sposób, wietrzenie pomieszczeń, to kolejny dobry sposób na zapewnienie cyrkulacji i oczyszczenie powietrza w mieszkaniu. Oczywiście nie będzie to tak skuteczne jak w przypadku oczyszczacza powietrza, warto jednak przynajmniej 2-3 razy dziennie otworzyć okna „na przestrzał” na ok. 5-10 minut, by pozbyć się chociażby nadmiaru CO2.

Dlaczego powietrze jest ważne? Jaki wpływ ma jakość powietrza na nasze zdrowie?

Najlepiej obrazuje to garść statystyk zebranych w raporcie Air Quality in Europe 2021 przez Europejską Agencję Środowiska. W 2019 roku w 27 krajach członkowskich UE doszło do:

  • 307 000 przedwczesnych zgonów w wyniku narażenia na drobny pył zawieszony,
  • 40 400 przedwczesnych zgonów w wyniku przewlekłej ekspozycji na dwutlenek azotu,
  • 16 800 przedwczesnych zgonów wśród osób narażonych na ostrą ekspozycję na ozon.

Więcej na temat smogu i norm jakości powietrza w Europie mówimy w artykule: Pyły zawieszone PM2.5 i PM10 w powietrzu. Normy w 2023 roku.

Zobacz także: Smog elektromagnetyczny – poważne zagrożenie czy teoria spiskowa?

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Pod względem największego średniorocznego stężenia PM2,5 – Nowy Sącz. Pod względem największej ilości dni smogowych w ciągu roku – Nowa Ruda na Dolnym Śląsku.

Nie posiadamy jeszcze danych za rok 2022, ale w 2021 roku były to: Rabka Zdrój (województwo małopolskie), Szczawno-Zdrój (województwo dolnośląskie) i Goczałkowice-Zdrój (województwo Śląskie), które to znalazły się na niechlubnej liście najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce

Według danych Państwowego Monitoringu Środowiska jedynym miastem spełniającym normy jakości powietrza jest Słupsk – 0.99 ng/m3.

W Polsce najmniej smogu jest w miastach położonych na położonych na północy naszego kraju. Najniższy poziom PM2,5 w roku w ostatnich latach odnotowywano w Gdyni, Sopocie, Szklarskiej Porębie, Słupsku i Suwałkach

Źródła:

1. European City Air Quality Viewer. eea.europa.eu Dostęp do strony internetowej: 07.07.2023

2. Targa, J, Ripoll, A, Banyuls, L, Gonzalez Ortiz, A, Soares, J. Status report of air quality in Europe for year 2021, using validated data, ETC-HE Report 2023/1. eionet.europa.eu Dostęp do strony internetowej: 10.07.2023

3. Mapy Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska. powietrze.gios.gov.pl Dostęp do strony internowej: 10.07.2023

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 4,8 / 5. Ilość ocen: 4

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oczyszczanie powietrza w domu

13 września 2024 · 13 minut czytania

Smog bez tajemnic

Smog to mieszanina zanieczyszczeń powietrza, w której mogą znajdować się szczególnie pyły zawieszone, tlenki azotu i siarki, ozon. Sama nazwa …

10 września 2024 · 4 minuty czytania

Jak czyścić filtr HEPA? Trzeba wymieniać czy można myć?

Jak dbać o filtr HEPA? Co ile miesięcy należy go wymieniać? A może wystarczy go umyć? Niestety produkcja zmywalnego filtra HEPA jest bardzo droga, dlatego nie spotkasz ich w oczyszczaczach powietrza, gdyż podniosłoby to ich cenę do nieopłacalnych wartości.

30 sierpnia 2024 · 6 minut czytania

Lekki odkurzacz dla seniora – co wybrać?

Lekki bezprzewodowy odkurzacz pionowy dla seniora? To możliwe! Oprócz oczywistego kryterium, jakim jest waga, zwróć uwagę również na czas pracy na akumulatorze, moc silnika czy podświetlenie szczotki.

30 sierpnia 2024 · 6 minut czytania

Nawilżacz ultradźwiękowy czy ewaporacyjny? Wybór jest oczywisty

Rekomendowany przez nas wybór to nawilżacz ewaporacyjny. Zapewnia większe bezpieczeństwo od nawilżacza ultradźwiękowego. Ponadto nie wymaga stosowania wody destylowanej, a …

20 sierpnia 2024 · 4 minuty czytania

Elektroszczotka w odkurzaczu pionowym — czy warto ją wybrać?

Elektroszczotka to popularny element wyposażenia odkurzacza. Posiada ją zarówno odkurzacz pionowy, jak i odkurzacz klasyczny. W tej końcówce wałek jest …